szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Dziecko (wychowanie, zabawy, rozwój, dieta, przedszkola, itp)
temat - Dbamy o zęby naszych pociech


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 2 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, następna
Napisano: Treść:
wrozkazebuszka
2012-10-11
Email
Czesc dziewczyny i chłopaki, Widze ze macie mase pytań i problemow zebowych Waszych pociech. Postanowilam uszczknac troszke z mojej wiedzy na ten temat ( i dentystycznej i doswiadczeniowej). Słowem wstepu napisze, ze dzieci wlasnych jeszcze nie mam i mocno ubolewam nad tym, ale sie nie poddaje. Moje obserwacje mam natomiast od ukochanych dzieciaszkow, ktore mnie otaczaja - jestem wielokrotna ciocia :) Jestem jeszcze dentysta i z tego bede czerpala wiedze. Napiszcie prosze czy taki temat Was interesuje. Moj plan to : 1)Pierwsze spotkanie z higiena jamy ustnej 2) Pierwszy ząb mleczny i tabela ząbkowania 3) Higiena mleczków 4) Fakty i mity o mleczakach 5) Wymiana zębów - kiedy pierwszy ząb stały 6) Profilaktyka zębów 7) Wady zgryzu - czy mamy na wpływ i jak zapobiegać 8) Zęby to tylko zęby czy cos więcej? 9) Choroby zębow - nasza zmora próchnica i inne. 10) Dla mam i tatów - co moge zrobić dla swoich zębów. No dobra to taki moj pierwszy pomysl, jesli macie chęc dodac cos jeszcze to jestem otwarta na propozycje. Mysle, ze lista bedzie sie rozwijac!
Goga66
2012-11-06
10:34:09
Email
Dzięki za nowy tekst
U Zuzy z tych podanych przyczyn mogę wymienić tylko przedłużone karmienie piersią. Nie była wcześniakiem ani bliźniakiem, ja w ciąży miałam podejrzenie zapalenia krtani w 3 trymestrze i jakiś wdechowy antybiotyk, ząbkowała późno, nie chorowała, nie brała leków poza przeciwkolkowymi (wtedy nie miała zębów), nie piła soczków i niczego słodzonego, nie jadła też niczego słodzonego przez pierwsze półtora roku a nawet 2 lata. Miała myte zęby od pierwszych silikonową szczoteczką, nakładką na palec. Ale jedynki górne już źle zmineralizowane wyrosły z białymi krechami przy dziąsłach. Może jednak genetyka... ??? Teraz jada słodycze ale pilnuję mycia zębów. Za chwilę zmieni na stałe a tu 3 nowe dziurki mimo wcześniejszego lapisowania i akcji fluoryzacyjnej już drugi rok w szkole. Boję się, żeby próchnica z mlecznych nie zaatakowała stałych. Gdzie te obiecywane szczepionki przeciwpróchnicze?!
wrozkazebuszka
2012-11-20
12:19:47
Email
Co do Zuzi, to trzeba miec nadzieje, ze jednak stale zeby beda wolne od prochnicy, polecam czaste wizyty u stomatologa - nawet co 3 miesiace na poczatku. Mozliwe, ze moze genetyczne uwarunkowania, ale wystepuja one bardzo rzadko. W kazdym razie trzeba obserwowac. Jakbym miala mozliwosc zobaczyc Zuzie i obserwowac jak czysci zeby moze by sie cos jeszcze dalo wylapac, a tak to niewiele wiecej moge powiedziec. Zycze powodzenia w walce z prochnica. Co do szczepienia: ja mysle, ze zbyt szybko nie bedzie wynaleziona, wiec szczotka w ruch i do dziela.
wrozkazebuszka
2013-01-30
12:21:36
Email
zęby stałe

wrozkazebuszka
2013-01-30
12:31:11
Email
Wymiana zebow jest bardzo zindywidualizowana czasowo i nie da sie jednoznacznie powiedziec kiedy powinna nastapic. Oczywiscie sa serdnie wartosci i Wam je podam: Pierwsze pokazuja sie zęby trzonowe- tzw szostki- wysrastaja niepostrzeżenie i to one sa najbardziej narazone na prochnice pochodzącą z zebow mlecznych, poniewaz w tym okresie dziecko ma wszystkie zeby trzonowe mleczne. Jesli w nich jest prochnica musimy wzmozyc higiene i szybko wylecczyc zeby mleczne. W okolicy 6 r.z. zagladajcie do buzi uwazniej, bo szostki sa bardzo wazne w prawidlowym ksztaltowaniu zgryzu i to na podstawie szostek stalych dentysci diagnozuja poprawnosc zgryzu. Szostki gorne i dolne wyrzynaja sie ok 6 rz i u chlopcow i u dziewczynek. Wazny jest masaz dziasla za zebem piatym mlecznym, co moze ulatwic wyrzynanie i pomoc w dolegliwosciach bolowych lub obrzekiem spowodowanych wlasnie wyrzynaniem. Kolekne zeby w krotece.
wrozkazebuszka
2013-01-30
12:32:03
Email
zapomnialam dodac, ze obrazek z zebami pochodzi z linka http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://dentica.siemianowice.w.interia.pl/dentica%2520pliki/stale.gif&imgrefurl=http://dentica.siemianowice.w.interia.pl/wyjasnienia/zebystale.htm&h=242&w=499&sz=46&tbnid=UQHtaACGpMQZKM:&tbnh=61&tbnw=125&zoom=1&usg=__5rYZEqJo_i_G3T4I7BHXVtoXhTY=&docid=zL71pkmO8dOARM&sa=X&ei=fAEJUd77NKj24QSXwYGICg&ved=0CEwQ9QEwAg&dur=459
Goga66
2013-01-31
09:20:02
Email
To mam pytanie - W jakiej kolejności klasycznie te stałe się pojawiają. Zuza 6-tki ma i już zalakowane więc może się psuć specjalne nie będą - gorzej na ściance stycznej. Ma też dwie dolne dwójki. Co dalej? Które? Bo od pół roku cisza.
wrozkazebuszka
2013-01-31
10:11:25
Email
Jako drugie pojawiaja sie: ok 6-7 r.ż. :siekacze dolne przyśrodkowe (tzw. jedynki) Nastepnie: 7-8 r.ż. :siekacze górne przyśrodkowe (twz. jedynki) siekacze dolne boczne (dwójki) 8-9 r.ż. : siekacze górne boczne (dwójki) 10-11 r.ż : pierwszy przedtrzonowy górny (czwórka) kieł dolny (trójka) pierwszy przedtrzonowy dolny (czwórka) 11-12 r.ż. : drugi przdtrzonowy dolny (piątka) drugi przedtrzonowy górny (piątka) kieł górny (trójka) 11-13 r.ż. : drugi trzonowy dolny (siódemka) drugi trzonowy górny (siódemka) Podałam zaokrąglone lata, ale zęby sa uporządkowane tak jak rozni autorzy podaja momenty pojawiania sie zębów w buzi dziecka. "Stomatologia wieku rozwojowego" M. Szpringer-Nodzak, M. Wochan-Sobańska.
Goga66
2013-01-31
10:35:25
Email
Dzięki za informację - to teraz na jedynki górne pozostaje czekać :) A wydawało mi się, że szybciej ta wymiana następuje. U Zuzi w stosunku do klasycznego wieku widzę leciutkie opóźnienie ale i mleczaki miała późno - co ciekawsze - kilkoro dzieci z klasy już cały przód ma wymieniony - więc z kolej b. wcześnie. Ale to rozumiem, ze to jest b. indywidualne, jak i większość rzeczy dot. rozwoju :)
Goga66
2013-02-02
18:04:20
Email
Długo nie czekałam - wczoraj wieczorem Zuzia odkryła, że górne jedynki się ruszają :D
wrozkazebuszka
2013-05-02
12:33:33
Email
CZy leczyc zeby mleczne? Oczywiscie leczyc, ale nie za wszelka cene i nie w kazdym wieku. Nieleczone zeby mleczne sa zrodlem zakazenia(bakterie kraza po calym organizmie dziecka - do krwi dostaja sie przez korzen, ktory jest silnie ukrwiony) powoduja moga upozledzac wyrzynanie i wyglad zebow stalych oraz moga powodowac wade zgryzu. Zeby mleczne szybciej ulegaja prochnicy, sa mniejsze i maja ciensza warstwe szkliwa i zebiny niz zeby stale, dlatego ubytki prochnicowe czesto daja powiklania w postaci stanow zapalnych w korzniach i kosci. Malutki ubytek w zeboe stalym nie stanowi tak duzego zagrozenia jak tej samej wielkosci w zebie mlecznym. Nie zawsze jednak nalezy zeby mleczne leczyc, czasem lepiej je usunac. Nie bez znaczenia jest czas usuniecia zebow. Zbyt wczesne usuniecie zeba mlecznego powoduje przesuwanie zebow stalych, przez co podczas wyrzynania zebow stalych nie dla wszystkich jest miejsce (czesto widzimy krzywe, zachodzace na siebie zeby, a w zaawansowanych przypadkach kly wyrzynaja sie przed zebami tzw. dwojkami lub pozostaja w kosci i moga powodowac dodatkowe powiklania) Nalezy pamietac, ze korzenie zebow mlecznych rozpuszczaja sie czyli resorbują ( oznacza to, ze jesli zab mleczny jest tuż przed wymianą na ząb stały, nie warto go leczyc i stresowac nadmiernie dziecko, moim zdaniem lepiej jest szybko pozbyc sie popsutego zeba mlecznego) Usuwanie zebow nie jest tak skomplikowane jak usuwanie zebow stalych. Pamietajmy, ze czesc korzenia juz zanikła. Kiedy bezpiecznie usunac zab mleczne? Trudno to jednoznacznie okreslic, poniewaz kazde dziecko ma indywidualny czas wyrzynania zebow stalych. Zawsze ocenia to lekarz dentysta. Resorpcja korzenia zeba mlecznego rozpoczyna sie na 2-4lata przed wymiana zebow.
wrozkazebuszka
2013-05-03
09:45:44
Email
znalezione w sieci: o dzieciach i nie tylko http://www.jamaustna.pl/artykuly/czy-zeby-mleczne-trzeba-leczyc http://www.jamaustna.pl/
wrozkazebuszka
2013-06-08
12:23:44
Email
Prochnice z wierzchu mamy okielznana. Teraz pare slow o wadach zgryzu. Czynniki dzialajace znieksztalcajaco na zgryz: 1)nieprawidlowe ulozenie podczas snu: głowka niemowlecia podczas snu powinna spoczywac na lekkim podwyzszeniu, kregosłup powinien byc ułozony poziomo. Zbyt wysokie lub niskie ulozenie glowy powoduje zmiane ulozenia zuchwy i zaburza czynnosc miesni i stawu skroniowo-zuchwowego tzw zawiasow dolnej szczeki. 2) nieprawidlowe karmienie butelka powoduje odmienna funkcje miesni przez co zuchwa jest pozbawionabodzcow wzrostowych doprzednich i jest pociagana do tylu w przeciwienstwie do mechanizmu ssanianaturalnego. Mozliwe wady to zahamowany wzrost zuchwy, zwezenie szczeki i wychylenie zebow gornych. 3) nieprawidłowe przełykanie w wieku poniemowlecym, czyli tzw niemowlecy przetrwaly typ polykania ktory powinien zanikac w miare wyrastania zebow mlecznych. Niemowleta przelykaja wprowadzajac jezyk miedzy dziasla dzieki czemu uszczelniaja otwor podczas ssania. Jak wyrastaja zeby to uszczelneinie juz nie zadziala, bo zeby sa twarde i maja nieregularne kształty. Jesli mimo pojawnienia sie zebow dziecko nadal jest karmione pozywieniem papkowym, je z pelnymi ustami, pije duzymi lykami lub ssie smoczek jezyk bedzie sie pchal miedzy zeby i niemowlecy typ polykania zamiast aniknac moze przetrwac co spowoduje: niedomykanie zebow przednich tzw zgryz otwarty lub zgryz krzyzowy czyli zeby gorne nie nachodza na zeby dolne tylko odwrotnie- zab lub zeby dolne zachodza na zeby gorne. 4)nawykowe ssanie - przyczyny: uczucie glodu, smoczki, karmienie butelka, nagle przerwanie karmienia naturalnego, choroby, zmeczenie, sennosc, uczucie niepownosci, brak bezpieczenstwa. Ssanie smoczka moze powodowac: zahamowanie wzrostu dolnej szczeki, zwezenie szczek, wychylenie lub wysuniecie zebow przednich, wywolane jest to przez silne dotylne ruchy zuchwy. Ssanie kciuka: powoduje zahamowanie wzrostu tak jak smoczek a dodatkowa bardziej nasila wysuniecie zebow gornych. Ssania lub nagryzanie jezyka: zahamowoje wzrost gornej i dolnej szczeki. Ssanie wargi gornej: powoduje przechylenie do jamu ustnej zebow gornych a wychylenie na zewnatrz zebow dolnych. 5) ogryzanie paznokci: powoduja zahamowanie wzro
Kamila
2013-06-12
13:22:43
Email
Pytanie mam odnośnie opadania dziąseł. Mąż niestety cierpi na to schorzenie, zęby mu lecą jeden po drugim, stosuje pasty, płyny, ale niestety... dentyści twierdzą, że zostaje mu tylko wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie sztucznych. Jak to się ma do dzieci? Czy nasze dzieciaki mogą odziedziczyć tę chorobę? Czy to jest jak z każdym schorzeniem - albo będą miały, albo nie? Czy możemy już teraz je przebadać w tym kierunku?
Joanna26
2013-06-14
14:26:02
Email
A ja mam pytanie, co może oznaczać zmiana koloru zęba mlecznego (wyraźne ściemnienie) po uderzeniu (upadek na rowerze). Ząb się nie chwieje, przy uderzaniu paznokciem boli.
wrozkazebuszka
2013-06-25
08:33:30
Email
Kamila: "Pytanie mam odnośnie opadania dziąseł. Mąż niestety cierpi na to schorzenie, zęby mu lecą jeden po drugim, stosuje pasty, płyny, ale niestety... dentyści twierdzą, że zostaje mu tylko wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie sztucznych. Jak to się ma do dzieci? Czy nasze dzieciaki mogą odziedziczyć tę chorobę? Czy to jest jak z każdym schorzeniem - albo będą miały, albo nie? Czy możemy już teraz je przebadać w tym kierunku? " CZesc Kamilo! Jesli faktycznie jest tak jak piszesz ze u Twojego męza jest choroba przyzebia(dziasel) to trzeba szczgolna uwage zwrocic na higienizacje, jeszcze bardziej niz u osob nie meczonych ta choroba. Kilka slow co do Twojego męza: koniecznie musi poszukac lekarza ktory potrafi leczyc ta chorobe. Mozna ja zatrzymac i zachowac zeby! Niestety nie da sie przywrocic stanu sprzed choroby ale mozna jeszcze dlugo cieszyc sie zebami jesli bedzie wprowadzone odpowiednie leczenie: czyszczenie zebow nad i poddziaslowo. Lekarze niechetnie niestety zajmuja sie ta przypadloscia, wiec najlepiej jakby maz poszukal periodontologa (stomatologa od dziasel) lub stomatologa bez specjalizacji, ktory sie przyjrzy i zadziala wlasciwie. Choroba przyzebia moze miec polaczenie z przekazywaniem w genach sklonnosci, ale przy bardzo dobrej higienie nie rozwinie sie. Co gorsza w chorobie przyzebia sa specyficzne bakterie, ktore przy oblizaniu smoczka czy lyzeczki dziecka sa mu przekazywane blyskawicznie co jeszcze pogarsza sytuacje. Zycze powodzenia. Jak napiszesz z jakiego jestes miasta moge pomoc znalezc wlasciwego lekarza.
wrozkazebuszka
2013-06-25
21:57:06
Email
Joanna 26 napisala: "A ja mam pytanie, co może oznaczać zmiana koloru zęba mlecznego (wyraźne ściemnienie) po uderzeniu (upadek na rowerze). Ząb się nie chwieje, przy uderzaniu paznokciem boli." Ząb najprawdopodobniej obumarl, zwroc sie do dentysty jak najszybciej, bo taki zab moze powodowac uszkodzenie zeba stalego, ktory lezy nad zebem mlecznym. Nie wiem jakie leczenie zaproponuje lekarz bo trudno diagnozowac bez badania, w kazdym razie nie bagatelizuj sprawy. Najlepiej jakbys sie zglosila do lekarza lubiacego dzieci lub pedodonty(stomatologa od dzieci). Pozdrawiam Ola
Goga66
2013-07-01
11:17:09
Email
Zuzi wyrastają górne jedynki - jedna prosto jedna skosem. Poszłabyś na tym etapie z dzieckiem do ortodonty? Dolna jedynka też ciągle jest trochę bardziej z tyłu niż druga dolna jedynka... Zuzia niby układ zębów ma jak mój mąż a on bardzo luźne ze szparami między. Ale moze jednak u Zuzi będzie inaczej - mleczaki były bardzo luźno a stałe się nie mieszczą???
katka
2013-07-02
18:23:43
Email
Goga, na razie nie musisz się martwić, większość jedynek wyrasta początkowo krzywo.
Goga66
2013-07-03
22:34:51
Email
Bardzo Ci dziękuję
wrozkazebuszka
2013-07-22
21:48:08
Email
"Zuzi wyrastają górne jedynki - jedna prosto jedna skosem. Poszłabyś na tym etapie z dzieckiem do ortodonty? Dolna jedynka też ciągle jest trochę bardziej z tyłu niż druga dolna jedynka... Zuzia niby układ zębów ma jak mój mąż a on bardzo luźne ze szparami między. Ale moze jednak u Zuzi będzie inaczej - mleczaki były bardzo luźno a stałe się nie mieszczą??? " Goga nie martw sie, czesto zeby sa przekrzywiona podczas wyrzynania. jesli zeby dolne zachodza na gorne to ortodonta jak najbardziej pomoze i zaleci prawdopodobnie szpatułke albo maly aparacik. Jesli natomiast to tylko lekkie przekrzywienie i zeby gorne zachodza na dolne to dopoki nie ma stalych zebow: szostek wiele sie zmieni. Wez pod uwage, ze stale zeby wyrzynaja sie w szczece i zuchwie, ktore tez caly czas rosna i w przypadku prawidlowego wzrostu i ukladu zebow wszystko sie zmiesci.
wrozkazebuszka
2013-10-06
14:04:03
Email
"(...)Roczna kwota w przeliczeniu na 1 ubezpieczonego to niespełna 50 złotych. (...)grupa dzieci w wieku 6 lat w 90-ciu procentach dotknięta jest próchnicą, zaledwie 6% piętnastolatków nie ma próchnicy, a Polska dzierży niechlubne 1 miejsce w odsetku ludzi w wieku 65 lat (...)Jeśli wspomnimy, że projekt planu finansowego na rok 2008 zakładał udział stomatologii w ogólnym planie NFZ na poziomie 3,8% a plan na rok 2012 na poziomie 2,8%. Innymi słowy w dwóch nieodległych od siebie odstępach czasu planuje się wydatki na stomatologię różniące się od siebie o 30%."
wrozkazebuszka
2013-10-06
14:05:03
Email
http://www.nil.org.pl/struktura-nil/komisje-naczelnej-rady-lekarskiej/komisja-stomatologiczna/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej
Joanna26
2013-10-08
08:51:07
Email
Poproszę o za i przeciw fluoryzacji w szkole. Pozdrawiam!
wrozkazebuszka
2013-11-03
20:24:05
Email
Hej, Jak często jest fluoryzacja i jakim preparatem? Czy fluoryzacja jest tylko egzogenna (tzn poprzez czyszczenie zębów preparatem) czy endogenna(podawanie tabletek do polykania)? Pierwsze co polecam zadzwonic do wodociągów i zapytać czy uzdatniają wodę fluorem, jesli nie to nie ma co się obawiać fluoryzacji. Za dużo fluoru szkodzi to fakt, ale we wszystkim przesada nie służy. Przygotuję się do tej odpowiedzi niebawem bardziej szczegółowo, musze poszperać w książkach.
ciekawa
2013-12-12
13:50:38
Email
Ja mam pytanko. Nastuli wypadły dwie dolne jedynki jedna wcześniej i tam ząbek już wyszedł prawie cały ale druga z miesiąc temu i nadal pusto nic nie widać-martwić się?
wrozkazebuszka
2013-12-19
15:41:46
Email
"Nastuli wypadły dwie dolne jedynki jedna wcześniej i tam ząbek już wyszedł prawie cały ale druga z miesiąc temu i nadal pusto nic nie widać-martwić się?" Ciekawa, nic sie nie denerwuj, poczytaj czas wyrzynania zebow w moich poprzednich postach. Czasami roznice siegaja nawet tak dlugiego czasu, jesli w ciagu 6ciu miesiecy nic sie nie zmieni to koniecznie idz do lekarza pedodonty- czyli takiego od dzieci.
wrozkazebuszka
2013-12-19
15:44:03
Email
"Poproszę o za i przeciw fluoryzacji w szkole. Pozdrawiam! " Mysle co tu Ci napisac i mysle, ale poki porzadnie do ksiazek i czasopism nie usiade to nie wymysle, przepraszam, ze to tak dlugo trwa, postaram sie miedzy swietami znalezc cos ciekawego.
Joanna26
2013-12-23
10:42:52
Email
Wrozko, nie szkodzi, nie trac na to czasu. Zdrowych i wesołych świąt!
ciekawa
2013-12-25
18:38:09
Email
A dzięki odrazu się uspokoiłam. Poobserwuję tę szparę jeszcze trochę. mamy czas.
wrozkazebuszka
2014-01-02
13:50:38
Email
Wracając do fluoryzacji, bo to jednak ciekawa sprawa. Jezeli woda z kranu jest fluorkowana to WHO zaleca, zeby nie miala wiecej niz 1ppm, czyli 1mg/1l, przy czym fluorkowanie zalezy od uprzemyslowienia miejsca w ktorym sie mieszka, bo przemysl dostarcza nam wielu pierwiastkow. Jedna z metod fluoryzacji stosowana w szkolach to met. Berggerena-Walendera, preparatami fluoru bezposrednio na szczoteczke, po dokladnym oczyszczeniu zebow 6-9 kropli roztworu lub 0,5-1cm zelu, powtarzane 5razy w ciagu roku co 2 tygodnie. Zalecone u dzieci powyzej 6-go rz lub u dzieci, ktore potrafia dobrze wypluwac zawartosc z jamy ustnej. Zalety fluoru: fluor stabilizuje chemicznie szkliwo, dzieki czemu bakteriom trudniej rozpuscic szkliwo i spowodowac prochnice. Fluor laczy sie z innymi pierwiastkami w slinie i tworzy zapasy wokol utwardzonego szkliwa i jesli dojdzie do obnizenia jego odpornosci jest pobierany z zapasow z sliny, dzieki czemu miedzy myciem zebow, bakterie nie sa w stanie uszkodzic trwale szkliwo. Najwazniejsza jest wiadomosc, ze przeciwprochnicowe dzialasnie fluoru wystepuje przy jego zawartosci w powierzchownej warstwie szkliwa o grubosci 30um rownej 1000 ppm(0,1%), co oznacza, ze przeciwprochnicowe dzialanie maja tylko pasty z 1000ppm. Nalezy zatem jak najwczesniej stosowac pasty z ww zawartoscia fluoru, gdy tylko dziecko nauczy sie wypluwac paste i nie bedzie polykac nadmiaru fluoru, nawet jesli nie ma zalecanego wieku, jaki jest napisany na pascie.
Strona 2 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum