szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Łożysko przodujące


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 1 - 1, 2, 3, 4, następna
Napisano: Treść:
Jagoda
2005-03-12
Email
W położnictwie jeśli coś przoduje, oznacza to, że to "coś" jest najbliżej wyjścia z macicy, czyli wewnętrznego ujścia szyjki. W ciazy z prawidlowo umiejscowionym łozyskiem najczęściej przoduje głowa albo pośladki. Gdy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym - na wyjściu przed głową/pośladkami jest łożysko, w mniejszym lub większym stopniu zagradzajce dziecku droge porodu. Rozróżniamy 4 typy łożyska przodującego w zależności od stopnia pokrycia przez nie ujścia wewnętrznego szyjki: centralnie, częściowo, brzeżnie przodujące oraz łożysko nisko usadowione (nisko schodzące). Uwaga: łozysko to nie to samo co kosmówka. We wczesnej ciazy kosmowka przykrywa całkowicie ujscie wewnetrzne i to jest norma! Najwiekszym zagrozeniem jest krwawienie w II i III trymestrze, dlatego pacjentka z łoźyskiem przodujacym musi lezec; jesli wystapi krwawienie, pacjentka musi byc hospitalizowana. Takiej osoby nie bada sie przez pochwe, jedynie zaklada delikatnie wziernik. Współżycie nie wchodzi w grę! Rozwiazanie takiej ciazy nastepuje przez planowe ciecie cesarskie, choc w wybranych przypadkach moze nastapic rozwiazanie droga pochwowa.
Jagoda
2005-03-12
23:08:04
Email
Aha, prawidłowo usadowione łożysko moze byc na scianie przedniej lub tylnej, jest ono na tyle wysoko, zeby nie stanowic zagrozenia.
gigabuyte
2005-03-14
09:33:47
Email
Serdecznie Cie pozdrawiam Jagodo czy wiesz na czym polega nie przesunieta kosmowka i co grozi jesli sie nie przesunie pytalam gina ale powiedzial ze mam czas na jej przesuniecie i mam sie nie martwic jeszcze , dziekuje Tobie za odpowiedz z gory .
Jagoda
2005-03-14
10:48:22
Email
Prawdopodobnie chodzi Ci o to, że kosmówka przykrywa ujście wewnętrzne szyjki - napisałam, że we wczesnej ciąży to norma. Jeżeli zarodek zagnieździ się nisko albo prawidłowo zagnieżdżony zarodek rozwija się ku dołowi z powodu niekorzystnych warunków w okolicy (np. blizny, proces zapalny), rozwija się łożysko przodujące. W uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli zarodek zagnieżdża się i rozwija prawidłowo, to "kosmówka się cofa", jeśli rozwija się ku dołowi, to nie. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, tak naprawdę kosmówka przechodzi przeobrażenia, prowadzące do powstania łożyska od strony zarodka, a z przeciwnej - gładkich błon płodowych.
gigabyte
2005-03-14
10:51:07
Email
Tak oto dokladnie mi chodzilo jestem w 18 tygodniu ciazy czy jeszcze jest czas na jej przesuniecie ?a jesli sie nie przesunie to co wtedy?
Eve
2005-03-14
11:31:19
Email
Jestem w 7 miesiącu ciąży i ostatnio na USG lekarz powiedziałmi że łożysko znajduje sie na ścianie przedniej macicy, schodzi dość nisko do okolicy ujścia macicy. Czy to znaczy, że łożysko jest tak nisko, że bedzie zagrodzi dziecku możliwość urodzenia sie normalnie? Czy bedę musiałą mieć zrobioną cesarke? Czy jest szansa,że łożysko się jeszcze podniesie? Lekarz nic mi nie mówił, powiedział że ogolnie wszystko jest ok.
Jagoda
2005-03-14
16:07:01
Email
Gigabyte, o to pytaj swojego lekarza, on ma przed oczami usg, badał Cię i ma obowiązek Ci wszystko wyjaśnić :). Tylko on widział, jak bardzo kosmówka pokrywa ujście i może powiedzieć, co będzie dalej. Ja bym się we wróżkę musiała bawić, a to nie byłoby dobre dla nikogo. Eve: jak lekarz powiedział, że ok, to ok. To on odpowiada za prowadzenie Twojej ciąży. Dość nisko to wcale nie znaczy za nisko i nie oznacza ani łożyska przodującego, ani cesarki. To jest informacja dla każdego ginekologa, który Cię będzie badał, która czasem może być pomocna. W niektórych przypadkach łożyska przodującego (brzeżnie) można prowadzić poród drogą pochwową, ale o tym decyduje lekarz prowadzący.
gigabyte
2005-03-15
15:56:10
Email
Dziekuje Ci Jagodo serdecznie za odpowiedz , pozdrawiam Cie i wszystkie mamusie :)))))))))
olenka77
2005-07-05
13:35:15
Email
Jestem w 31 tygodniu ciąży, ale już w 15 tyg.lekarz mi powiedział że łożysko z jednej strony opada, a na kolejnych wizytach powtarzał że dalej jest nisko (już nie tylko z jednej strony). Oczywiście mam dużo odpoczywać, nie dźwigać ciążarów, nie współżyć i nie kąpać się na siedząco. Staram się odpoczywać, ale nie mogę zupełnie nic nie robić bo bym zwariowała chyba. Czasem muszę też wyskoczyć do sklepu, ale staram się nie nosić więcej jak 2 kg. Zazdroszczę mężowi wylegiwania w wannie, bo mi miestety musi wystarczyć prysznic. Ale czego się nie robi dla dobra dziecka? Zaczęły mi też puchnąć trochę stopy i dłonie - musiałam wczoraj zdjąć obrączkę bo strasznie mi spuchły. Ale to chyba nie ma z tym nic wspólnego. Moje pytanie polega na tym, czy jak będę więcej odpoczywać to łożysko przestanie opadać albo i się podniesie? Bardzo bym chciała rodzić siłami natury, zobaczyć jak to jest, poczuć to, bo sama jestem dzieckiem z cesarki. I czy wolno mi wyjechać np. do rodziny, z tym że podróż trwa 3 godziny?
Jagoda
2005-07-05
13:50:28
Email
Nie, nie podniesie się. Co do podróży - najlepiej zapytaj swojego gina - to on prowadzi ciążę. Podróż w pozycji siedzącej też jest wysiłkiem dla organizmu, osobiście bym nie ryzykowała. Poza tym (nie wiem, czy w ocenie lekarza występuje u Ciebie łożysko brzeżnie przodujące, czy tylko nisko usadowione) - dobrze byłoby dla Ciebie być pod ściślejszą kontrolą w III trymestrze.
furia-1
2005-07-06
15:15:34
Email
o rany dzieki za te wpisy, dzisiaj mi lekarz powiedzial, ze mam troche nisko kosmowke (14 tyg), ale nie ma czym sie przejmowac i ze jest ona na przedniej scianie. Ale oczywiscie panikowalam:))Dzieki za tlumaczenie:))
Viki
2005-08-11
13:53:56
Email
Cześć dziewczyny jestem nowa i serdecznie Was pozdrawiam. Jestem w 19 tygodniu ciąży i własnie się dowiedziałam, że mam "przodujące łożysko" czy to znaczy, że nie mogę współżyć??? Chciałabym prosić Jagodę o informacje na ten temat. Z góry bardzo dziękuję.
Jagoda
2005-08-11
15:58:16
Email
Jeśli to łożysko przodujące, to nie możesz. Podstawy opisałam wyżej, ale poproś ginekologa, by Ci dokładnie powiedział, co wolno, a czego nie, na co uważać, kiedy się niepokoić i tak dalej.
gapa
2005-10-04
20:17:32
Email
Hej dziewczyny! mam pytanie czy nisko polozone lozysko (pokrywa ujscie) w 20 tyg to juz lozysko przodujace?? lekarz u ktorego bylam po usg nic mi nie powiedzial a dzis moja wlasciwa lekarka stwierdzila ze trzeba powtorzyc usg, zeby zobaczyc czy nadal jest nisko. czuje sie w ogole swietnie, nie mam zadnych krwawien, ale teraz zaczelam sie martwic. do kiedy to lozysko sie moze podniesc?? jesli ktos cos wie, to prosze o info! dzieki!
Dorota
2005-11-25
21:22:51
Email
moja najepsza przyjaciolka jest w ciazy, to powod do radosci ale tez i niepokoju (miala juz jedno poronienie). Ma tak zwane odwarstwienie kosmowki w dnie macicy. Z gory dziekuje za jakiekolwiek wskazowki, D.
marciin
2005-11-28
16:34:18
Email
Witajcie. Wczoraj moja żona wylądowała w szpitalu z powodu odklejenia się kosmówki (objaw-krwawienie). Z postów powyżej wygląda na to że problem jest bardzo poważny, lekarz mówi że "nie jest a żona musi leżeć". Podają jej rutinoscorbin i luteinę. Nie wiem co mam robić... Najchętniej to bym ją zabrał do wszystkich szpitali aby ją przebadai, wtedy byłbym spokojniejszy.
Strona 1 - 1, 2, 3, 4, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum