szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - z noworodkiem do neurologa?


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 1 - 1, 2, następna
Napisano: Treść:
Anula
2005-04-27
Email
Mam pytanie dotyczace objawów porażenia mózgowego.Wiem że powinno się obserwować dziecko, wtedy mozna szybko rozpocząć rehabilitację.Ale nie wiem czy objawy które zauważyłam pod koniec 4 tygodnia u mojej Nikoli są powodem do niepokoju.Nie zauważyłam asymetrii (w literę C) czy upodobania do odwracania głowy w jedna strone.Do tyłu też sie nie wykręca.Nie jest apatyczna,ma okresy dużej aktywności i czuwania.Po urodzeniu dostała 10 pkt,miała tylko lekką żółtaczkę (9 bilirubiny).Ja w ciąży miałam przedwczesne skurcze i brałam Fenoterol-wiem że te dzieci są w grupie ryzyka.Jedyne co może mnie zaniepokoić z "czarnej listy niepokojących symptomów" to:sporadycznie drżenie nóżki (ale jednej, rączki nie drżą)i dość częste drżenie bródki (zauważyłam że dzieje się tak np. po kapieli-może jest jej zimno? i chyba też jak się wystraszy,bo poprzedza to odruch moro).Czy takie drgawki moga niepokoić i wskazywać na porażenie mózgowe?Na "czarnej liście" było też:brak wrodzonego odruchu chodzenia (podparta pod paszki nie podnosi nóżek,chociaż w szpitalu też badali te odruchy i nic nie mówili że jest źle) oraz krztuszenie się podczas jedzenia (mała czasami krztusi sie i kaszle, szczególnie kiedy pije zbyt łapczywie lub przysypia, ale teraz zdarza się to rzadziej, jak była mniejsza to częściej).Proszę o radę mamy z podobnymi problemami a w szczególności Jagodę (wiem że jesteś lekarzem).
Jagoda
2005-04-27
17:53:20
Email
Z tego co napisałaś, Twoje dziecko jest zdrowe. Odruch automatycznego chodu zanika dość szybko (jako pierwszy z odruchów noworodkowych) - w 2 miesiącu życia. Najtrudniej wypowiedzieć się na temat drżeń. Drżenia mogą zostać zatrzymane, np. przez złapanie dziecka za drżącą nóżkę - nie są one nieprawidłowością, a jedynie odpowiedzią na jakiś bodziec czuciowy. Jeśli chodzi o krztuszenie się - znasz przyczyny - pije zbyt łapczywie :). Oczywiście nie możesz traktować tego, co napisałam, jako porady lekarskiej - porady można udzielić po zbadaniu pacjenta. Przy najbliższym szczepieniu zapytaj pediatrę - wyjaśni Ci wątpliwości i zbada dziecko od strony neurologicznej. I nie czytaj za dużo :)))
Anula
2005-04-27
23:27:40
Email
Dzieki Jagoda.
Anula
2005-05-15
23:48:14
Email
Mam jeszcze pytanie do Jagody-chodzi o ten sam temat. Drżenie nóżki zdarza się b.sporadycznie, bródka drży jej fktycznie iedy się wystraszy lub nie wie co jest grane. Więc już się przestałam martwić. Ale co to znaczy wyginanie głowki do tyłu? Czy leżąc na pleckach i trzymając główkę po środku dziecko ma się wyginać (robić coś w stylu "mostka")? Nikolka(1,5 miesiąca)od pewnego czasu, trzymając główkę na boku wyciąga główkę do góry i kieruje wzrok do góry.Tak jakby chciała zobaczyć coś co jest poza zasięgiem jej wzroku.Ale zachowuje sie tak leżąc z główka na boku (jednym lub drugim).Czy takie zachowanie oznacza wyginanie gółwki do tyłu? Jagoda bardzo Cię prosze abyś mi to uściśliła.Może jestem panikara, ale nie chiałabym mieć wyrzutów sumienia.Pediatry też spytam przy okazji szczepienia.Ale chciałabym znać Twoją opinię.A tak przy okazji zaszczepiłabyś swoje dziecko na HIB. W 2-gim miesiącu czy później?Zaproponowali mi pierwszą iniekcję (5 chorób)za 180 zł a dwie kolejne za 120 zł.
Jagoda
2005-05-16
01:21:13
Email
Oj Anula... Po pierwsze nie powiem Ci, że dziecku nic nie jest, bo nie można postawić diagnozy przez internet. Po drugie - dzieci tak właśnie wyginają głowę, jakby chciały dojrzeć coś z tyłu, również w czasie leżenia na boku. Z wiekiem to się będzie przeradzać w sięganie rączką za glowę i obrót całym ciałkiem w kierunku przedmiotu, który dziecko chce złapać.
Idź do neurologa z małą dla własnego spokojnego sumienia. Dobry specjalista zbada dziecko, uspokoi Cię, że nic złego się nie dzieje. Powiedz też pediatrze o swoich niepokojach.
Co do szczepień skojarzonych - ja szczepiłam swoją Zuzię - Hib dostała już w 6 tygodniu. Warto.
kasia-gielgier
2005-05-17
22:35:41
Email
Droga Anulu ,kiedy mój Adaś miał około 2miesięcy udałam się z nim do lekarza neurologa tak aby się przekonać czy wszystko jest o.k. .Lekarka zaobserwowała dokładnie to samo co ty u swojej niuni.Uspokojił mnie ,te odruchy powinny ustąpić do końca 3miesiąca.Przepisał mi magnez oraz Falwit.Miał racje drgania ustąpiły. Powiedział mi że niepokojące jest jeśli dziecko w czasie płaczu ma albo mocno zaciśnięte rączki i nie puszcza ich albo całkowicie rozluznione.Prawidłowo jest jak dziecko zaciska je irozlużnia,na zmiane.
Anula
2005-05-18
13:53:00
Email
Wiem że jestem nadopiekuńczą matką (myslałam że przy drugim troche mi przejdzie bo przecież będę już miała doświadczenie) ale pisałam te posty aby dowiedzieć się czy wizyta u neurologa jest w tym przypadku konieczna. Obecnie jestem w ciężkiej sytuacji, bo do najbliższego neurologa mam ponad 30 km, nie mam prawka ani nie ma kto mnie zawieźś. A z 1,5 miesięcznym dzieckiem nie chcę jechać autobusem ani pociągiem. A nie za bardzo wiedziałm co z tym drżeniem i odchylaniem główki. Nie chciałam stawać na głowie aby ją tam jakoś zawieźć skoro to nic groźnego tylko moje urojenia. Dziś idę do pediatry na szczepienie to spytam.
Jagoda
2005-05-18
17:32:03
Email
Ja też jestem nadopiekuńczą matką. Też pognałam do neurologa z moją maleńką z bardzo błahego powodu :)- na szczęście jest wszystko OK. Dostałam opieprz od neurologa, a do tego nawymyślał mi, że na neurologii dziecięcej nie uważałam (na studiach nie ma neurologii dziecięcej, he,he). Nie chciałabym jednak mówić Ci, że nic maluszkowi nie jest, bo jej nie badałam (to pewnie takie asekuranctwo lekarskie). Może zrób tak: poproś pediatrę o dokładną ocenę neurologiczną, mówiąc jej po prostu, że się niepokoisz (matka ma prawo niepokoić się bez powodu) i zapytaj ją/jego, czy widzi potrzebę konsultacji neurologicznej.
Anula
2005-05-18
23:18:42
Email
Powiedziałam pediatrze o zaglądaniu do góry.Zbadała jej odruchy na napięcie mięśni-domysliłam się że pewnie o to chodzi bo łapała ją za rączki i nóżki (zginała i prostowała więc sprawdzała chyba czy obie reagują symetrycznie),podnosiła ją za rączki do siedzenia (ciężko jej było się unieść ale trzymała główkę,nie leciała jej do tyłu), trzymała ją w pionie (stwierdziła że jest silna).Drżeniem bródki i nóżek nie przejmowałaby się.Powiedziała że jest ok więc dałam sobie spokój i nie brałam nawet skierowania.
Jagoda
2005-05-23
00:15:16
Email
:)))))
Anula
2005-05-23
00:22:10
Email
Też się cieszę!
Mała
2005-05-23
08:17:51
Email
Cieszę sie ze wszystko w porządku:)
basia77
2005-12-18
21:12:06
Email
U mojej trzymiesięcznej córeczki nie zanikł jeszcze odruch chodzenia. Czy należy się tym niepokoić?! Jeżeli coś wiecie na ten temat napiszcie.
Goga66
2005-12-19
11:01:19
Email
Basiu, dzieci rozwijają się w różnym tempie. Zuzia ma pół roczku i przestałam się przejmować. W niektórych rzeczach jest do przodu, w niektórych pozostała z tyłu... Najlepiej o wszystkich niepokojach informować pediatrę. Moja mama np. nie wiedziała o żadnych odruchach i w związku z tym nie miała tylu powodów do niepokoju, co my.
madzia
2005-12-22
18:27:05
Email
witam wszystkie mamy!!!chętnie porozmawiam z kimś kto przezywa niepokój o swoje dziecko z powodu "asymetrii" i ćwiczen metoda Voity. sama to przechodziłam ze swoim synkiem
megi
2006-01-29
23:33:08
Email
Witam Madziu, u mojej córeczki zauwazyłam duza aktywnosc jednej nózki. Mała ma juz szesc miesięcy i bawi się tylko jedna nózką. Jak tylko się urodziłam przeszła badanie główki jak wszystkie dzieci okazało się że jedna komora mózgoa jest większa od drugiej. Wpadłam w panikę pediatra w szpitalu kazał mi opserwowac dziecko. Jak córka skończyła miesiąc zrobiłam profesjonalne USG głowy lekarz powiedziała ze mógł byc podczas porodu wylew a ta asymetria jest wynikiem pozostałości po wylewie. w trzecim miesiącu tez robiłam USG i to sama. Neurolog stwierdził ze narazie sie nic nie dzieje mam obserwować.
Strona 1 - 1, 2, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum