szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - badanie moczu


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 1 - 1, 2, następna
Napisano: Treść:
mama28
2005-05-12
Email
Jagoda powiedz, czy liczne bakterie w moczu, a dokładniej szczawiany sa groźne? położna panikuje, a mój lekarz wzrusza ramionami i wysyła mnie na kolejne badanie moczu (3 z rzędu). Z góry dziekuję za odpowiedź.
Jagoda
2005-05-12
20:52:40
Email
W Twojej sytuacji trzeba by zrobić posiew moczu, choć w ciąży jest to trudne. Bakterie mogą być zanieczyszczeniem albo dowodem na zakażenie (u kobiet w ciąży bardzo często bezobjawowe). Szczawiany poijawiają się w moczu, gdy ten ma odczyn zasadowy (ale też np. przy dużej podaży wapnia) - to sprzyja również rozwojowi bakterii. Panikować nie należy:) Te dwie sprawy mogą być ze sobą związane, ale mogą być też niezależne.
mama28
2005-05-13
10:31:56
Email
odczyn mam kwasny, a te bakterie były rózniez kilka lat temu i nikt sie nimi nie przejmowal. ja naprawde nie wiem co mam myslec. dziekuje za odpowiedz. Aha wapno biore ze wzgledu na ciagłe uczulenia skórne.
Jagoda
2005-05-13
19:36:54
Email
Bakterie w moczu w czasie ciąży powinno się wyjaśnić - czy to zanieczyszczenie, czy rzeczywisty bakteriomocz. Szczawianami bym się nie przejmowała. W ciąży jest skłonność do zastoju moczu, a przez to do wytrącania się związków mineralnych.
mama28
2005-05-13
21:08:20
Email
Dziekuję Jagódka - uspokoiłaś mnie. Mój lekarz jak wszyscy ginekolodzy w mieście niezły dziwak i czasami ciężko się z nim dogadać. Jak mysli, że cos może pójść źle to tylko polecenia wyda i każe czekać, ale jak tu nie myślec?! A przy następnej wizycie z szerokim usmiechem oznajmia, że wszystko w porządku i oby tak dalej. :)) Cóż chodzę do niego, bo w rankingu jest w mieście 2, pierwszy numer przyjmuje tylko prywatnie i jest strasznie drogi niestety - nie stać mnie. Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam serdecznie Ciebie i Rodzinkę. :)
kasik
2005-05-17
13:16:27
Email
Dziewczyny z badaniem moczu na prawde nalezy uważać. Nie powinno sie przed badaniem objadac, ostatni posilek o 20 (chyba ze idziecie pozniej spac. Nie jesc za duzo slodyczy i nie pijcie wody muszynianki!!! Muszynianka ma duzo sodu i zatrzymuje wode w organizmie, a jak sie objecie na noc i pojdziecie do badania moczu, to wyjda wam nie tylko jakies bakterie ale i bialko i cukier. Wiec niewarto, zwlaszcze ze poznij trzeba powtarzac badania i niepotrzebnie sie denerwowac :) pozdrwiam
kasik
2005-05-17
13:17:09
Email
Dziewczyny z badaniem moczu na prawde nalezy uważać. Nie powinno sie przed badaniem objadac, ostatni posilek o 20 (chyba ze idziecie pozniej spac. Nie jesc za duzo slodyczy i nie pijcie wody muszynianki!!! Muszynianka ma duzo sodu i zatrzymuje wode w organizmie, a jak sie objecie na noc i pojdziecie do badania moczu, to wyjda wam nie tylko jakies bakterie ale i bialko i cukier. Wiec niewarto, zwlaszcze ze poznij trzeba powtarzac badania i niepotrzebnie sie denerwowac :) pozdrwiam
kasik
2005-05-17
13:17:22
Email
Dziewczyny z badaniem moczu na prawde nalezy uważać. Nie powinno sie przed badaniem objadac, ostatni posilek o 20 (chyba ze idziecie pozniej spac. Nie jesc za duzo slodyczy i nie pijcie wody muszynianki!!! Muszynianka ma duzo sodu i zatrzymuje wode w organizmie, a jak sie objecie na noc i pojdziecie do badania moczu, to wyjda wam nie tylko jakies bakterie ale i bialko i cukier. Wiec niewarto, zwlaszcze ze poznij trzeba powtarzac badania i niepotrzebnie sie denerwowac :) pozdrwiam
Jagoda
2005-05-17
14:56:13
Email
Kasik, a skąd masz te informacje???
Przecież to bzdura! Nie mówiąc już o tym, że ciężarna powinna ostatni posiłek jeść o 22, właśnie ze względu na dziecko!
Bakterie w moczu od jedzenia albo od Muszynianki???
kasik
2005-05-18
12:59:40
Email
Nie wiem Jagoda kim jestes,ale sama mialam taki przypadek. Wez sobie jakąkolwiek ksiazke o wynikach badan i przeczytaj, moze wtedy to do Ciebie dotrze. Białko i cukier pojawiły mi sie jedego dnia, a nastepnego juz ich nie było. Dziwne. A jesli chodzi o Muszynianke, to jakbys chciala wiedziec ma duza zawartosc sodu i zatrzymuje wode w organizmie, gromadzi cala sol. Nie jest rowniez wskazana przy odchudzaniu. Poczytaj troche a pozniej sie wypowiadaj. Pozdrawiam
kasik
2005-05-18
13:20:30
Email
Zeby nie było ze klamie cytuję: "Szczawiany mogą występować w moczu po spożyciu potraw bogatych w szczawiany, np. rabarbar, pomidory". z tego wynika ze jezeli przed badaniem najemy sie salatki z pomidorow moga sie pojawic nam szczawiany w moczu:)."Przed badaniem nie powinno się przyjmować żadnych leków ( z wyjątkiem antybiotyków i insuliny) ani spozywać w nadmiarze cukru, szczawiu, nerek czy móżdżku. Taka dieta bowiem może zadecydowac o nieprawidłowym wyniku badania".
Jagoda
2005-05-18
16:46:45
Email
Wiesz, Kasik, ja jestem lekarzem...
Z analityki medycznej nawet egzamin zdawałam...
Postanowiłam wyciągnąć zeszyt do analityki (Wspięłam się na stołek. Zeszyt jeszcze pachnie laboratorium...:))
Szukam glukozurii - i czytam: jakiś zawał, jakieś nadczynności tarczycy i nadnerczy, jakieś choroby mózgu, jakieś marskości wątroby i inne dziwactwa... Wreszcie fizjologiczne: glikozuria alimentacyjna (gdy poziom cukru w surowicy jest podwyższony- czyli po jedzeniu), lękowa (wyrzut cukru w stresie) i ciężarnych. Niektóre metody oznaczania mogą dać fałszywe wyniki oznaczenia glukozy w obecności niektórych substancji, np. wit C (gdzieś już o tym pisałam).
Ponieważ, jak wiadomo wszem i wobec, lekarze są głupi i niedouczeni, wzięłam książkę. Nie z analityki medycznej, bo ta została w pracy. I cytuję:
"Mocz znajdujujący się w drogach moczowych osób zupełnie zdrowych jest zupełnie jałowy. Natomiast obecność bakterii w moczu, czyli bakteriuria, zawsze świadczy o zakażeniu układu moczowego. Jednakże nawet przy dokładnym przestrzeganiu zasad aseptyki nie jest możliwe uniknięcie zanieczyszczenia moczu pewną liczbą bakterii. Wykazano jednak, że liczba drobnoustrojów znajdujących w moczu wskutek jego przypadkowego zanieczyszczenia jest mniejsza niż ta, która występuje w moczu w zakażeniach układu moczowego. (...)"
Choroby wewnętrzne
pod red. Andrzeja Wojtczaka, wyd. II, 1995, t.2 s. 790.


Białkomocz: (skupię się tylko na przyczynach innych niż choroby nerek i dróg moczowych)
  1. występowanie we krwi białek o małej cząsteczce, łatwo przesączalnych
  2. choroby przebiegające z gorączką
  3. niewydolność krążenia
  4. choroby ośrodkowego układu nerwowego
  5. czynnościowy
    • ortostatyczny
    • powysiłkowy
    • lordotyczny
    • termiczny
    • "emocjonalny"
    • palpacyjny
Wg: Choroby wewnętrzne
pod red. Franciszka Kokota, wyd. VII, dodruk 2003, t.1 s. 433, rycina IV-I.

dla zainteresowanych tematem:
Białkomocz czynnościowy oznacza mniej więcej tyle, że jak ktoś się nastał i nabiegał, jest mu teraz gorąco, a w dodatku się wkurzył, bo go kumpel po przyjacielsku "klepnął po nerach", obijając mu przy tym nadmiernie wygięty kręgosłup lędźwiowy, to nie powinien w tym momencie oddawać moczu do badania, bo białkomocz ma jak w banku.
Glukoza w moczu u ciężarnych - to norma! W ciąży rośnie przepuszczalność nerek dla glukozy i nie należy się cukrem w moczu przejmować - jest. Podobnie, mogą się pojawić ciała ketonowe i nie jest to jeszcze patologia. Wniosek stąd jest taki, że spokojnie możecie jeść sobie kolację o 22, bo wasze dziecko tego potrzebuje!

Teraz o Muszyniance: zawiera ona 53,4 mg/l sodu (źródło: strona producenta), aby woda była wysokosodowa, musi zawierać powyżej 200 mg/l Na, niskosodowa zawiera poniżej 20 mg/l Na. Wysokosodowa jest na przykład Wysowianka - 283,8 mg Na w litrze. Sód rzeczywiście zatrzymuje wodę w organizmie - i bardzo poważną konsekwencją diety wysokosodowej jest nadciśnienie tętnicze. Zaawansowane, wieloletnie nadciśnienie tętnicze prowadzi do zmian w naczyniach, również nerkowych - jednym z pierwszych objawów uszkodzenia nerek w chorobie nadciśnieniowej jest właśnie pewien typ białkomoczu - mikroalbuminuria. Szklanka czy dwie, czy nawet litr Muszynianki w ciągu dnia nie spowoduje ani białkomoczu, ani bakteriurii, ani glukozurii. Nie jest prawdą, że cały sód jest zatrzymywany w organizmie - organizm ma wykształcony hormonalny mechanizm oszczędzający sód (ewolucyjnie; kiedyś człowiek miał za mało sodu w diecie); jednak sód wydala - ok. 130 - 200 milimoli na dobę.
Dieta niskosodowa jest wskazana przy odchudzaniu, bo wtedy szybko traci się kilogramy... wody!

Dieta ocywiście zmienia skład moczu; trudno, żeby tak się nie działo, skoro mocz zawiera produkty przemiany materii.
Nie jest prawdą, że nie należy przyjmować żadnych leków - należy poinformować o przyjętych lekach lekarza prowadzącego. Czy w cytowanej przez Ciebie książce jest podany czas, w jakim nie należy przyjmować leków przed oddaniem moczu? Założę się, że nie - leki mają różny metabolizm, są takie, które wydzielają się szybko, są takie, które po wielu godzinach i w różnej formie (aktywnej, nieaktywnej...), są takie, które wydalane są z kałem. Antybiotyki, takie jak cefaleksyna i tetracykliny fałszują testy paskowe z moczu - między innymi właśnie glukozowe... Jest kilka leków zmieniających barwę moczu, np. rifampicyna - na czerwonopomarańczową. I co, odstawisz pacjentowi jeden lek przeciwgruźliczy - bardzo skuteczny - po to, by zrobić badanie moczu? A jeśli, powiedzmy, pacjent ma ciężkie nadciśnienie, preczyta tę samą książkę, co Ty, i nie weźmie swoich leków i wieczorem, przed badaniem, i rano, i w południe (bo zapomni tej ostatniej dawki) - wiesz, że może stracić życie? Bo nagle wzrośnie mu ciśnienie, dojdzie do udaru mózgu. I takie przypadki się zdarzają...
Chciałabym podkreślić, że jestem przeciwna czytaniu czegokolwiek o wynikach badań. Od interpretacji wyników jest lekarz prowadzący.
Przepraszam Was wszystkie za ten przydługi wywód.
bławatek
2005-05-19
22:11:26
Email
jestem zaniepokojona bo gdy robiłam badanie moczu wyszedł mi odczyn obojętny anie kwaśny, czy to znaczy, że powinnam się martwić? Moj gin powiedział, że w ciąży to normalne.Czy miał rację?
Nusia
2005-05-20
16:04:23
Email
Nie martw się, ja przez całe życie miałam obojętny i nigdy nic mi nie dolegało. W ciąży też tak mam albo lekko kwaśny. Odczyn moczu też zależy od diety. Jeśli poza tym wszystko w moczu jest ok to się nie martw.
ania25r
2006-03-24
10:10:11
Email
Jestem w 26 tyd.ciąży. Do tej pory wszystko było OK.Ale dziś odebrałam wyniki moczu i przy skrócie GLU bylo napisane 100 mg/dl, a przy PRO - TRACE. Nie wiem co to znaczy, ale jeszcze miesiąc temu przy tych skrótach było napisane NEGATIVE. Nie wiem czy cos jest nie tak. Wizyte u lekarza mam dopiero za tydzień. Trochę się boję bo przy pierwszej ciąży miałam problemy z nerkami. Pomóżcie rozszyfrowac mi co to znaczy ????
alutka
2006-03-24
14:03:46
Email
Witaj glu oznacza glukoze czyli cukier prawidłowo w moczu nie powinno go być,u ciężarnych glukoza w moczu może świadczyć o pojawieniu się cukrzycy ciążowej,a pro ,to proteiny czyli białko trace oznacza śladowe i tez nie powinno go być, może świadczyc o problemach z nerkami. Ale nie martw sie na zapas,skontaktuj się z lekarzem i pokaż mu wyniki badań. Zyczę zdrówka
Strona 1 - 1, 2, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum