szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Zasiłek rehabilitacyjny


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 4 - poprzednia, 1, 2, 3, 4,
Napisano: Treść:
olufal
2005-10-20
Email
Hej mamusie i przyszle mamusie :) Czy ktoras z Was starala sie juz o zasiłek rehabilitacyjny? Jestem teraz w 22 tygodniu ciazy i niestety od poczatku na L4. Z tego co wiem to ZUS (lub pracodawca jezeli zatrudnia powyzej 20 osob)placi chorobowe tylko przez 182 dni,ale jest mozliwosc starania sie o zasilek rehabilitacyjny-problem moj polega na tym ze nie wiem kiedy powinnam zlozyc dokumenty o przyznanie takiego zasilku-czy jak minie te 182 dni czy lepiej wczesniej? z gory dziekuje za pomoc Olufa
agag28
2007-08-31
20:57:49
Email
Wróciłam do pracy w maju i pracowałam 31 dni, ale w czerwcu okazało się, że mam problemy i lekarz wystawił kolejne l-4.W chwili obecnej do terminu porodu przekrocze te 182 dni o 21.Wcześniej nic nie załatwiałam bo lekarz powiedział że ZUS naliczy mi to od nowa bo miałam przerwę ponad 30 dni między zwolnieniami.Jednak czytam na forach iż to za mało bo trzeba mieć ponad 60 dni przerwy.Super ja uwieżyłam i teraz nawet nie załatwiałam żadnego zaiłku. To czy ktoś wie ile tak naprawde musi być przewy między jednym l-4 a drugim by się nie sumowały....
ciekawa
2007-08-31
20:59:02
Email
tak jak mówi lekarz ponad 30 dni. chyba ze cos zmieniło sie w ustawie-zadzwoń do zus.
agag28
2007-09-03
17:05:35
Email
Do "ciekawa".... Dzięki Bardzo za odpowiedz.Do ZUSu miałam dzwonić po wizycie u ginek., bo z nimi taka gadka jak w ogóle.Trzeba zazwyczaj jechać tam osobiście, żeby ktoś fajnie Ci coś wyjaśnił. Dziękuję jeszcze raz....
avb
2008-02-28
14:03:05
Email
Wszędzie jest mówione, że jak ZUS prześle decyzję to pieniądze są wypłacane, natomiast niewiele osób mówi o tym, że jest tak, że najpierw przychodzi orzeczenie od lekarza ZUS czy on faktycznie potwierdza niezdolność do pracy a dopiero później przychodzi decyzja od ZUS-u o przyznaniu świadczenia. Trzeba pamiętać,że są to dwie różne rzeczy. Ja otrzymałam orzeczenie 25.01.2008 i myslałam, że sprawa jest załatwiona do dziś kiedy okazało się że pieniądze, które dziś powinnam dostać nie wpłynęły. Zadzwoniłam do kadr i powiedziano mi, że będą mi wypłacone dopiero jak przyjdzie decyzja a nie orzeczenie a trwa to już 4 tygodnie. W konsekwencji zostałam w tym miesiącu bez pensji i nie wiem tak naprawdę kiedy ją otrzymam! Muszę czekać.Dziewczyny, składajcie wnioski do ZUS jak najwcześniej się da, poganiajcie kadry bo potem naprawdę zostaniecie bez pieniędzy. U mnie zwlekano z tym strasznie, dziewczyna z kadr na mnie nawrzeszczała,że wymuszam na niej wystawienie tych dokumentów a i tak się opóźniła i dokumenty złożyłam dopiero na 4 tyg. przed upływem 182 dni a nie na min.6 no i teraz zostałam na lodzie. Podobnie jest z wynagrodzeniem ciężarnej w okresie zwolnienia. Wszędzie wszyscy się rozpisują, że jest to 100% wynagrodzenia ale nie piszą, że 100% podstawy wynagrodzenia i jak się miało jakieś premie co miesiąc to one się nie liczą. Tak samo jeśli zakład pracy ma jakieś inne zapisy w umowie z Tobą o wysokości wynagrodzenia w trakcie zwolnienia lek. to te ustalenia obowiązują! Tak jest w moim przypadku, będąc na zwolnieniu jestem w wynagrodzeniu kilkaset złotych miesięcznie "do tyłu" bo wg mojego pracodawcy nie otrzymuje premii za dyspozycyjność (a jest ona spora) bo jestem na zwolnieniu i dostaje tylko podstawę wynagrodzenia. Niestety to wszystko nie wygląda tak pięknie jak się o tym czyta w gazetach, że ciężarne to mają nie wiadomo jakie przywileje a jak przychodzi co do czego to wychodzą niezłe "kwiatki". Warto się wszystkiego wcześniej dokładnie podowiadywać żeby nie być tak zaskoczoną jak ja. Tam gdzie chodzi o pieniądze trzeba bardzo uważać, nikt nie daje niczego od tak, nawet w tym rzekomo prorodzinnym ale tak naprawdę pełnym zakłamania kraju!
magmarzec
2008-03-08
22:56:04
Email
60 dni musi być przerwy aby kolejny okres zwolnienia lekarskiego liczył się od nowa. Wszystko zapisane jest w ustawie-polecam lekturę USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz. U. Nr 60, poz. 636, z późn. zm. oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71). Pełny tekst znalazłam na http://www.madar.com.pl/publik/Ustawa_chorob.pdf
magmarzec
2008-03-08
23:00:21
Email
Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. 2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
sanka5
2008-10-17
11:21:09
Email
a czy wiecie jak oni to liczą: miałam zwolnienie 19.09-26.09. teraz mam od 9.10 więc czy zaczna mi liczyc te 182 dni od 19 wrzesnia i do tego doliczą resztę czy od 09. października bo teraz juz do pracy nie wróce i będę miała ciągłość bardzo proszę o odpowiedź
ciekawa
2008-10-19
21:27:59
Email
Nie minęło 30 dni przerwy-poza tym to ten sam powód zwolnienia wiec zsumują ilość dni.
Strona 4 - poprzednia, 1, 2, 3, 4,

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum