szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - urlop macierzyński


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 2 - poprzednia, 1, 2, 3, następna
Napisano: Treść:
jula2
2006-11-12
Email
Mam pytanie dotyczące urlopu macierzyńskiego.Moja znajoma miała termin na 9.11.Jej położna powiedziała jej,że od tego dnia liczy się jej już urlop macierzyński mimo,że przenosiła ciąże i dziecko się jeszcze nie urodziło.Chciałabym się więc dowiedzieć czy macierzyński liczy się od dnia porodu, czy od przewidywanego terminu porodu(co byłoby bez sensu).Jeśli wiecie coś na ten temat to bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam.
moniczka
2006-11-23
13:15:04
Email
Cześć. Właśnie jestem dziś w kropce... Wczoraj skończyło mi się zwoln. lek., a na dzisiaj mam termin... Nic się nie dzieje, więc będę już po terminie, gdy urodzę, ale wczoraj rozmawiałam z moją kadrową i doszłyśmy do wniosku, że urlop macierzyński służy do opieki nad urodzonym dzieckiem, a nie ciężarnej nad samą sobą. Więc dziś idę do internisty i mam zamiar symulować, bo nie dam sobie odebrać iluś dni z i tak krótkiego urlopu macierzyńskiego!!!!!A jak to nic nie da, to idę z awanturą do mojej gin, bo nie chciała mi wystawić dłuższego zwolnienia! Dzięki za wsparcie
ciekawa
2006-11-23
17:24:28
Email
Karolina dostałaś bardzo dobry termin swiadczenia-własnie ktoś dobrze pomyślał ze mozesz nie urodzic w terminie i dał ci kilka dni luzu. Druga sprawa w pracy wprowadzono Cie w błąd:PRACODAWCA NIE MA PRAWA LICZYć CI URLOPU MACIERZYńSKIEGO OD INNEJ DATY NIż PORóD!!!!!!!!!!! tak napisane jest w kodeksie pracy. inna sprawa ze mozesz wnioskowac liczenie 2 tygodnie przed planowanym porodem. Jak widac wszystko zalezy od lekarza który bedzie lub nie trzęsł portkami przed zus. Lekarz zawsze moze odmówic zwolnienia toć nikt go nie spradzi ale jak byscie trafiły do szpitala to nie dajcie sie zastarszyc wpisywanie czegokolwiek innego niz pobyt szpitalny w wypisie jest zwykłym fałszowaniem dokumentów. Moniczka-pendem do lekarza pierwszego kontaktu-nie daj sie okrasc. Zasumuluj cos. I jak bys trafiła do szpitala to też uważaj:) powodzenia Acha w tarakcie Twojego urlopu macierzynskiego wejda w zycie nowe przepisy dostaniesz o 2 tygodnie wiecej urlopu:)
karolina
2006-11-24
11:21:39
Email
Ciekawa a jak to wlasnie jest z tym dluzszym macierzynskim bo to dotyczy wszystkie kobiety co urodzily po 2005 a ustawa miala wejsc chyba cos koniec listopada a ja wrocilam do pracy 12 listopada to zus mi cos tam nadplaci czy jak?
karolina
2006-11-24
11:26:12
Email
Wracajac do tych swiadczen rehabilitacyjnych to 11 miesiecy prawie bym nie chciala w ciazy chodzic i tak juz sie czulam jak slon.Z tego co wiem to kadry kontaktowaly sie wlasnie w mojej sprawie w zusie bo to byl taki pierwszy przypadek dla nich wiec nie wiedzieli no ale wszystko wyszlo dobrze i mialam te 5 dni dodatkowo dla mojego synka.
ciekawa
2006-11-24
11:34:51
Email
Niestety jesli juz zakończyłąś urlop to nie nalezy Ci sie wyrównanie.
moniczka
2006-11-24
11:49:18
Email
No więc wczoraj wyruszyłam do internisty. Pani była dość dziwna oględnie mówiąc, bo nawet mnie nie zbadała, wręcz mnie nawet nie dotknęła, postawiła diagnozę ot tak, wypisała receptę, ale zaznaczyła, żebym,przed wykupieniem przeczytała ulotkę, czy mogę brać te leki, bo ona nie wie. I tak recepta wylądowała w koszu, ale moja firma płaci tej przychodni kasę za obsługę jej pracowników...Także śmiech na sali. Jedyny plus, to wymusiłam na niej zwolnienie lekarskie(łaska była ogromna) na 5 dni. Mam nadzieję, że w tym czasie już urodzę...
karolina
2006-11-24
11:50:24
Email
Dzieki.Skubancy mieli wprowadzic dluzszy macierzynski jakos w maju wiec bym sie zalapala a tak niestety.
karolina
2006-11-24
11:58:45
Email
Moniczko moze niech ktos cie mocno zdenerwuje u mnie tez sie tak zaczelo.
ciekawa
2006-11-24
12:24:50
Email
Moniczka-dziewczyno mdlej, niech ci sie w głowie kręci, kołatania serca, słabo ci. masz silne wymioty i biegunke:):):):) Ucz sie dziewczyno:):) tako to się robi:)
Kamila
2006-12-20
09:47:26
Email
Wczoraj byłam u lekarza, dziś kończy mi się 38. tydzień i zwolnienie lekarskie (nie przekroczyłam jeszcze 180. dni). Moja gin chciała wstawić mi macierzyński! Delikatnie z nią porozmawiałam i dała się namówić na jeszcze jedno zwolnienie.. tylko nie wiem, czy wystawi mi do dnia porodu tj. do 3. stycznia, czy do końca 39. tygodnia... a tak wogóle to zaproponowała żebym rodziła w grudniu bo od stycznia zabierają becikowe! Słyszałyście coś dziewczyny???
ciekawa
2006-12-20
11:46:18
Email
Normalnie granda proceder okradania z maciezyńskiego sie szezy-co to kur... jest ze trzeba namawiac lekarza do wystawienia zwolnienia, i co to za gdybanie do dnia porodu!!!!!! Jak psu buda należy sie do narodzin dziecka jak trzeba!!! Wrrrr no niech mnie zaczna tak gadac-mam nadzieje ze sie nie poddam!!! Co do becikowego nic nie wiem(?)
jula2
2006-12-20
12:56:53
Email
witam.Z tego co słyszałam od stycznia ma być zlikwidowane podwójne becikowe,które przysługuje tylko niektórym osobom w trudnej sytuacji,ale to też nie jest chyba jeszcze zatwierdzone.Pozdrawiam.
ania23
2007-01-26
15:40:26
Email
Dziewczyny mam pytanie czy jeśli jestem ubezpieczona w KRUS a mój mąż w ZUS i opłaca składki to czy przysługuje sie jemu jakiś urlop macierzyński, jeżeli ja nie jestem ubezp. w zusie i nie mam praw do takiego urlopu?
ciekawa
2007-01-26
16:13:32
Email
Kurna ale pytanie...hmmm cieżka sprawa pierwszy raz sie z czyms takim spotykam. Istnieje mozliwosc aby po odbyciu czesci urlopu maciezynskiego przez matke ojciec parcownik poszedł na urlop maciezynski-to przepisy kodeksu pracy. Ale pytanie brzmi czy skoro matce sie urlop nie nalezy to tez mozna z tego skorzytsac? Nie znam przepisów dot krus-jaki to urząd??? Trzeba by tam zadzwonic spytac a najlepiej poczytac przepisy. Co od ojca to zadzwon do zus i spytaj czy w takiej sytuacji cos mu sie nalezy. Ale kurcze watpie-choc kto wie. Chetnie sma sie czegos dowiem wiec jak cokolwiek sie dowiesz napisz-poczytam przepisy.
ciekawa
2007-01-26
16:17:58
Email
Zasiłek macierzyński Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego rolników Zgodnie z art. 15 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnikowi (jego małżonkowi, domownikowi) ubezpieczonemu w KRUS w trybie obowiązkowym, z tytułu urodzenia dziecka, a także z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie, przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek ten jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS, na podstawie złożonego wniosku wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka. W przypadku rolników ubezpieczonych w Kasie w trybie dobrowolnym, tj. na wniosek, zasiłek ten przysługuje, jeśli okres podlegania temu ubezpieczeniu wynosi co najmniej 1 rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, nawet gdy zainteresowany nie nabył prawa do analogicznego świadczenia z tego ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek ten przysługuje im łącznie. O zasiłek macierzyński może zatem ubiegać się także ubezpieczony rolnik - ojciec dziecka, o ile to on złoży wniosek i skrócony akt urodzenia dziecka, z którego będzie wynikało, iż jest ojcem dziecka. Nadmieniamy, że zasiłek macierzyński wypłacany jest jednorazowo, w wysokości trzyipółkrotności emerytury podstawowej obowiązującej w dacie porodu. Po zmianie od 1 marca 2006 r. kwoty emerytury podstawowej, zmieniła się również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Wynosi on obecnie 2091,11 zł (tj. emerytura podstawowa = 597,46 x 3,5) – natomiast przed waloryzacją zasiłek przysługiwał w kwocie 1969,03 zł, (obowiązująca przed waloryzacją emerytura podstawowa = 562,58 zł). Poza zasiłkiem macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka, który jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego rolników, ubezpieczonym w KRUS osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego przysługuje z tytułu urodzenia dziecka po 31 grudnia 2005 r. becikowe, czyli jednorazowy dodatek w kwocie 1.000 zł. Rolnicy powinni składać wnioski o ten dodatek w miejscowym urzędzie gminy, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U z 2005 r. Nr 267, poz. 2260) urzędy te przejęły od 1 września 2005 r. z KRUS przyznawanie i wypłatę świadczeń rodzinnych. Wymieniony dodatek przysługuje jedynie rodzinom osiągającym dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczający 504 zł miesięcznie. Na marginesie należy zaznaczyć, że we wspomnianej ustawie o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych zmieniono kryterium ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego. Wcześniej dochód ten ustalany był na podstawie przepisów o pomocy społecznej i wynosił z 1 ha przeliczeniowego 194 zł miesięcznie. Od 15 stycznia 2006 r. gminy przyznające zasiłki rodzinne przyjmą, że rolnicy uzyskują z 1 ha przeliczeniowego dochód miesięczny wynoszący 1/12 dochodu rocznego ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.). Kwota ta za rok 2004 (na potrzeby ww. ustawy) wynosi 1626 zł, tj. 135,5 zł miesięcznie z 1 ha przeliczeniowego. Nowe kryterium dochodowe z 1 ha przeliczeniowego z pewnością spowoduje, że większa część rodzin rolniczych nabędzie prawo do zasiłków rodzinnych na dzieci, a w przypadku urodzenia kolejnego dziecka po 31.12.2005 r. nabędzie również prawo do jednorazowego dodatku (becikowego) z tytułu urodzenia dziecka. Niezależnie natomiast od osiąganych dochodów w rodzinie, z tytułu urodzenia dziecka po 31 grudnia 2005 r. matce, ojcu, albo opiekunowi prawnemu, przysługuje jednorazowa zapomoga (czyli drugie becikowe), Drugie becikowe wypłacane jest także w kwocie 1000 zł. Wniosek o zapomogę należy składać w urzędzie gminy, w nieprzekraczalnym terminie 3. miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie organ pozostawi bez rozpoznania. Reasumując, ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikom) w przypadku urodzenia dziecka przysługuje zasiłek macierzyński, który jest jednorazowym świadczeniem finasowanym wyłącznie z ich składki płaconej na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Z kolei z tytułu urodzenia dziecka ubezpieczonym zarówno w KRUS jak i w ZUS przysługuje na ogólnie obowiązujących zasadach wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych jednorazowa zapomoga w kwocie 1000 zł. Dodatkowo osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego, a więc te, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł, mogą również skorzystać z prawa do dodatkowej kwoty 1000 zł becikowego, czyli z dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Ewa Jaworska-Spičak Główny Specjalista w Biurze Świadczeń Centrali KRUS
ciekawa
2007-01-26
16:22:07
Email
Hm czyli cos jest ale:...tak sobie mysle ze sam urlop macieżyński jest jedynie przywilejem pracowniczym i skoro nie jesteś parcownikiem to analogicznie nie rezygnujesz z urlopu na zecz ojca dziecka pracwonika. Wydaje mi sie ze twój maz nie moze skorzystac z urlopu macieżyńskiego. Ale to tylko moje przemyslenia trzeba by pytac prawnika zajmujacego sie tymi sprawami. albo przejśc sie do Inspekcji pracy(przejsc nie dzwonic) i tam zapytać. Tam musza znac sie na takich rzeczach.
ania23
2007-01-26
23:25:45
Email
Też mi sie tak wydaje że jednak mojemu mężowi nie będzie przysługiwał urlop macierzyński, skoro ja nie podlegam pod ZUS i tym samym nie mam prawa do tego urlopu to nie moge oddać jego części mężowi do wykorzystania. Niestety w Krusie jest tak że tylko nalezy sie jednorazowy zasiłek macierzyński około 2000 zł tak jak pisałaś no i becikowe. U mnie jest tak, że mieszkam z mężem i moimi rodzicami którzy posiadają gospodarstwo i już dawno (przed ślubem) ubezpieczyli mnie jako domownika w KRUS, a mój mąż pracuje na umowe o prace i jest na Zusie i tak to dziwnie troche jest. Dzięki za odpowiedź! Pozdrawiam!!
ciekawa
2007-01-27
11:56:20
Email
Ja miałm sie odatkowo ubezpieczyć pzu ale ciagle zwlekałam co prawda jak tylko dowiedzialm sie o ciąży to podpisałam umowe-tylko ze tam jest 9 miesieczny okres karencji:( Wiec i tak nic nie dostane za urodzenie. ale jestesmy ubezpieczeni-mała składka a zawsze to jakies zabezpieczenie
ciekawa
2007-02-05
19:48:33
Email
Tutaj Malwino
Malwina
2007-02-08
17:03:37
Email
Dzieki, juz czytalam
Strona 2 - poprzednia, 1, 2, 3, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum