szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Chrzest


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 2 - poprzednia, 1, 2,
Napisano: Treść:
MoNiSiA
2005-07-19
Email
Drogie Mamusie, tak sobie pomyślałam, że może opowiecie jak to u Was wyglądało ze chrzcinami i ile Wasze Maluszki miały gdy były chrzczone? Robiliście huczne chrzciny? Na ile osób? A może wydarzyło się coś śmiesznego? Jak dzieci zareagowały na wodę? Pytam bo mnie to czeka teraz w niedzielę, właściwie to Julkę nie mnie ;) Buziolki :*
Michalina
2005-08-25
14:40:08
Email
Małego ubrałam w białe atłasowe spodenki na kant :), białą bluzę z żyrafką, atłasowe buciki i taką samą czapeczkę z daszkiem. W celu zakupienia odpowiedzniego ubranaka złaziłam wszystkie sklepy. W końcu kupiłam powyższy zestaw dzien przed chrzcinami. Muszę przyznać, ze dla dziewczynek jest bardzo duzy wybór przepięknych sukienuś, koronek, falbanek. A dla chłopków nędza; same marynerskie ubranka, albo zestawy mini garniturków z muchą :( We wrześniu powinno byc ciepło więc myślę, że nie będziesz miała problemu z odpowiednim ubrankiem. Co do karmienia piersią w kościele. Widziałam jedną dziewczynę, która podczas mszy nakarmiła płaczącego maluszka. Zapytaj księdza, czy w razie awaryjnej sytuacji możesz po cichutku wejść na Zakrystię i nakarmić Małą, gdy ta będzie płakała. Myślę, ze nie odmówi. Mój Łukasz tak się darł podczas mszy, że ksiądz sam zaproponowal nam wyjscie na Zakrystę :)
renya
2005-08-25
23:54:00
Email
Mati! My też mamy zamiar ochrzcić naszego diabełka 18 września ;))) Na razie rozglądamy się za jakimś gustownym wdziankiem. Pozdrawiam
emka
2005-08-26
00:33:27
Email
Ja też uważam że zakrystia to dobre rozwiązanie. Byle nie na całą mszę ;)
My ubraliśmy niunię w białe rajstopki, czapeczkę i buciki, ado tego różówą sukienkę. Nic z tych rzeczy nie była typowo do chrztu. Ponieważ było zimno doszeła jeszcze biała polarkowa pelerynka i ona była fimowo z preznaczeniem do chrztu. Ważne żeby było odświętnie i biało. I żeby Wam się podobało :) A 18 września to data również mi miła :)
mati81
2005-08-26
10:50:47
Email
Dzięki dziewczyny za odpowiedź:) udało mi się zakupić biały atłasowy komplecik spodenki i bluzeczka z falbanka i kwiatuszkiem, jak tylko bede miała fotki to wkleje. A co do karmienia to rzeczywiscie najlepiej zapytam księdza. dzięki papaski :)
Goga66
2005-11-25
12:31:42
Email
hmmm. Otworzyłam ten temat przy wychowaniu dzieci. Tylko mnie interesują też zwyczaje. Np. co dostarczają chrzestni. Bo ja lata temu jako chrzesta musiałam kupić pelerynkę do chrztu. Ile kosztuje chrzest w Kościele Kat.? Mój mąż jest protestantem ale chrzcimy u mnie, bo dziewczynka - tak ustaliliśmy. Gdyby był chłopiec byłby chrzczony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Ale moja mama np. jest chrzczona prawosławnie. Jest też z mieszanych rodziców. Babcia prawosławna, dziadek - katolik. I jej rodzeństwo - chłopcy, to katolicy, dziewczynki prawosławne. Z chrztu oczywiście, bo potem to wszyscy do katolickiego ganiali. Było po prostu bliżej. Podzielcie się spostrzeżeniami i informacjami. Jak to się załatwia, co trzeba mieć itp.
emka
2005-11-25
21:35:16
Email
To wszystko zależy od Was. My np. nie wymagaliśmy niczego od chrzestnych, ale ponieważ bardzo chcieli i było ich na to stać to chrzestny kupił świecę a chrzestna pelerynkę (dokładnie to było wdzianko ale bardziej symbil niż cos co Ania mogła założyć). Poza tym nie uważam, że trzeba dawać jakąś kasę i przezenty. Najważniejszy jet sakrament i modlitwa. A to są dodatki. Oczywiście jak kogoś stać to ok. Przecież to przyjemnośc obdarowywac takiego malucha. My naszej chrześnicy kupiliśmy Biblię dla dzieci. I to co staramy się robic to czcić tę datę i inne ważne dla niej daty i święta. Oczywiscie zbawki też kupujemy :) Ale to nie o to chodzi w byciu chrzestnym.
Goga66
2005-11-25
23:21:11
Email
mnie bardziej chodzi o tradycję a nie o prezenty w dosłownym sensie. Właśnie taka pelerynka itp.
roma
2005-11-26
10:40:14
Email
Tradycją jest przede wszystkim kupno przez chrzestną wspomnianej pelerynki a przez chrzestnego świecy.Chrzestna może też przynieśc do kościoła mały bukiecik kwiatów.Myślę, że tradycją winno być obdarowanie takiego maluszka Biblią właśnie i różańcem, choc nie zawsze tak jest...A szkoda bo to przeciez pierwszy i najważniejszy sakrament bo otwiera drogę następnym. I dobrze jest zaakcentowac fakt stawania się tego maluszka członkiem Kościoła przez obdarowanie właśnie tak ważnymi rzeczami.To taki symboliczny podarek...I nie chodzi o sam fakt obdarowania.W kościele można tez miec własną np. jakąś babcina haftowaną chusteczkę do wytarcia dziecku czółka po polaniu wodą święconą. Co prawda ksiądz podaje swoją ale można przeciez użyć własnej, jakiejś szczególnej.. Tradycja jest i obowiązkiem rodziców modlitwa i przystąpienie do Komunii św.
roma
2005-11-26
11:03:55
Email
Za chrzest zapłaci sie tak od 50 zł wzwyż, zależy oczywiście od księdza. Często chrzty sa łączone tzn. na jednej Mszy św. chrzczonych jest więcej dzieci.Dobrze jak jest to Msza św.o specjalnej godz. trochę skrócona.Można to załatwić u księdza jeśli ów księżyna nie jest problemowym człowiekiem. Oczywiście dzieci potrafią być b. płaczliwe i wtedy dłuuuga Msza św.jest udręką dla rodziców, którzy nie skupiają uwagi na tym, co sie dzieje tylko uspokajają dziecko.Zazwyczaj chrzest zamawia sie na co najmniej dwa tygodnie przed...Jeśli dziecko jest małe to obowiązkowa jest jakaś ozdobna poduszka w której dzieciaczek będzie leżał lub na której będzie leżał- jeśli jest większy..Chrzestni muszą często dostarczyć zaświadczenia ze swoich parafii, że są praktykujący.A tuż przed Mszą ś. podpisują się w księdze chrztów jako świadkowie tego wydarzenia. W niektórych kościołach robią to podczas Mszy ale najczęściej tuż przed z zakrystii czy też kancelarii.Nie ma tradycji albo tez ona zanika... co do tego kto trzyma dziecko. Najczęściej są to tatusiowie..:)Co tam jeszcze? Hmmmm...Oczywiście w domu zawsze musi byc jakis poczęstunek dla gości, niekoniecznie wystawny ale jakis musi być.:))
Goga66
2005-11-26
20:25:13
Email
Ogromne dzięki Roma :)
Strona 2 - poprzednia, 1, 2,

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum