szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - ciemiączko


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
paren1
2005-08-24
Email
Dziewczyny! wczoraj byłam z moją Martynką u lekarza (Mała skończyła 6 tyg. i byłyśmy na szczepieniu)Pani doktor po rutynowym badaniu stwierdziła, że Mała ma male jak na jej wiek ciemiączko (choć rozmiar główki jest w gónej granicy normy) i faktycznie jak wg różnych danych ciemiączko u dzieci w tym wieku może mieć ok.5cm u niej jest na szerokość ok.1 cm. Czy macie jakieś info na ten temat? bo pani doktor na moje pytanie co to oznacza powiedziała tylko, że niektóre dzieci tak mają i że lekarze czasami każą w tym przypadku odstawić wit.d3, ale nam nie kazała tego robić. co moze z tego wyniknąć? pozdrawiamy
Julia
2005-08-24
09:27:21
Email
Nie martw się. Widocznie niektóre dzieci tak mają. Mój Bartek też miał ciemiączko szer. ok. 1 cm. Lekarz nigdy nie mówił, że to coś złego oznacza. Zawsze tylko sprawdzał, czy zarasta prawidłowo, bo to chyba jest ważniejsze od wielkości. Bartek brał też i nadal bierze normalne dawki wit. D (1-2 krople dziennie). Ostatnio sama sie zdziwiłam, jak dotknęłam ciemiączka mojej małej, 7 mies kuzynki- było bardzo duże, ok 3 cm. Bartek nawet po urodzeniu takiego nie miał. Nie martw się więc, na pewno wszystko jest ok :o)
Julia
2005-08-24
09:28:25
Email
Aha, dodam jeszcze, że Bartek też miał zawsze obwód główki w górnych granicach normy, ok 70- 90 centyla.
paren1
2005-08-24
09:43:10
Email
Dzięki Julia za szybką odpowiedź! ja też w międzyczasie poszukałam w internecie i faktycznie romiary ciemiączek dzieciaki mają różne średnio jest to 2x2. muszę Mała obserwować i sprawdzać systematycznie jej to ciemiączko, bo jak sobie teraz kojarzę to ona miała takie małe już po urodzeniu, wyczuwalne na szerokość palca więc może taki jej urok?!pa
Anna
2005-08-24
12:01:22
Email
U nas było właśnie odwrotnie, mały miał bardzo duże ciemiączko i jeszcze mu nie zarosło (mimo 12 m-cy). Lekarka podkreślała to też za każdym razem, ale nic nie mówiła że jest to powód do zmartwień.
katiusza
2005-09-22
21:45:48
Email
mój synek ma(a raczej miał, bo już mu zarosło)ciemiączko jeszczemniejsze-0,5 cm, lekarka odstawiła mu wit.D juz w 2 miesiącu, ciemiączko zarosło w 7 miesiącu
mAGDA
2005-09-23
15:34:19
Email
moja corka przy urodzeniu wazyla 3.760 ...teraz idzie 9 tydzien i juz wazy 6.300 czy to nie za duzo ?? .... nie przekarmiam jej ..... je co ok 3 godziny po ok 10 min. .... dzis ma strasznie dluga przerwe ...jadla o 9, zasnela o 12 a jest teraz 15:30 i ona dalej spi ...juz sie martwie i sprawdzam co chwile czy oddycha , ale moj malzonek mowi zeby jej nie budzic bo przez ostatnie 2 tyg przybrala na wadze 400 dkg .... jak sie mam zachowac w takich sytuacjach ? ... czekac za sie sama obudzi ? .... cmoka sobie smoczka i spi jak susel. Dzis p.Doktor stwierdzila ze malutka jest zdrowa i ze wszystko ok ...ale jak usnela po powrocie od lekarza to sie juz martwie bo wydaje mi sie ze to za dlugo ...sama juz jadlam. CO WY NA TO KOCHANE MAMY ?
emka
2005-09-23
16:15:35
Email
Hej Madziu
Są różne szkoły, jedna mówi że tak małe dzieci trzeba budzić na karmienie a potem niech sobie dalej śpią. Ale z drugiej strony takie maluchy przesypiają prawie cały dzień. Myślę, że po 5 godzinach bym ją obudziła, chyba żeby zdarzał jej się tak długi sen regularnie w ciągu dnia, wtedy bym budziła po ok 3, max 4 godzinach. Zeby nie było niedowagi, i żeby przyzwyczajć ją do dluższego snu w nocy a krótszego w ciągu dnia. Twojej maleńkiej niedowaga jak na razie chyba nie grozi, więc dzisiaj bym się nie martwiła, ale warto uregulować rytm dzienny i nocny dziecka właśnie w taki powtarzający się cykl ok. 3-4 godzinny. Jedzenie aktywnośc spanie. Jak się czasem dłużej zdarzy spanie to nie ma co się bać, jedynym "efektem ubocznym" może być większa aktywnośc w nocy, ale to "efekt uboczny" dla WAs a nie dla niej :)

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum