szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Dziecko (wychowanie, zabawy, rozwój, dieta, przedszkola, itp)
temat - Dbamy o zęby naszych pociech


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 3 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, następna
Napisano: Treść:
wrozkazebuszka
2012-10-11
Email
Czesc dziewczyny i chłopaki, Widze ze macie mase pytań i problemow zebowych Waszych pociech. Postanowilam uszczknac troszke z mojej wiedzy na ten temat ( i dentystycznej i doswiadczeniowej). Słowem wstepu napisze, ze dzieci wlasnych jeszcze nie mam i mocno ubolewam nad tym, ale sie nie poddaje. Moje obserwacje mam natomiast od ukochanych dzieciaszkow, ktore mnie otaczaja - jestem wielokrotna ciocia :) Jestem jeszcze dentysta i z tego bede czerpala wiedze. Napiszcie prosze czy taki temat Was interesuje. Moj plan to : 1)Pierwsze spotkanie z higiena jamy ustnej 2) Pierwszy ząb mleczny i tabela ząbkowania 3) Higiena mleczków 4) Fakty i mity o mleczakach 5) Wymiana zębów - kiedy pierwszy ząb stały 6) Profilaktyka zębów 7) Wady zgryzu - czy mamy na wpływ i jak zapobiegać 8) Zęby to tylko zęby czy cos więcej? 9) Choroby zębow - nasza zmora próchnica i inne. 10) Dla mam i tatów - co moge zrobić dla swoich zębów. No dobra to taki moj pierwszy pomysl, jesli macie chęc dodac cos jeszcze to jestem otwarta na propozycje. Mysle, ze lista bedzie sie rozwijac!
wrozkazebuszka
2013-06-25
21:57:06
Email
Joanna 26 napisala: "A ja mam pytanie, co może oznaczać zmiana koloru zęba mlecznego (wyraźne ściemnienie) po uderzeniu (upadek na rowerze). Ząb się nie chwieje, przy uderzaniu paznokciem boli." Ząb najprawdopodobniej obumarl, zwroc sie do dentysty jak najszybciej, bo taki zab moze powodowac uszkodzenie zeba stalego, ktory lezy nad zebem mlecznym. Nie wiem jakie leczenie zaproponuje lekarz bo trudno diagnozowac bez badania, w kazdym razie nie bagatelizuj sprawy. Najlepiej jakbys sie zglosila do lekarza lubiacego dzieci lub pedodonty(stomatologa od dzieci). Pozdrawiam Ola
Goga66
2013-07-01
11:17:09
Email
Zuzi wyrastają górne jedynki - jedna prosto jedna skosem. Poszłabyś na tym etapie z dzieckiem do ortodonty? Dolna jedynka też ciągle jest trochę bardziej z tyłu niż druga dolna jedynka... Zuzia niby układ zębów ma jak mój mąż a on bardzo luźne ze szparami między. Ale moze jednak u Zuzi będzie inaczej - mleczaki były bardzo luźno a stałe się nie mieszczą???
katka
2013-07-02
18:23:43
Email
Goga, na razie nie musisz się martwić, większość jedynek wyrasta początkowo krzywo.
Goga66
2013-07-03
22:34:51
Email
Bardzo Ci dziękuję
wrozkazebuszka
2013-07-22
21:48:08
Email
"Zuzi wyrastają górne jedynki - jedna prosto jedna skosem. Poszłabyś na tym etapie z dzieckiem do ortodonty? Dolna jedynka też ciągle jest trochę bardziej z tyłu niż druga dolna jedynka... Zuzia niby układ zębów ma jak mój mąż a on bardzo luźne ze szparami między. Ale moze jednak u Zuzi będzie inaczej - mleczaki były bardzo luźno a stałe się nie mieszczą??? " Goga nie martw sie, czesto zeby sa przekrzywiona podczas wyrzynania. jesli zeby dolne zachodza na gorne to ortodonta jak najbardziej pomoze i zaleci prawdopodobnie szpatułke albo maly aparacik. Jesli natomiast to tylko lekkie przekrzywienie i zeby gorne zachodza na dolne to dopoki nie ma stalych zebow: szostek wiele sie zmieni. Wez pod uwage, ze stale zeby wyrzynaja sie w szczece i zuchwie, ktore tez caly czas rosna i w przypadku prawidlowego wzrostu i ukladu zebow wszystko sie zmiesci.
wrozkazebuszka
2013-10-06
14:04:03
Email
"(...)Roczna kwota w przeliczeniu na 1 ubezpieczonego to niespełna 50 złotych. (...)grupa dzieci w wieku 6 lat w 90-ciu procentach dotknięta jest próchnicą, zaledwie 6% piętnastolatków nie ma próchnicy, a Polska dzierży niechlubne 1 miejsce w odsetku ludzi w wieku 65 lat (...)Jeśli wspomnimy, że projekt planu finansowego na rok 2008 zakładał udział stomatologii w ogólnym planie NFZ na poziomie 3,8% a plan na rok 2012 na poziomie 2,8%. Innymi słowy w dwóch nieodległych od siebie odstępach czasu planuje się wydatki na stomatologię różniące się od siebie o 30%."
wrozkazebuszka
2013-10-06
14:05:03
Email
http://www.nil.org.pl/struktura-nil/komisje-naczelnej-rady-lekarskiej/komisja-stomatologiczna/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej
Joanna26
2013-10-08
08:51:07
Email
Poproszę o za i przeciw fluoryzacji w szkole. Pozdrawiam!
wrozkazebuszka
2013-11-03
20:24:05
Email
Hej, Jak często jest fluoryzacja i jakim preparatem? Czy fluoryzacja jest tylko egzogenna (tzn poprzez czyszczenie zębów preparatem) czy endogenna(podawanie tabletek do polykania)? Pierwsze co polecam zadzwonic do wodociągów i zapytać czy uzdatniają wodę fluorem, jesli nie to nie ma co się obawiać fluoryzacji. Za dużo fluoru szkodzi to fakt, ale we wszystkim przesada nie służy. Przygotuję się do tej odpowiedzi niebawem bardziej szczegółowo, musze poszperać w książkach.
ciekawa
2013-12-12
13:50:38
Email
Ja mam pytanko. Nastuli wypadły dwie dolne jedynki jedna wcześniej i tam ząbek już wyszedł prawie cały ale druga z miesiąc temu i nadal pusto nic nie widać-martwić się?
wrozkazebuszka
2013-12-19
15:41:46
Email
"Nastuli wypadły dwie dolne jedynki jedna wcześniej i tam ząbek już wyszedł prawie cały ale druga z miesiąc temu i nadal pusto nic nie widać-martwić się?" Ciekawa, nic sie nie denerwuj, poczytaj czas wyrzynania zebow w moich poprzednich postach. Czasami roznice siegaja nawet tak dlugiego czasu, jesli w ciagu 6ciu miesiecy nic sie nie zmieni to koniecznie idz do lekarza pedodonty- czyli takiego od dzieci.
wrozkazebuszka
2013-12-19
15:44:03
Email
"Poproszę o za i przeciw fluoryzacji w szkole. Pozdrawiam! " Mysle co tu Ci napisac i mysle, ale poki porzadnie do ksiazek i czasopism nie usiade to nie wymysle, przepraszam, ze to tak dlugo trwa, postaram sie miedzy swietami znalezc cos ciekawego.
Joanna26
2013-12-23
10:42:52
Email
Wrozko, nie szkodzi, nie trac na to czasu. Zdrowych i wesołych świąt!
ciekawa
2013-12-25
18:38:09
Email
A dzięki odrazu się uspokoiłam. Poobserwuję tę szparę jeszcze trochę. mamy czas.
wrozkazebuszka
2014-01-02
13:50:38
Email
Wracając do fluoryzacji, bo to jednak ciekawa sprawa. Jezeli woda z kranu jest fluorkowana to WHO zaleca, zeby nie miala wiecej niz 1ppm, czyli 1mg/1l, przy czym fluorkowanie zalezy od uprzemyslowienia miejsca w ktorym sie mieszka, bo przemysl dostarcza nam wielu pierwiastkow. Jedna z metod fluoryzacji stosowana w szkolach to met. Berggerena-Walendera, preparatami fluoru bezposrednio na szczoteczke, po dokladnym oczyszczeniu zebow 6-9 kropli roztworu lub 0,5-1cm zelu, powtarzane 5razy w ciagu roku co 2 tygodnie. Zalecone u dzieci powyzej 6-go rz lub u dzieci, ktore potrafia dobrze wypluwac zawartosc z jamy ustnej. Zalety fluoru: fluor stabilizuje chemicznie szkliwo, dzieki czemu bakteriom trudniej rozpuscic szkliwo i spowodowac prochnice. Fluor laczy sie z innymi pierwiastkami w slinie i tworzy zapasy wokol utwardzonego szkliwa i jesli dojdzie do obnizenia jego odpornosci jest pobierany z zapasow z sliny, dzieki czemu miedzy myciem zebow, bakterie nie sa w stanie uszkodzic trwale szkliwo. Najwazniejsza jest wiadomosc, ze przeciwprochnicowe dzialasnie fluoru wystepuje przy jego zawartosci w powierzchownej warstwie szkliwa o grubosci 30um rownej 1000 ppm(0,1%), co oznacza, ze przeciwprochnicowe dzialanie maja tylko pasty z 1000ppm. Nalezy zatem jak najwczesniej stosowac pasty z ww zawartoscia fluoru, gdy tylko dziecko nauczy sie wypluwac paste i nie bedzie polykac nadmiaru fluoru, nawet jesli nie ma zalecanego wieku, jaki jest napisany na pascie.
Goga66
2014-01-10
20:01:12
Email
Tak właśnie zaleciła mi dentystka Zuzy. Jak najszybciej wprowadzić pasty dla dorosłych, bo działanie fluoru w dzieciecych to czysta fikcja. I Zuza od niepamiętnych czasów myje naszymi pastami :D
wrozkazebuszka
2014-02-04
17:37:48
Email
Oprocz fluorowania zębów w szkole przypilnujcie fluorowania zebow Waszych pociech u stomatologa. Poproscie o fluoryzacje jesli dziecko ma chocby jedna "plombe" (fachowo wypelnieni). Nawet jedna "plomba" daje mi sygnal, ze cos nie tak w tej buzi sie zadzialo i bakterie zniszczyly zeba. Fluoryzacja nie zaszkodzi, a moze na prawde pomoc. Najtrwalsza forma fluoryzacji jest lakier fluorowy, ktory zapewnia długotrwałe działanie fluoru na szkliwo. Fluor w tej formie utrzymuje sie od kilku godzin do kilkunastu dni. Oprocz profilaktyki prochnicy mozna go zastosowac do leczenia prochnicy poczatkowej, odwapnien szkliwa i w zabezpieczaniu przed ponowna prochnica wool wypelnien juz istniejacych w zebach. Zastosowanie takiego lakieru moze byc roznorakie: 4 razy w roku co 3 miesiace w przypadku duzego ryzyka prochnicy lub 3-krotnie w ciagu tygodnia raz w roku. Ta druga metode zbadali Szwedzi i pisza, ze lepsze wyniki wystepuja po lakierowaniu 3-krotnie w ciagu tygodnia raz w roku - ja im wierze i do tego sie stosuje. U dzieci z niskim ryzykiem prochnicy wystarczy lakierowanie 2 razy w roku, zbadano, ze czestsze lekierowanie nie daje dodatkowych korzysci. Trudnoscia w zakladaniu lakierow jest to, ze trzeba utrzymac suchosc w buzi podczas nakladania, dlatego nie nadaje sie do nakladania w domu gdzie nie ma jak osuszyc zebow. Dodatkowo dziecko musi byc wspolpracujace i porzadnie wymyc zeby samodzielnie, albo pozwolic sobie te zeby wyszczotkowac w gabinecie i osuszyc, zalozyc waleczki, zeby lakier mogl wyschnac i przykleic sie do zebow. Nie ma ograniczen wiekowych, a jedynym ograniczeniem jest chec wspolprace ze strony malucha. Inna forma
wrozkazebuszka
2014-02-04
17:45:51
Email
fluorowania to pianki fluorowe. Jest to metoda przyjemna i wygodna. Pianki zawieraja 1% fluory. Pianka zakladana jest na miekka forme dopasowana do lukow zebowych i zakladana na 4 minuty na zeby. Po zabiegu nie wolno jesc i pic przez 30 min. Do kazdego preparatu zalecenia producenta moga byc inne, wiec stezenie, czas stosowania moze byc inny niz ten co napisalam. Metoda jest wskazana dla dzieci powyzej 6-go r..z i dorosłych. Drodzy dorosli pamietajcie, ze choroba prochnicowa jest choroba zakazna i zadbajcie rowniez o profilaktyke u siebie, aby nie zarazac swoich dzieci.
ciekawa
2014-03-14
13:58:40
Email
A ja się pochwalę jestem po wizycie u stomatologa z małą. Lakowała nam dwie szóstki. Zęby mamy oczywiście zdrowiutkie-bez zastrzeżeń. Jedyne co to poradziła aby ostatnie zęby samemu dziecku doczyści na wszelki wypadek.
wrozkazebuszka
2014-04-11
21:07:42
Email
Gratuluje ciekawa! Dawno tu nie zagladałam a przydałoby sie troche ruszyć temat dalej. Musze sie spiac! Niebawem cos ciekawego dodam :)
wrozkazebuszka
2014-08-21
17:55:14
Email
KSYLITOL - słodki pogromca próchnicy. Czy wiecie gdzie znajdziemy naturalny ksylitol? My znamy 8 źródeł pochodzenia ksylitolu: truskawki, porzeczki, maliny, borówki, zurawina, śliwki, banany, kalafior. Czy istnieje słodycz, która nie powoduje próchnicy i dodatkowo ją hamuje? TAK - ksylitol ma słodki smak i działanie próchnicostatyczne - co to oznacza? oznacza to tyle, że jedząc produkty z ksylitolem nie grozi nam próchnica, ale mamy przyjemność z odczuwania słodkiego smaku.
Goga66
2014-08-23
19:38:02
Email
A ja w temacie zębów chcę przed jednym ostrzec. Jesteśmy po wizytach u ortodonty i Zu ma wyjmowany aparat na dolną i górną szczękę. Zuza ma bardzo zwężony łuk, jaki tworzą górne zęby (pewnie wyrażam się nieprawidłowo, bo stomatologia to nie jest moja mocna strona). Zuzia ma łuk jak litera U a nie, jak w uproszczeniu powiedzmy, U rozszerzające się w V\. Winą jest, z dużą pewnością, fakt, że przez lata spała z otwartymi ustami. Zwracajcie uwagę więc jak śpią Wasze dzieci, bo może to trzeci migdał czy nawyk, jednak wpływa niestety negatywnie na zgryz dziecka. Przed Zuzią lata noszenia aparatu. Na razie wyjmowanego (noszonego min. 14 g. dziennie) potem stałego.
wrozkazebuszka
2014-08-26
11:19:11
Email
Goga świetny temat, troche juz o tym pisałam na 2giej stronie: " Teraz pare slow o wadach zgryzu. Czynniki dzialajace znieksztalcajaco na zgryz:....." Oczywiście trzeci migdał również ma znaczenie. Przez niego dzieci nie mogą oddychac nosem i otwierają buzię, by móc funkcjonowac, przez to dochodzi do nieprawidłowego toru oddychania i zniekształcen szczęki i żuchwy. Życzę wytrwałości w noszeniu aparatu. Czy Zuzia mówi poprawnie? Czy mówi wszystkie litety, sylaby? jeśli nie to zalecałabym wizytę u laryngologa. Często wada zgryzu idzie wspólnie w parze z wadą wymowy.
Goga66
2014-08-26
22:01:36
Email
Zuza w sumie mówi poprawnie, chociaż stałe, krzywe jedynki trochę to zaburzyły. Ortodontka już badała jak język układa. Zuzia mówi, że ząb rosnący ukosem jej przeszkadza w mówieniu. ale w sumie artykułuje dość prawidłowo. Jak na razie dzielnie znosi aparat. Zobaczymy, jak dalej, bo jeszcze nie był poszerzany. est dość mocn zdeterminowana.
wrozkazebuszka
2014-08-28
00:32:58
Email
Gratuluje Goga, najwazniejsze to motywacja i wytrwałość, aby osiągnąć porządany efekt. Pamietaj o noszeniu aparatu w dzien, wtedy dziala najaktywniej.
wrozkazebuszka
2014-08-28
00:33:58
Email
Ksylitol ma mniejszą kaloryczność od cukru o 40%, co daje 2,4 kcal/g, absorbuje ciepło w takcie rozpuszczania w jamie ustnej, co daje wrażenie miłego chłodu. Najważniejszą jego cechą jest to, że nie ulega fermentacji. Ksylitol po spożyciu w niezmienionej postaci trafia do jelita cienkiego i jest metabolizowany w 80% w wątrobie, 10% w nerkach i w 10% w innych narządach bez udziału insuliny jak to jest w przypadku glukozy.
wrozkazebuszka
2014-09-03
11:46:57
Email
Program naukowy pod nazwą: Turku Sugar Studies przeprowadzony w Finlandii w 1972 założył zastąpienie cukru ksylitolem przy nie zmienionych innych składnikach diety. Po dwóch latach uzyskano redukcję próchnicy o 85% u osób spożywających ksylitol zamiast cukru. Wykazano również istotny wpływ ksylitolu na opóżnienie wzrostu drobnoustrojów tworzących płytkę nazębną z której powstaje kamień nazębny.
wrozkazebuszka
2014-09-06
12:29:20
Email
Ksylitol zalecamy dzieciom, które chorują na próchnicę butelkową lub kwitnącą, a rodzicom z wielkim trudem przychodzi ograniczenie słodyczy. Niekiedy rodzice małych pacjentów z chorobą próchnicową obawiają się objawów niepożądanych po ksylitolu. Udało nam się znaleźć ciekawą informacje otóż: Ksylitol podawany dzieciom regularnie do 30g/dzień w dawkach podzielonych nie daje objawów ze strony przewodu pokarmowego -czyli biegunek.
ciekawa
2014-09-16
10:59:42
Email
Mam pytanie. Kiedy do ortodonty? Już raz byłyśmy jak miała same mleczaki bo podejrzewaliśmy przodozgryz. Ale wyszło, że jest ok. Teraz mamy dolne jedynki i prawą jedynkę górną oraz dziurę po lewej jedynce i dwójce. czekamy już dobre pół roku jak nie więcej na wyrośnięcie stałych zębów. Górna jedynka nie jest zbyt prosto więc pewnie skończy się na aparaciku ale kiedy jak wyrosną stałe zęby? dlaczego one tak długo rosną?
Goga66
2014-09-20
18:06:27
Email
Często te pierwsze zęby się same prostują. Zuzia ma b. krzywe jedynki i nieco krzywe dolne. Poszliśmy jak przez rok te jedynki się nie wyprostowały. Zuzia ma stałe tylko jedynki, dwójki i szóstki. Nie warto czekać aż stałe wyrosną. Nam kazali prześwietlić zęby, żeby zobaczyć, czy za chwilę inne mleczne nie wypadną i czy wszystkie stałe są pod spodem. Na szczęście do wymiany na stałe jeszcze sporo czasu upłynie.Nie wiem jak gdzie indziej, ale państwowi ortodonci Warszawa i okolice, to okres oczekiwania do 3 lat. Po 1000 pacjentów w kolejce. Cudem znalazłam po 2 miesiącach. Warto więc się rozejrzeć, jak to wygląda i zapisać, jeśli okres oczekiwania np. rok. Już teraz będzie widać, czy nie ma za mało miejsca i potrzebny aparat. Zuzia nie jest jedyna w klasie nosząca aparat. Stały dostanie, gdy wszystkie zęby stałe zastąpią mleczne.
wrozkazebuszka
2014-10-01
13:08:50
Email
ciekawa: "Górna jedynka nie jest zbyt prosto więc pewnie skończy się na aparaciku ale kiedy jak wyrosną stałe zęby? dlaczego one tak długo rosną? " pisalam juz o tym: "Pierwsze pokazuja sie zęby trzonowe- tzw szostki- wysrastaja niepostrzeżenie i to one sa najbardziej narazone na prochnice pochodzącą z zebow mlecznych, poniewaz w tym okresie dziecko ma wszystkie zeby trzonowe mleczne. Jesli w nich jest prochnica musimy wzmozyc higiene i szybko wylecczyc zeby mleczne. W okolicy 6 r.z. zagladajcie do buzi uwazniej, bo szostki sa bardzo wazne w prawidlowym ksztaltowaniu zgryzu i to na podstawie szostek stalych dentysci diagnozuja poprawnosc zgryzu. Szostki gorne i dolne wyrzynaja sie ok 6 rz i u chlopcow i u dziewczynek. Jako drugie pojawiaja sie: ok 6-7 r.ż. :siekacze dolne przyśrodkowe (tzw. jedynki) Nastepnie: 7-8 r.ż. :siekacze górne przyśrodkowe (twz. jedynki) siekacze dolne boczne (dwójki) 8-9 r.ż. : siekacze górne boczne (dwójki) 10-11 r.ż : pierwszy przedtrzonowy górny (czwórka) kieł dolny (trójka) pierwszy przedtrzonowy dolny (czwórka) 11-12 r.ż. : drugi przdtrzonowy dolny (piątka) drugi przedtrzonowy górny (piątka) kieł górny (trójka) 11-13 r.ż. : drugi trzonowy dolny (siódemka) drugi trzonowy górny (siódemka) Ile lat ma dziecko?
wrozkazebuszka
2014-10-01
13:13:26
Email
jesli chodzi o wizyte u ortodonty to zglos sie jak najszybciej jesli cokolwiek Cie niepokoi. Aparaty u malych dzieci sa nieskomplikowane, najwieksza trudnoscia jest pilnowanie dziecka, zeby nosilo aparat. Na pewno wizyta u ortodonty powinna odbyc sie kiedy sa widoczne stale zeby szoste- to wtedy jest mozliwosc zakotwiczenia aparatu. Jesli chodzi o krzywe jedynki to czesto one sie prostuja, niemniej warto to skonsultowac z ortodonta.
ciekawa
2014-10-06
12:34:38
Email
Mała ma 7 lat. Ostatnio dopatrzyłam się 6 na górze-nie mam pojęcia kiedy wyszły :) Czyli mamy wszystkie cztery. Niepokojąca jedynka świeci przez dziąsło i już ją czuć pod palcem-uffff bo zaczynałam się martwić. Ale masz rację przejdę się do ortodonty niech zobaczy swoim okiem. Stan zębów mamy super-białe i zdrowiutkie. Martwię się tylko, że szczęka taka w sumie mała może na coś nie być miejsca. Siostrze usuwali jakieś zęby żeby kły zeszły. Lepiej to sprawdzić.
Strona 3 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum