szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Dziecko (wychowanie, zabawy, rozwój, dieta, przedszkola, itp)
temat - Jedzonko - rozkład dnia


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 2 - poprzednia, 1, 2,
Napisano: Treść:
Agata
2005-07-23
Email
Kobitki kochane jaki miałyscie lub macie rozkład dnia jesli chodzi o jedzonko dla 7-miesiecznego bobasa. 4 rano - 150 mleka (to ranne karmienie tylko czasowe, przez okres podawania syropku na zapacia)
7 - 7.30 - 150 mleka
9.00-9.30 deserek (jabłuszko, albo jabłko z brzoskwinka, gruszka)
12.00-13.00 zupka albo jakieś danie typu warzywa z mięskiem
ok. 16.00 - 16.30 kaszka ryzowa z owocami na 150 mililitrach mleka
ok. 20-stej mleko na noc (od 120 -180). I teraz w czym tkwi mój problem?? Otóz wydaje mi się, że ona czasmi jest głodna. Chętnie dodałabym jej coś jeszcze, jakiś jeden posiłek ale nie wiem co? Może coś mi doradzicie. Wiem, że mogłabym jej podac jeszcze jedną kaszkę - ale póki co (póki bierzemy syropek na zaparcia i regulujemy sprawę wypróżnień, nie chciałabym jej zatykac kaszką - bo ponoć przez nie też bywają problemy z zaparciami)
Jesli macie jakieś propozycję to chętnie skorzystam. Pozdrawiam
Anula
2005-08-12
14:09:15
Email
Ja poradzę Ci teoretycznie (przeglądam poradniki), bo w praktyce czeka mnie to za 2 m-ce. Od 7 m-ca poradniki zalecają: pierwszy posiłek godz. 6.00-7.00 - MLEKO (pierś lub 180-220 ml modyfikowanego); godz. 8.00-9.00 - KASZKA LUB KLEIK (ryżowa na mleku modyfikowanym, kukurydziana, mleczno-ryżowa o ile nie nie ma alergii na mleko w kaszkach); godz.9.00-10.00 - SOCZEK (140 g.); godz.10.00-11.00 - DESEREK (150-180 g.)-można go wymieszać z kaszką kukurydzianą lub ryżową, ewentualnie część soku lub deserku wykorzystać po południu do kisielu mlecznego; godz. 11.00-12.00 - HERBATKA (duży wybór Hipp,Bobo Vita); godz. 12.00-13.00 - MLEKO (pierś lub 180-220 ml. modyfikowanego); godz. 13.00-15.30 - ZUPKA LUB OBIADEK (200 ml.) Jednego dnia dodajemy 10 g.(przed ugotowanie trzeba wziąć podobno 20 g. bo się skurczy) ugotowanego osobno mięska z indyka, kurczaka, królika lub jagnięciny a jeżeli nie wykazuje alergii to cielęciny a co drugi dzień (bezmiesny) - dodajemy pół przetartego żółtka). Zupy na wywarach mięsnych możemy spróbowac gotować od 8 m-ca, wtedy można spróbować dodawać wieprzowinę i wołowinę (mogą uczulać); godz.16.00-17.00 - KASZKA LUB KISIEL MLECZNY na mleku modyfikowanym z dodatkiem np. deserku lub soku owocowego (trzeba "ubrać" z porcji przedpołudniowej) z dodatkiem połowy żółtka (o ile nie podaliśmy go do obiadku, bo ogólnie nie można przekroczyć połówki żółtka co drugi dzień-wszystko jedno czy w zupie czy kisielu); godz. 17.00-19.00 - MLEKO (pierś lub modyfikowane 180-220 ml). Od 7 m-ca (w wersji "ostrożnej" przy dzieciach ze skłonnością do alergii, chociaż producenci słoiczków zalecają wcześniej) - można zacząć wprowadzać: czereśnie, agrest, jeżyny, brzoskwinie, jagody, gruszki, żurawiny, maliny, porzeczki, dynię, brokuły, kalafiory, cukinię, seler-może uczulać, brukselkę, bezglutenowe pieczywo, makarony, płatki i jak dotychczas bezglutenowe kaszki. Natomiast od 8 m-ca możemy wprowadzić groszek zielony, cebulę, por-może uczulać. Podaję jeszcze przepis na kisiel mleczny z żółtkiem: przygotować 90 ml. mleka modyfikowanego (np. Bebiko 2 to 6 miarek). Do 90 ml. przegotowanej wody dodać 8 g. mąki ziemniaczanej i pół żółtka. Ciągle mieszając zagotować, potem wlać mleko. Dla urozmaicenia możemy polać go sokiem lub dodać deser owocowy. Inna wersja: kisiel mleczny można przygotowac z mniejszą ilością mąki i polać nim jak sosem ułożone na talerzyku owoce sezonowe. Jak jesteś zainteresowana to pisz, mam też inne przepisy zarówno dla starszych jak i młodszych niemowląt. I jeszcze jedno: kaszki i kleiki ryżowe są na wolne stolce, natomiast kukurydziane na zaparcia. Producenci obiecują ( a konkretnie HIPP), że rozluźniająco działają następujące produkty, ale podejrzewam, że trzeba ostrożnie do tego podchodzić przy dzieciach alergicznych-bo sa w nich np. owoce cytrusowe. I są to następujące produkty HIPP: od 6 m-ca - kleik ryżowy z owocami; maliny i jabłka z kleikiem ryżowym, natomiast produkty od 4-5 m-ca - sok ze słodkich jabłek,sok jabłkowo-winogronowy, sok gruszkowy, nektar dyniowo-jabłkowy, nektar śliwkowy, sok z jabłek i ananasów z bananami, nektar brzoskwioniowy, napój brzoskwioniowo-ananasowy. Na zaparcia GERBER wprowadził szuszone śliwki (seria Naturalnie proste od 6 m-ca). Pozdrawiam wszystkie mamuśki!
Kate
2005-08-12
15:25:06
Email
Anulo, czy mogłabyś w skrócie napisać, co mówi poradnik o planie jedzenia w 6 miesiacu. Mam z tym duży problem, bo Jasiek mój ostatnio to je "w trzy światy". Z góry dzięki i pozdrawiam. Kate
Anula
2005-08-12
17:48:49
Email
Oczywiście, że mogę. Przypominam tylko, że to wiedza teoretyczna, spisana z poradników. Moja Nikola zaczęła dopiero 5 m-c. Zależy też czy karmisz piersią (wtedy poczekaj aż Jasiek skończy 6 m-cy, chyba, że jest wyjątkowym głodomorkiem) czy mieszanie lub sztucznie (wtedy dietę rozszerzać trzeba już od 5 m-ca). Od 6 m-ca zegar dziennej diety powinien wygladać następująco: godz.6.00-7.00 (pierwszy posiłek)-MLEKO (pierś lub 180 ml. modyfikow.); godz. 7.00-10.00 - MLEKO (pierś lub 180 ml. modyfik.) LUB KASZKA MLECZNA (jeżeli karmisz butelką jeden posiłek mleczny, można zastąpić kleikiem lub kaszką na mleku modyfik.); godz. 10.00-12.00 - SOCZEK (140 g.) LUB DESER (140 g.), może być też np. kleik ryżowy z jabłkiem; godz.12.00-13.00 - MLEKO (pierś lub 180 ml. modyfik.); godz. 13.00-16.00 - ZUPKA LUB OBIADEK (150-180 g.)-zaczynamy dodawać do zupki lub obiadku ugotowane osobno mięsko-pierś z indyka, kurczaka, królik, jagnięcina i gdy nie wykazuje alergii-cielecina (10 g., ale przed ugotowaniem bierze się 2x tyle, bo sie skurczy, czyli 20 g.), oliwę z oliwek lub świeże masło (uwaga bo może uczulać) i zagęszczamy kaszką lub kleikiem kukurydzianym; godz. 16.00-17.00 - MLEKO (pierś lub 180 ml. modyfik.); godz. 17.00-18.00 - HERBATKA (Hipp. Bobo Vita); przed snem - MLEKO. W 6 m-cu wprowadzamy kabaczek i buraki (w 5-tym miesiącu wprowadzilismy już jabłka, owoce dzikiej róży, marchew, pietruszkę, ziemniaka, kalarepkę, szpinak, bezglutenowe kleiki i kaszki ryżowe i kukurydziane). Jest to opcja dla dzieci z tendencją do alergii, bo np. prodcenci słoiczków wiele owoców i warzyw polecają szybciej niż tutaj mowa. Podam Ci też kilka propozycji na własnoręczne posiłki: 1/ sok z jabłka-zetrzeć na tarce obrane jabłko i wycisnąć sok. 2/ przecier ryżowo-mięsny z jabłkiem - rozgotować obrane i bez pestek jabłko, osobno ugotować mięsko (np.pierś kurczaka),posiekać i dodać do jabłka z 3 łyżeczkami kleiku ryżowego i łyżeczką masła (uwaga bo może uczulać) i zagotować dodając 2 łyżki wody. 3/ zupa jarzynowa z cielęciną- ugotować po pół marchewki i pietruszki, mały ziemniak,a osobno ugotować 20 g. cielęciny. Zmiksować wszystko razem z 2 łyżeczkami kleiku ryżowego i łyżeczką masła i raz jeszcze zagotować. 4/ papka z marchwi - ugotować 80 g. marchwi, zmiksować. Płaską łyżeczkę masła (5 g.)rozetrzeć z 3 g. mąki kukurydzianej lub ryżowej, rozprowadzić 50 g. rozcieńczonego mleka modyfik. w proszku, podgrzać do zgęstnienia. Połączyć z marchwią i gotować 5 min.Można zrezygnować z mleka i mąki zwiększając ilość warzyw. Podobnie postępujemy z kalarepą, a potem dynią, brokułem, kalafiorem. 5/ buraczek - ugotować w skórce, obrać i zmiksować z sokiem jabłkowym. 6/ puree ziemniaczane - ugotować ziemniaka, zmiksować lub przetrzeć. Można dodać trochę mleka modyfik., przecieru z marchewki lub oliwę z oliwek. 7/ królik w warzywach - ugotować osobno pół obranego ziemniaka (20 min.), osobno pół obranego jabłka z 50 ml wody (5 min.) i osobno 20 g. królika. Połączyć wszystko razem, zmiksować, dodać łyżeczkę oleju sojowego (uwaga bo soja może uczulać) i jeszcze raz zagotować. 8/ mus z ziemniaków i cielęcina - osobno ugotować średniego ziemniaka i 20 g. cieleciny. Ziemniaka rozetrzeć z oliwą, można dodać też trochę mleka modyfik. i połączyć z posiekanym mięskiem. 9/ Potrawka z królika z kalarepką - ugotowac osobno 20 g. mięska z królika a osobno warzywa (po pół małej marchwi, kalarepki). Zmiksowac wszystko razem, dodać łyżeczkę masła i znów zagotować. 10/ Przecier z owoców, warzyw i indyka - Ugotować osobno po pół średniej marchewki i ziemniaka, łyżeczkę pietruszki. Po 10 min. dodać obrane jabłko i gotowac jeszcze 5 min. Osobno ugotowac 20 g. mięska z piersi indyka, rozdrobnić. Wymieszac wszystko razem, dodać łyżeczkę oleju sojowego i znów zagotować. 11/ Kaszka kukurydziana z marchewką - Marchewkę ugotować w 100 ml. wody. Po ugotowaniu do chłodnego wywaru dodać łyżeczkę kaszki kukurydz. i gotowac 20 min. Uzupełnić wygotowaną wodę i dodać zmiksowaną marchew. 12/ Sok z marchwi - zetrzeć na tarce marchew i wycisnąć sok, dodac 2 łyżeczki przegotowanej wody. 13/ Herbatka z kopru i rumianku (gasi pragnienie, ułatwia pragnienie, ale nie podawać codziennie, tylko od czasu do czasu) - Zioła (po 1 łyżeczce) zalać wrzątkiem (2/3 szklanki) i parzyć 15 min. pod przykryciem. Odcedzić. Można (ale nie zaleca się) dodać łyżeczkę cukru, ale herbatkę z cukrem trzeba jescze raz zagotować. 14/ Kisiel jabłkowy - jabłko ugotowac i zmiksować. Łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozprowadzić w małej ilości przegotowanej zimnej wody, połączyć z przecierem jabłkowym i dokładnie mieszając dodać wywar z jabłka (aby nie było za geste). 15/ Zupka jarzynowa z mięskiem - osobno ugotować w pół szklance wody po pół małej marchewki, ziemniaka i kalarepki (bedzie jarzynowa) lub buraczka (będzie barszczyk), łyżeczkę pietruszki a osobno 20 g. mięska (kurczak, indyk lub królik). Do wywaru dodac łyżeczkę masła i 2 łyżeczki kleiku, a potem zmiksowane warzywa i mięsko, raz jeszcze zagotować. Pozdrawiam małego Jasia (mój 1,5 -roczny chrześniak ma tak na imię) i życzę mu smacznego.
Anula
2005-08-12
17:51:43
Email
Aha zapomniałam dodać, że mięsko do zupki wprowadza się w 6-tym miesiącu, jeżeli rozszerzanie diety rozpoczęłaś w 5-tym miesiącu (wtedy zupki były bezmięsne). Jeżeli rozpoczynasz rozszerzanie diety w 6-tym miesiącu, to mięsko do zupek czy obiadków podaj dopiero w 7 m-cu.
Kate
2005-08-16
10:37:58
Email
Anulu, baaaaardzo Ci dziekuję. Szczególnie za przepisy! Od dwóch tygodni wróciłam do pracy i z moim Jaśkiem jest mama. Nie chcę jej obciążać gotowaniem, bo Jaś to istota bardzi ruchliwa i roztrzepana, więc podję mu oprócz butelki tylko dania słoiczkowe (zaczynałam od zupek robinych przeze mnie). Je ładnie ale z powodu ulewania wprowadzam nowe składniki pomału. Z marchweką był cyrk, bo po trzech dniach bez ulewania zaczął hlustać. Dopiero ponowne wprowadzenie marchwi po tygodniowej przerwie udało się bez ulewania. Wczoraj Jaś dostał pierwszy raz zupkę z indykiem (pół słoiczka jarzynowej Gerbera + pół słoiczka jarzynowej z indykiem Gerbera). Troszkę ulewał wieczorem. Dziś daję to samo, a jutro spróbuję dać mu cały słoiczek z indykiem. Twój plan bardzo mi pomoże, bo Jaś odmawia jedzenia mleka z butli (sama nie wiem, czy z przejedzenia czy nie chce już smoka - jak podam mu to samo łyżeczką to je ładnie. Jedynie butlę pierwszą poranną i ostatnią wieczorną przyjmuje chętnie i z namaszczeniem. Mam jeszcze inny problem - w związku chyba z kaszkami ryżowymi Jaś robi ostatnio twardą kupkę, wymyśliłam by podawac mu do kaszki (je raz dziennie) owoce. Jabłoko smakuje mu dobrze, ale nie wiem co jeszcze mogłabym mu dołożyć, by nie maiał zatwardzenia. Może dynię? W każdym bądź razie z Twoich przepisow na pewno skorzystam, bo czas zacząć samemu przyrządzać synkowi dania. Pozdrawiam gorąco Anulę i resztę Mamuś!
Anula
2005-08-16
17:07:49
Email
Co do zatwardzeń i owoców (warzyw) na rozluźnienie, to przeczytaj mój post z odpowiedzią dla Agaty (piętro wyżej).
Aśka
2005-10-06
14:02:05
Email
w związku z moimi wątpliwościami czy aby Ola nie jada za malo proszę napiszcie jak karmicie swoje ROCZNE dzieciaki. ja podaję swój rozkad dni
7:30 - kaszka mleczno - ryżowa, pszenna, z sucharkiem itp
10:30 - deserek (ze sloiczka lub danio)
13-14 - zupka (ze sloiczka lub wlasnej kuchni)
16-17 - podjada z nami troszkę obiadku
18 - w zalezności od tego ile podjadla od nas dostaje bananka, danonka, brzoskwinkę z serkiem lub inne owoce
20 - kaszka
Aśka
2005-10-06
14:04:04
Email
przy okazji chcialam spytać czym przyprawiacie zupki, czy tylko solą. Jak myślicie można używaż ziarenek smaku lub wegety (przypominma - ola ma już rok)
andzia
2005-10-06
14:15:07
Email
Dziewczyny u mnie tez sie zaczal problem Wiki zaczela 5 mies jest na sztucznym mleku i wprowadzam jej kaszki zupki juz od jakiegos czasu.Tylko wydaje mi sie ze chyba malo tej zupki jej daje bo ona zaraz po tym chce MLEKO odpocznie godzinke po zupce i butla!!! Powiedzcie ile jej podawac tej zupki np hipp duzy słoik poł czy wiecej a moze cały?"????a kaszki ile powinna jesc?? Mamy 4mis dzieci napiszcie rozkal jedzonka waszych malenst
Anna
2005-10-12
12:43:09
Email
Asiu, niedawno czytałam jakiś artykuł na temat przyprawiania potraw maluszkom. Było tam napisane że maluchom gdzieś w drugim/trzecim roku życia mozna podawac przyprawione jedzenie, ale należy unikać wszelakich sztucznych mieszanek, kostek rosołowych itp. które zawieraja glutaminian sodu, a chyba takie właśnie miałaś na myśli. Miłosz ma 13 m-cy i na razie do jego jedzonka używam właściwie tylko soli, ale takich gotowych mieszanek w ogóle używam bardzo mało również dla nas.
Aśka
2005-10-20
20:08:11
Email
o której godzinie podajecie ostatni posiłek dzieciakom przed nocą. Mam namyśli zwłaszcza dzieci, które już nie jedzą nocą. Pytam, bo jestem przerażona, Ola jak zje o godz. 18:00 tak nie chce mi nic zjeść już później, do tej pory karmiłam ją jeszcze w okolicach 19-20. czy to możliwe, że już nie potrzebuje? A do tego ostatnio niespokojnie sypia i nie wiem czy dlatego, że robi się głodna (próbowałam je podawać nocą jeść ale odmawia) czy to przez ząbki, czy inny powód. Poratujcie i doradźcie coś!!!
kyja
2005-10-20
21:34:06
Email
Misiutek je kaszkę między 18 a 19, o 20-stej, po kąpieli dostaje moje mleko i w nocy parę razy "żeruje" na mnie-do pobudki, czyli między 7 a 8 rano, ok. 9 dostaje poranną kaszkę.Może Oli faktycznie idą zęby?Nie chcę Cię straszyć, ale ostatnio, jak Misiutek niespokojnie spał-budził się co chwilę i marudził-na następny dzień się rozchorował-infekcja i kolejny ząbek w drodze.Mam nadzieję, że u Was to tylko ząbek.Pozdrawiam:-))
Strona 2 - poprzednia, 1, 2,

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum