szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Dziecko (wychowanie, zabawy, rozwój, dieta, przedszkola, itp)
temat - Dbamy o zęby naszych pociech


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 1 - 1, 2, 3, 4, 5, następna
Napisano: Treść:
wrozkazebuszka
2012-10-11
Email
Czesc dziewczyny i chłopaki, Widze ze macie mase pytań i problemow zebowych Waszych pociech. Postanowilam uszczknac troszke z mojej wiedzy na ten temat ( i dentystycznej i doswiadczeniowej). Słowem wstepu napisze, ze dzieci wlasnych jeszcze nie mam i mocno ubolewam nad tym, ale sie nie poddaje. Moje obserwacje mam natomiast od ukochanych dzieciaszkow, ktore mnie otaczaja - jestem wielokrotna ciocia :) Jestem jeszcze dentysta i z tego bede czerpala wiedze. Napiszcie prosze czy taki temat Was interesuje. Moj plan to : 1)Pierwsze spotkanie z higiena jamy ustnej 2) Pierwszy ząb mleczny i tabela ząbkowania 3) Higiena mleczków 4) Fakty i mity o mleczakach 5) Wymiana zębów - kiedy pierwszy ząb stały 6) Profilaktyka zębów 7) Wady zgryzu - czy mamy na wpływ i jak zapobiegać 8) Zęby to tylko zęby czy cos więcej? 9) Choroby zębow - nasza zmora próchnica i inne. 10) Dla mam i tatów - co moge zrobić dla swoich zębów. No dobra to taki moj pierwszy pomysl, jesli macie chęc dodac cos jeszcze to jestem otwarta na propozycje. Mysle, ze lista bedzie sie rozwijac!
wrozkazebuszka
2012-10-11
11:38:46
Email
Maluchy rodzą się bez zębów, to żadna nowość! Jednak nie zawsze tak jest. Ząbkowanie przedwczesne (przed 5tym miesiącem życia) występują zęby wrodzone(sa obecne w chwili urodzenia) i noworodkowe. Tak wiec pierwsza wizyta u dentysty powinna sie odbyc przed 6tym miesiacem zycia :) Załóżmy jednak ze początkowo noworodek nie ma zębów. Metodą czyszczenia jamy ustnej jest: nawiniętym wilgotnym (w wodzie przegotowanej) gazikiem na palec omiatanie jamy ustnej. Co ma byc czyszczone? Chodzi o czyszczenie jezyka i walow dziaslowych - czyli dziasel - (przejechanie takim gazikiem po jezyku nie jest trudne, ale wyszorowanie calej jamy ustnej juz tak) wiec nie popadajmy w przesade. Chodzi o to by od najwczesniejszych chwil wprowadzac element czyszczenia. Ja najczesciej spotykam sie z obawa wlozenia palca do buzi dziecka. Mozna zaczac od wlozenia samego palca i omiesc jezyk a jak sie uda zahaczyc o waly dziaslowe to super. Wkladajac palec do buzi noworodka nie da sie niczego popsuc ani uszkodzic, wiec nie ma obaw. Życze powodzenia w pierwszych krokach higieny jamy ustnej Waszych pociech.
wrozkazebuszka
2012-10-12
09:22:30
Email
Ząbkowanie- co to takiego! To nie tylko wyrzynanie zeba. Zab nie siedzi w kosci szczeki czy zuchwy gotowy i uformowany. Ząb powataje z tkanek miekkich, z takiej galarety i w tym czasie mamy wplyw na to jak ta galareta zmieni sie w twarde tkanki zeba: zebina, szkliwo. Jaki to wplyw? Poprzez diete poczatkowo mam a pozniej dzieci za pomoca dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki wapnia, fluoru i innych mineralow. Zeby mleczne a wlasciwie listewka zebowa z ktorej utworza sie zawiazki, powstaje juz w 4 tym tygodniu zycia plodowego. Natomiast mineralizacja w kosci zębów mlecznych zaczyna sie od 4-tego miesiąca życia płodowego i trwa do ok. 4-tego roku zycia. Wyrzynanie zebow mlecznych: Musimy wiedziec ile ich jest i jak sie nazywaja! Wiec dziecko do ok 6-go roku zycia powinno mieć 20 zebów mlecznych. Zęby rozmieszczone sa w szczece i zuchwie - nazywamy to lukami zebowymi. Zeby mleczne nazywamy: siekacz, kiel i trzonowiec.
wrozkazebuszka
2012-10-12
10:34:37
Email
Bardzo fajny opis zebow i ich nazw jest na wikipedii: polecam zajrzec zebym sie nie powtarzala http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99by_cz%C5%82owieka Nie wiem czy jasno to opisali w Wikipedii, wiec zrobie mały skrot niezbedny do zrozumienia co jest co. Załaczam zdjecie przerobione ze strony http://o.elobot.pl/artykul/anatomia-i-rozwoj-jamy-ustnej-i-zebow Namawiam Was, zebyscie nie trzymali sie sztywno podawanych przez rozne strony i żródła czasow wyrzynania. Ja podalam czas wyrzynania z ksiąki Marii Szpringer-Nodzak i Magdaleny Wochny-Sobańskiej "Stomatologia wieku rozwojowego". Kazde dziecko jest inne. Nikt tak naprawde nie wie kiedy jest prawidlowo. Przyjmuje sie ze jesli pierwszy zab mleczny pojawi sie po 12-tym miesiacu zycia wtedy mamy doczynienia z późnym ząbkowaniem, o późnym ząbkowaniu w odniesieniu do stałych zębach mowimy jeśli pierwszy pojawi sie po 8 roku zycia. Co zrobic w takim przypadku? Trzeba udać sie do dentysty pedodonty (to dentysta specjalizujacy sie w leczeniu dzieci) i/lub ortodonty.

Goga66
2012-10-12
12:32:43
Email
Dzięki za ciekawy wykład - widzę, że masz sporą wiedzę. Na temat stałych też?Pewnie jesteś specjalistką... Moja Zuzia miała usuwane mleczne jedynki dolne, bo stałe zęby ich nie wypychały i rosły z tyle, nadal ma krzywe. 6-tki ma już od kilku miesięcy (ma 7 lat i 4 mies). Jedynki zauważyłam w lipcu. Od tamtej pory nic poza nimi nie ma nowego, ale narzeka czasem jak gryzie na ból dziąseł lub górnych dwójek czasem swędzenie - ból przemija po kilku-kilkunastu minutach ale cierpi. Sama nie wie, czy to dziąsła czy zęby. Dwójki mleczne górne ma mocno polapisowane niestety ale nie widzę nic nowego złego. Czy może ten ból być objawem, że coś jej już rośnie pod spodem? Na razie stałe to szóstki i dwie dolne jedynki, które niestety, nie mają chyba dość miejsca, żeby całkiem wejść we właściwe położenie chociaż już nieco do przodu się przesunęły.
Goga66
2012-10-12
12:37:19
Email
Doczytałam, że jesteś dentystką :) SUPER!!! Tematy podane fajne. Interesuje mnie, czy można zapobiegać wadom zgryzu i czy słabe mleczaki to słabe zęby stałe, bo podobno niekoniecznie. Także interesuje mnie sposób wychodzenia stałych, dlaczego nie zawsze mleczaki nie wychodzą same. Czy jak jedne same nie wyszły, to za każdym razem będzie ten problem i kiedy usuwać w takim przypadku mleczne - jak najszybciej, czy czekać? Zapobieganie próchnicy też jest super tematem. Co poza szczotkowaniem, fluoryzowaniem, nitką? 6-tki Zuzia ma polakowane.
wrozkazebuszka
2012-10-12
13:48:49
Email
"Na temat stałych też?" ODP: też, tylko po kolei. Chce sie trzymać planu. Oprócz planu w trakcie bede sie starała odpowiadać na pytania. "Pewnie jesteś specjalistką..." ODP: nie jestem specjalistka, jestem zwykłym dentystą z sercem :) "Moja Zuzia miała usuwane mleczne jedynki dolne, bo stałe zęby ich nie wypychały i rosły z tyle, nadal ma krzywe. 6-tki ma już od kilku miesięcy (ma 7 lat i 4 mies). Jedynki zauważyłam w lipcu. Od tamtej pory nic poza nimi nie ma nowego, ale narzeka czasem jak gryzie na ból dziąseł lub górnych dwójek czasem swędzenie - ból przemija po kilku-kilkunastu minutach ale cierpi. Sama nie wie, czy to dziąsła czy zęby. Dwójki mleczne górne ma mocno polapisowane niestety ale nie widzę nic nowego złego. Czy może ten ból być objawem, że coś jej już rośnie pod spodem?" ODP: Jeśli pojawia się jakikolwiek ból trzeba skonsultować sie z dentysta. Skoro Zuzia miała lapisowanie znaczy to, ze miała problem z próchnicą, przy skłonności do próchnicy wizyty kontrolne powinny odbywać sie co 6 miesięcy(chyba, ze lekarz zaleci inaczej). Zawsze pytaj lekarza o wszysktko co Cię ciekawi i martwi. Zęby stałe sieczne są ustawione dotylnie w stosunku do zębów mlecznych, wszystko powinno sie wyrownywać - trzeba czasu. Dlatego też zęby mleczne tkwią mocno podczas gdy wyrzynaja sie juz zęby stale za nimi. Oprocz wzrostu zębów rosną szczeki, czasem szybkość wzrostu nie odpowiada wyrzynaniu sie zębów. Zaburzenia wyrzynania zębów i wady zgryzu to duzy odrebny temat. Jeśli niepokoją Cie krzywe zęby - skonsultuj sie z ortodonta. "Interesuje mnie, czy można zapobiegać wadom zgryzu i czy słabe mleczaki to słabe zęby stałe, bo podobno niekoniecznie." ODP: Można zapobiegać wadom i to również wielki temat. Zajme się tym jutro. Niestety stan zębów mlecznych ma wpływ na zęby stałe. Próchnica jest chorobą zakaźna, co oznacza że przenosi sie z zębów mlecznych na stałe. Również to oznacza, że gdy mama oblizuje łyżeczke lub smoczek zkaża dziecko bakteriami próchnicotworczymi. UWAGA: dzieci rodzą sie bez bakterii próchnicotworczych. Dopóki nie maja zębów te bakterie nie będą sie rozwijać w buzi. Po wyrznięciu zębow do czasu zakażenia tymi bakterii nie bedzie ich wcale lub bedzie ich bardzo mało i nie spowodują próchnicy. Co powoduje próchnice: Bakterie próchnicotwórcze, cukier(słodzone kaszki, soki, herbatka koperkowa na kolki, syropki na kaszel i słodycze w czystej postaci), czas (jaki jest czas zalegania bakterii i cukrów na zębach) , podatność zeba(czyli ilosc zwiazkow mineralnych w szkliwie i zebinie i dojrzalosc szkliwa - o tym juz pisałam, ze zeby czerpia wapn, fluor i inne z diety) Prochnica to podstawowy problem, ale pojdzmy dalej: stany zapalne miazgi (tzw nerwu) i stany ropne wokol zebow mlecznych - takie rozwijaja sie z prochnicy a dokladniej z bakterii, ktore wnikaja z ubytku prochnicowego przez miazge do kosci i do dziasła powodujac opuchniecie dziąsła i policzka. Jesli zab mleczny jest w tak powaznym i zlym stanie ma negatywny wpływ na zawiązek zęba stałego, ktory to leży pod zębem mlecznym, moze uszkadzac zawiazki zębów stałych i powodować ich niedorozwój. Co zrobić w tej sytuacji? Decyzja zawsze nalezy do dentysty. Jednym z rozwiązan jest usunięcie zęba mlecznego i konsultacja z ortodonta celem zabezpieczenia miejsca po utracie zeba, jesli do wymiany zebow jest jeszcze duzo czasu. Zeby mleczne, ktore pozostaly wokol utraconego zeba będą sie przesuwac i zablokują miejsce na prawidlowe wyrzynanie przewidzainego tam zeba stalego. "Także interesuje mnie sposób wychodzenia stałych, dlaczego nie zawsze mleczaki nie wychodzą same. Czy jak jedne same nie wyszły, to za każdym razem będzie ten problem i kiedy usuwać w takim przypadku mleczne - jak najszybciej, czy czekać?" ODP: Dlaczego mleczaki nie wychodzą same? Ponieważ nie zresorbowały im sie całkowicie korzenie( resorpcja to rozpuszczenie korzeni) Resorpcja zębow mlecznych przebiega zawsze tylko w różnym tępie. Natomiast nie wiadomo co powoduje wyrzynanie zębów stałych, skąd one wiedzą, ze mają wyrastac. Na pewno przyczyną nie jest resorpcja zębów mlecznych, ponieważ jak widać moga wyrastac mimo obecnosci zębów mlecznych. Nie ma zasady co do wychodzenia zębów. Nie musi być tak samo przy każdym zębie. Moim zdaniem zeby mleczne powinny byc usunięte od razu jak sie zauwazy ząb stały w okolicy, ktory to nie moze wyjsc na własciwym miejscu. "Zapobieganie próchnicy też jest super tematem. Co poza szczotkowaniem, fluoryzowaniem, nitką? 6-tki Zuzia ma polakowane. " ODP: Przede wszystkim szczotkowanie, prawidłowe zachowania dietetyczne - tu szczegolnie chodzi o cukier (ukryty i w czystej postaci) U małych dzieci nitkowanie jest prawie nie mozliwe. Nitkowanie wprowadzamy od 12-go roku zycia.
wrozkazebuszka
2012-10-13
22:12:32
Email
Czeeeesc, Dzis higiena mleczaków. Po pierwsze i najwazniejsze: mleczaki trzeba myc i trzeba leczyc!!! Podkreslam to poniewaz istnieja opinie wsrod rodzicow, ze mleczakow leczyc nie trzeba bo wypadna. Rodzice mowia, ze dentysta im tak powiedzial. Strasznie mi przykro, ze koledzy po fachu szerza takie mity i zachecam Was do konsultacji z innym lekarzem. Owszem, mleczaki wypadaja ale zanim wypadna sluza dzieciaszkom 6-7 lat. Czy ktos z rodzicow chcialby miec prochnice lub ropien 6-7 lat? Juz nie wspominajac jaki to ma wplyw na caly organizm. Miedzy innymi stan ropny moze przemiescic sie do glowy lub do klatki piersiowej, a to juz nieciekawie moze sie skonczyc. W poczatkowym okresie pielegnacji fajne moga byc szczoteczki z gryzakiem http://www.happydental.pl/p/pl/06024/curaprox_curababy_care_set_-_zestaw_do_pielegnacji_zabkow_dla_malucha_szczoteczka_curakid_i_gryzak_curababy.html Mycie mleczakow: szczotkowanie: ruchy szorujace sa najlatwiejsze i najbardziej odpowiednie dla maluchow. Ruchy okrezne sa trudne, ale jesli chcecie to mozecie je stosowac. Najwazniejsze jest to zebyscie nie zostawiali dzieci samych sobie. Zawsze kontrolujcie mycie, a po myciu przez dziecko zawsze umyjcie dziecku zeby samodzielnie. Jest to konieczne, poniewaz dzieci nie sa sprawne malualnie tak jak my i nie domywaja zebow. Kiedy mozna przestac myc dziecku zeby? Wtedy kiedy dziecko zacznie ladnie pisac, przyjmuje sie ze wtedy jest zdolne manualnie do samodzielnego czyszczenia. Nadal jednak konieczny jest nadzor: czyszczenie odpowiednio dlugo i wszyskie powierzchnie. Nawiazujac do powierzchni zebow to jest ich piec: powierzchnia zujaca (czyli gryzaca), powierzchnia policzkowa (skierowana do policzka), powierzchnia jezykowa (majaca kontakt z jezykiem czyli jakby od wewnatrz jamy ustnej) oraz 2 powierzchnie styczne (czyli powierzchnie styku zeba z innymi zebami w luku zebowym). Pierwsze trzy powierzchnie czyszczone sa szczoteczka. Pamietajmy szczegolnie o powierzchni jezykowej. Do ok 12 roku zycia kiedy to zeby sa w ciaglym ruchu, wyrzynaja sie i przesuwaja i jeszcze nie przylegaja do siebie scisle nie jest konieczne nitkowanie czyli czyszczenie powierzchni stycznych zebow (czyli tych ktorymi sie zeby stykaja). Nitkowanie do ok 12-go roku zycia jest tez malo mozliwe, gdyz wymaga zdolnosci manualnych. Trzeba przyznac ze nitkowanie sprawia wiele trudnosci nawet doroslym, wiec nie ma sie co dziwic dzieciakom, ze maja z tym klopot. SZCOTECZKA - jaka? Najlepiej odpowiednia do rozmiaru buzi i wieku. W doborze szczoteczki swietnymi doradcami sa sami producenci. Tu nie ma wiekszego znaczenia co to za firma, natomiast ma znaczenie to czy bedzie uzywana. Najlepiej gdyby szczoteczka byla atrakcyjna dla dziecka. Jesli dziecko gryzie szczoteczke dobrze jest zakupic dwie takie same. Jedna do gryzienia i druga do czyszczenia - uzywana tylko do mycia przez rodzica i/lub dziecko. Jesli macie watpliwosc czy Wasze dziecko ma doczyszczone zeby mozna zrobic test wykalaczki: nalezy po myciu zebow sprobowac poskrobac zeba przy dziasle. Jesli w czasie skrobania zdejmiecie miekki nalot (jakby mokra mąka) tzn ze zeby trzeba umyc jeszcze raz. Drugim sposobem na sprawdzenie skutecznosci czyszcznia jest test wybarwiania plytki nazebnej. Mozna to wykonac za pomoca plynu wybarwiajacego np: Miradent Plaque Agent 500 ml lub za tabletek do wybarwiania osadu. Sposob uzycia jest opisany przez producenta. Generalnie zasada dzialania preparatow wybarwiajacych polega na tym, ze po przeplukaniu preparatem lub po rozgryzieniu tabletki plytka zabarwia sie na intensywny kolor, a czyste zeby sa jedynie zarozowione lub bladoniebieskie(zaleznie od koloru wybarwiacza). Pasta do zebow: musi byc dla dzieci zgodnie z przeznaczniem przez producenta - szczegolnie jesli nie potrafia wypluwac. Pasta dla dzieci nie wypluwajacych moze byc polykana. Ilosc pasty: tyle co najmniejszy paznokiec u dziecka. Pasta do zebow dla doroslych nie powinna byc podawana dzieciom, oprocz za duzej dawki fluoru, ktory w nadmiarze jest szkodliwy dla dziecka posiada tez zwiaki chemiczne, ktore nie powinny byc polykane, poniewaz sie kumuluja w organizmie i nie sa wydalane, uszkadzjac rozne organy. Co do fluoru - to dzielimy go na endogenny (to taki ktory trafia do zebow, kiedy jeszcze sa w całosci kosci za posrednictwem krwi. Wtedy to ma znaczenie dieta, ktora wplywa na mineralizacje zebow przed wyrznieciem - proces tworzenia mleczakow trwa do ok 4 roku zycia, natomiast zebow stalych do ok 14 roku zycia) i fluor egzogenny (to taki, ktory dostaje sie do zebow z pasty do zebow bezposrednio w jamie ustnej) Nie ma zadnych dowodow i badan naukowych na celowosc dodawania fluoru (w postaci suplementow) do diety kobiet w ciazy lub niemowlat. Fluor dostarczany w zroznicowanej diecie jest wystarczajacy. Jeszcze niektore miasta dodaja fluor do wody. Nie wiem dokladnie, ktore ale jesli Wam zalezy trzeba by zadzwonic do wodociagow lub do sanepidu. Zbyt duzo fluoru powoduje fluoroze, wiec przesadne jego spozywanie nie jest korzystne!
wrozkazebuszka
2012-10-14
07:58:27
Email
Jaka pasta? - najlpeiej smaczna i zachecajaca dziecko do mycia, nie ma to wiekszego znaczenia jaka, byleby byla odpowiedznia do wieku. kIedy zminic szczotke? Szczoteczka jest do wymiany kiedy jej wlosie nie stoi pionowo a zaczyna sie rozchylac. Dlaczego to takie wazne? Poniewaz odchylone wlosie rani dziasla i mycie jest malo przyjemne a po drugie odchylone wlosie nie czysci zeba, wiec myci jest nieefektywne. Ja widze szczoteczki moich siostrzencow i siostrzenic to prawie kazda jest pogryziona i wlasnie "rozklapnieta" dlatego zalecam dwie szczoteczki (takie same) jedna do zabawy, druga do mycia. Jesli macie problem z myciem zebow u dzieci to poproscie dentyste zeby umyl dziecku zeby. Kiedys mialam taka sytuacje, ze dziecko nie chcialo myc zebow i nie pozwalalo rodzicom sobie pomagac. Na wizycie wytlumaczylam istote mycia i ze ja pokaze rodzicom jak to sie robi. Dziecko sie zgodzilo i po tym rodzice mogli sami jemu myc zeby. Czasem obca osoba jest potrzebna zeby przelamac niechec w dziecku. Po tym przypominajcie dziecku jak to lekarz myl zeby i Wy powtarzacie to samo. Warto na wizyte zabrac ze soba paste i szczotke z dwoch powodow. Po pierwsze dzieci ciagle cos podjadaja, siadaja na fotel a na zebach peno jedzenia. Bardzo trudno jest cokolwiek zobaczyc, dlatego zeby wykorzystac wizyte maksymalnie warto dzziecku umyc zeby przed sama wizyta. Po drugie mozna pokazac dentyscie akcesoria higieniczne i dowiedziec sie czy sa odpowiednie i jak czesto zmieniac szczotke.
wrozkazebuszka
2012-10-15
14:30:16
Email
Fakty i Mity Chyba bedzie mi trudno bez Waszej pomocy. Zacznijmy do tego co juz po trosze bylo wspomniane wczesniej: Zdanie: Zębów mlecznych nie trzeba leczyc! MIT: juz wspominalam, ze nieleczone zeby mleczne maja negatywny wplyw na stan zebow stalych. Oprocz przenoszenia prochnicy na zeby stale to powoduje nieprzyjemny zapach z buzi. Nieleczona prochnica zebow mlecznych szybko sie rozwija w choroby miazgi(czyli nerwu) a co za tym idzie choroby dziasla i koszci otaczajacej zab. Zeby mleczne sa male i maja bardzo cienkie szkliwo i malo zebiny przez co prochnica rozprzestrzenia sie jak szalona. Czesto mala dziurka, ktora widzimy i nie reagujemy natychmiast przeradza sie w infekcje miazgi i zamiast zwyklej "plomby" (wypelnienia) musi zostac wykonane leczenie miazgi - to trwa dlugo i malo dzieci ma sile wysiedziec odpowiednia ilosc czasu. Warto tu dodac, ze leczenie miazgi jest bardziej kosztowne niz zwykle wypelnienie po prochnicy. Dlatego regujcie prosze szybko i nie odkladajcie leczenia na pozniej. cdn
wrozkazebuszka
2012-10-16
08:45:17
Email
Słabe zęby sa dziedziczne. MIT- jakość tkanek: szkliwa, zebiny i dziasla - nie jest dziedziczna. Wyjatkiem sa wady geneteczne w tworzeniu tkanek zeba, ale to inny temat. Najczesciej nawyki jakie przekazujemy dziecku powoduja choroby zebow, do tego doklada sie brak odpowiedniej higieny i dogata w cukier dieta. Zęby sa slabe bo dziecko przyjmowalo duzo antybiotykow lub innych lekow. MIT/PRAWDA - to prawda, ze slodkie syropki i inne leki wplywajace na wydzilanie sliny maja ogromny wplyw na choroby zebow, ale przy wzmozonej higienie w trakcie leczenia nie powinno dojsc do chorob zebow (jak prochnica czy stany zapalne dziasel). Jesli Twoje dziecko przyjmuje (przewlekle jakies leki zapytaj lekarza jaki ma to wplyw na wydzielanie sliny) Zawsze zabieraj ze soba liste lekow, ktore przyjmuje dziecko jak idziesz do lekarza dentysty.
wrozkazebuszka
2012-10-19
20:04:59
Email
Zabezpieczanie zebow, tak ze robia sie czarne jest zapobieganiem prochnicy. MIT Czarne zeby robia sie w wyniku leczenia prochnicy zebow azotanem srebra stracanym eugenolem lub glukoza. Zabieg powtarza sie kilkukrotnie co 7-10 dni. Wytraca sie srebro, ktore jest bakteriobojcie, trudno rozpuszczale i czarne. Nalezy uwazac na ubrania, bo azotan srebra bardzo brudzi. Czyli ta metoda nie zapobiega a leczy prochnice. Nie jest to idealna metoda, dziala jesli prochnica jest powierzchowna i rozlegla, natomiast jesli prochnica jest gleboka to jedyna skuteczna metoda jest oracowanie mechaniczne -wyskrobanie, wyczyszczenie ubytku -(recznym narzedziem lub tradycyjnie wiertlem). Metoda alernatywna do lapisowania=impregnacji=stracania azotanem srebra jest intensywna fluoryzacja lakierami fluorowymi (ta metoda ma ta zalete, ze nie zmienia barwy zeba, ale ma tez wade: najbardziej skuteczna w poczatkowych etapach prochnicy, wiec jesli dziecko trafi zbyt pozno do dentysty z zaawansowana prochnica pozostaje impregnacja lub mechaniczne opracowanie i wypelnienie zeba)
Goga66
2012-10-19
21:32:07
Email
Właśnie przerabiam temat zęba i jutro idziemy do dentysty. Zuza miala i lapisowane, i plombowane (4) i pokrywane lakierem z fluorem. Wydawało mi się, że ma strasznie słabe ale dowiedziałam się od lekarki, że chyba nie widziałam bardzo słabych zębów. Co ciekawe, nigdy nie lizałam łyżeczki, smoczków nie używała. Poiłam wodą, soków nie dawałam, nic nie słodziłąm, karmiłam tylko piersią i pewnie moje mleko jest odpowiedzialne, bo karmiłam b. długo do 3 roku życia. Jedynki górne wyrosły już od razu z białymi kreseczkami przy dziąsłach, co zdaje się równa się odwapnienie lub zła mineralizacja. W każdym razie próchnica typu butelkowa, bo przednie zęby z tyłu rozwinęła się dość szybko. Najgorzej ucierpiały górne jedynki i dwójki, tak z przodu, jak i z tyłu zęba. Zaczeła ostatnio, jak pisaam, zmieniać zęby na stale. Dziś bolała ją dwójka górna - najbardziej zniszczona, polapisowana i do połowy "zjedzona" starta lub ukruszona. Nie widzę nowych zmian próchnicowych ale ten ząb jest najbardziej uszkodzony,. Pewnie prześwietlenie Zuzę czeka i obawiam się usuwanie, bo tam nie ma już co leczyć. Ząb pouszkadzany, cienki i skrócony do połowy już od lat :( Z drugiej strony czasem mam wrażenie, że myli ból dziąseł z zębami, ma dość luźno ustawione ząbki i dziąsła są narażone na uszkodzenia. No ale niech dentysta spojrzy fachowym okiem
wrozkazebuszka
2012-10-24
09:10:56
Email
W odpowiedzi na Twoja wiadomosc to zapewne dlugotrwale karmienie piersia mialo wplyw na zniszczenie zebow. Czy jedyna osoba opiekujaca sie corka jestes Ty? Czy ktos inny zajmowal sie dzieckiem? Jesli tak to nie mozesz miec 100% pewnosci braku przenoszenia bakterii od doroslych przez oblizywanie smoczkow czy lyzeczki czy innych przedmiotow z ktorymi dziecko mialo kontakt. Tak samo nie bedziesz miec pewnosci czy dziecko nie dostaje zbyt duzo i trwale slodyczy lub innych prochnicotworczych pokarmow gdy przebywa pod opieka innych.
Goga66
2012-10-24
14:06:08
Email
Obecnie słodycze jada i to nazbyt chętnie. Ale co do niemowlęctwa to tylko ja i bardzo sporadycznie mąż zajmowaliśmy się dzieckiem. I on poił ją moim mlekiem butelką. Na pewno nic nie brał do ust, bo on brzydzi się nawet po dziecku dotknąc jedzenia i zresztą po co moje mleko miałby pić? :D Potem nie lubiła słodyczy i dostawała niesłodzone napoje, co się jednak z czasem zmieniło. Jednak wygląda, że to moje mleko, Jak miała roczek to nawet taką silikonową nakładką na palec -szczoteczką czyściłam jej to co już miała ale ona dość późno ząbkowała, chociaż chyba jeszcze w normie
wrozkazebuszka
2012-11-06
09:52:18
Email
Prochnica butelkowa lub zespol karmienia piersia (przedluzone karmienie naturalne)- czy istnieje? Prawda: jest to Prochnica wczesna, wystepuje niedlugo po wyrznieciu sie zeba. Głowna przyczyna jest slabe zmineralizowanie tkanek (u wczesnie zabkujacych dzieci) jak i czeste choroby (podczas goraczki jest mniejszenie wydzielania sliny, dochadza slodkie syropki, utrudniona higiena - dziecko marudne. Czynnikami ogolnymi jest niewlasciwe odzywianie, choroby przebyte przez matke, zle warunki bbytowania, stres, choroby przebyte przez dziecko w pierwszych miesiacach zycia, wczesniactwo i pochodzenie z ciazy blizniaczej. Jesli jakies czynniki ogolne Was dotycza to nie ma co zalamywac rak i godzic sie z prochnica lecz trzeba zakasac rekawy i wzmagac maksymalnie higiene! Ograniczac slodycze, soki owocowe, soki do herbat i lepiace pokarmy- jak chrupki, platki sniadaniowe, chipsy - to naprawde wazne!
Strona 1 - 1, 2, 3, 4, 5, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum