szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Konflikt serologiczny


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 1 - 1, 2, 3, następna
Napisano: Treść:
Sinitta
2005-05-06
Email
Cześć Dziewczyny!Mam pewien problem.Nie jestem jeszcze w ciąży ale staramy sie z Mężulkiem i chciałam spytać o konflikt serologiczny.Mianowicie ja mam grupę krwi 0RH- a mój Mężulek ABRH+ czy to będzie miało duży wpływ na nasze przyszłe potomstwo.A jak to wygląda w przypadku pozostałych grup krwi w stosunku do mojej?Dzieki za odpowiedzi!Pozdrawiam!!!:-)
Jagoda
2005-05-06
22:56:27
Email
Dużo pisałam o tym, powinno być w archiwum - link na 1 stronie coś dziś nie działa i jeśli tak będzie dalej, to napiszę jeszcze raz.
Jagoda
2005-05-09
23:36:53
Email
Uff, znalazłam!
O konflikcie serologicznym
W Twoim przypadku istnieje jeszcze niezgodność w grupach głównych (Ty masz 0) - jest więc możliwość tak zwanego małego konfliktu serologicznego. Przebiega on łagodnie, objawia się wysoką żółtaczką (tzn z wysoką bilirubiną) po porodzie.
Twoje dziecko może mieć grupę krwi A lub B, Rh+ lub Rh-
Jagoda
2005-05-09
23:38:18
Email
Oczywiście dziecko ma tę żółtaczkę ;)
Z mojego postu powyżej to nie wynikało...
Sinitta
2005-05-11
17:52:00
Email
Cześć Jagoda! Bardzo dziękuję za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.A czy zółtaczka w przypadku dziecka to jest ta co sie mówi, że mają ją z reguły dzieci po porodzie jak są jeszcze w szpitalu czy jakaś na dłuższą metę bo już sie boję!!!A jeśli chodzi o archiwum to weszłam na ten link do jego 1 strony ale nic tam nie znalazłam o tym konflikcie - wchodziłam na każdy temat na 1 stronie archiwum - możesz mi podac dokładniej?Dziękuję Ci bardzo za tak wyczerpujące odpowiedzi!Pozdrawiam!:-)
Jagoda
2005-05-11
18:11:23
Email
Przepraszam, nie zwróciłam uwagi, że w linku nie ma id-u tematu: str 22, temat: mamy z grupą rh-. zoltaczka fizjologiczna wystepuje od 2 doby; w przypadku konfliktu moze byc bardzo nasilona, a dziecko moze wymagac fototerapii.
Eryka
2005-05-11
21:52:48
Email
Droga Jagodo! Przeczytałam właśnie Twoje wypowiedzi na temat konfliktu serologicznego. Ja mam grupę 0Rh+, a mój mąż 0Rh-. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Kiedy matka ma Rh+ , a mąż przeciwną, to konflikt w ogóle nie występuje? Może to głupie pytanie, ale skąd mam wiedzieć jaką grupę krwi ma dzieciątko? (Pamiętam coś mgliście z genetyki w szkole o "krzyżówkach testowych" apropo krwi, koloru oczu, włosów itp.) Mogłabyś mi coś wiecej na ten temat napisać? Pozdrawiam i dziękuję:)
Jagoda
2005-05-12
23:11:49
Email
Tak, konflikt serologiczny (tzw. duży) występuje, gdy matka ma Rh minus. Poczytaj w archiwum, tam opisałam dokładnie; o co chodzi z białkami powierzchniowymi itd.
Dziedziczenie grup krwi.
Każdy ma dwa geny odpowiadające za grupę krwi; A i B dominują względem 0, względem siebie są równoważne. Od każdego z rodziców dostajemy po 1 genie. Tak więc, jeśli od matki dostaniemy np. gen A a od ojca B, to mamy grupę AB (spotkały się geny równoważne); jeśli zaś od matki dostaniemy np. gen 0 a od ojca B, to ujawni się grupa B, bo gen B dominuje nad zerem. Poniżej zestawienie możliwych kombinacji genów w zależności od grupy krwi (czerwone - geny dominujące, zielone - recesywne):
grupa krwi A => geny: A i 0 lub 2xA
grupa krwi B => geny: B i 0 lub 2xB
grupa krwi 0 => 2 geny 0
grupa krwi AB => geny A i B

A to są możliwe grupy krwi dziecka w zależności od grup krwi rodziców.
0ABAB
00A lub 0B lub 0A lub B
AA lub 0A lub 0A, B lub ABA, B lub AB
BB lub 0A, B, lub ABB lub 0A, B lub AB
ABA lub BA, B lub ABA, B lub ABA, B lub AB

Za czynnik Rh odpowiadają geny D i d. D jest dominujący, d recesywny. Osoba, która ma choć jeden gen D jest Rh(+); osoba, która ma oba geny d jest Rh(-);

DD (Rh+)Dd (Rh+)dd (Rh-)
DD (Rh+)DD (Rh+)DD lub Dd (Rh+)Dd (Rh+)
Dd (Rh+)DD lub Dd (Rh+)DD lub Dd (Rh+) albo dd (Rh-)Dd (Rh+)albo dd (Rh-)
dd (Rh-)Dd (Rh+)Dd (Rh+) lub dd (Rh-)dd (Rh-)


Wniosek z tej tabeli jest taki: jeśli choć jedno z rodziców jest Rh+ to dzieci mogą mieć albo Rh+, albo Rh-; jeśli oboje są Rh- to dzieci też będą Rh-.
Jagoda
2005-05-12
23:16:26
Email
Jeszcze uściślenie do 1-szego zdania: konflikt serologiczny występuje, gdy matka jest Rh- a ojciec Rh+ i ujawnia się gdy matka wytwarza przeciwciała przeciw krwinkom Rh+ (dlatego przy pierwszej ciąży jest ok, matka zazwyczaj wtedy nie zetknęła się jeszce z krwinkami Rh+, nie wytworzyła więc przeciwciał). Więcej jest w archiwum.
Eryka
2005-05-13
13:25:40
Email
Jagodo! Bardzo Ci dziękuję za tak obszerne i klarowne wyjaśnienie. W archiwum też poczytałam. Jestem Ci edzięczna. Dziękuję:)))
mimi
2005-05-16
20:38:27
Email
W czasie pierwszej ciąży wytworzyłam przeciwciała miano równe 2, kiedy mogę sobie pozwolić na kolejną ciążę i jakie mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka
Jagoda
2005-05-17
10:30:15
Email
Na to pytanie może odpowiedzieć Ci tylko Twój lekarz.
kasik
2005-05-18
13:27:00
Email
Jagoda dziwi mnie jedno. Dlaczego na niektore pytania udzielasz obszernej odpowiedzi, a naniektore jej nie znasz. Moze symulujesz, że jestes lekarzem??
kasik
2005-05-18
13:28:43
Email
Jagoda dziwi mnie jedno. Dlaczego na niektore pytania udzielasz obszernej odpowiedzi, a naniektore jej nie znasz. Moze symulujesz, że jestes lekarzem??
kasik
2005-05-18
13:28:46
Email
Jagoda dziwi mnie jedno. Dlaczego na niektore pytania udzielasz obszernej odpowiedzi, a naniektore jej nie znasz. Moze symulujesz, że jestes lekarzem??
vuldee
2005-05-21
13:57:04
Email
Jagódko, nie bardzo podoba mi się ta Twoja tabelka- chodzi mi o jej dwie komórki, jedno z rodziców A, drugie B, dziecko w/g mnie może być poza A, B i AB również 0, jeśli oboje rodzice maja "słabe" grupy. Pozdrowionka
Strona 1 - 1, 2, 3, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum