szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Do Jagody


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Anula
2005-07-09
Email
Jagódko chciałabym zapytać (pisałam już o tym w poście SZCZEPIENIA) o kilka rzeczy dot. właśnie szczepień.Weszłam na stronę którą polecasz.I znalazłam że do 5 r.ż. mogę zaszczepić mojego 4,5-rocznego Rafała jedną dawką na Hib.Poniewaz dużo choruje rozważam też szczepienie na grypę.W jakim odstępie czasu mogę to zrobić? I jak nazywa się szczepionka tylko na Hib? Druga część pytania dot. mnie.Zaszczepiłam się na WZW B ale nie wzięłam ostatniej dawki (po 6 m-cach-miało to być w listopadzie 2004 r.)ponieważ byłam w ciąży.Czy moge zrobić to teraz (karmię piersią) jedną dawką czy musze powtórzyć znów cały 3-stopniowy cykl? Ostatnia część dot.Nikoli.Chcę ją szczepić wszystkimi zalecanymi (zaczęłam Hib w 2 m-cu, a w przyszłości: ospa-w 13/14 m-cu skojarzona z odrą,świnką i różyczką??? i WZW A-po 12 m-cu skojarzoną z gruźlicą -przy braku blizny ??? i potem powtarza się w ją w 16-18 m-cu skojarzoną z błonicą,tężcem,krztuścem,polio i Hib??? i wieku 6 lat-też skojarzoną, tyle że bez Hib???) Nie kumam tylko pakietów szczepień ze strony www.szczepienia.pl. Dlaczego polecają brać dwa razy 6w1 (5w1 plus szósta-WZW B) w 3/4 i 5 m-cu? Co prawda rezygnuje się z WZW B w 6/7 m-cu, ale to i tak o jedno WZW B za dużo.
Anula
2005-07-09
01:09:22
Email
Aha i jeszcze jedno.Uświadom proszę matkę-panikarę. Przeczytałam tam że ospa w czasie I i II trymestru ciązy jest niebezpieczna-może powidować "zespół ospy wrodzonej-zaburzenia rozwoju płodu w obrebie skóry, kończyn i centralnego układu nerwowego". Rafał zachorował na ospę gdy byłam w 2 m.c. z Nikolą. Oświeć mnie czy ten zespół ospy wrodzonej może spędzać mi jeszcze sen z oczu czy gdyby coś miało wyjść to by to już nastąpiło. A może ja powinnam na coś zwrócić szczególną uwagę w jej rozwoju, tylko o tym nie wiem. Dodam, że na ospę nie chorowałam,aczkolwiek przed ciążą miałam kontakt z chorymi dziećmi siostry i nic mi nie było,wtedy przy Rafale też mnie nie wysypało.Naprawdę dobry gin nie kazał w ciąży robić mi żadnych badań i mówił że wszystko będzie dobrze.Ale moja szwagierka wtedy prawdopodobnie przez tą cholerną ospę poroniła.
Jagoda
2005-07-10
01:06:11
Email
Wybacz, nie nadążam z czytaniem wszystkiego, mam całą masę roboty.
1. Szczepienie przeciw Hib nie ma sensu po 5 roku życia. Raczej nie można podać tej szczepionki razem z przeciwgrypową, wówczas trzeba zachować odstęp przynajmniej 6-tygodniowy. Do wyboru masz Act-HiB, Hiberix i PedvaxHiB.
2. Nie ma badań, które by stwierdzały przeciwwskazania do szczepienia przeciw WZW B w okresie karmienia. To jest szczepionka rekombinowana, zawiera tylko jeden antygen, z dużym prawdopodobieństwem jest bardzo bezpieczna również w tym okresie. Nie musisz powtarzać całego szczepienia, wystarczy podać tylko 3cią dawkę.
3. Jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Nie ma sensu szczepić dziecka aż tyle razy przeciw wzw B. Schemat szczepień jest jasny: przy urodzeniu - po 6 tygodniach - po 6 miesiącach. U osób z prawidłową czynnością układu immunologicznego poziom zabezpieczający przeciwciał osiąga się przy tym schemacie u więcej niż 96% szczepionych. Różnica w cenie 6 w 1 a 5 w 1 jest ok. 40 - 50 zł. Jeśli chodzi o odrę, świnkę i różyczkę - to szczepienie jest darmowe przy pomocy MMR II - firma prowadząca serwis proponuje własną, za którą trzeba zapłacić (ok. 60 zł). Szczepionka przeciw ospie wietrznej, Varilrix jest jedyną na rynku. Przeciw WZW A zaleca się szczepić dzieciaki w wieku przedszkolnym, spokojnie możesz zrobić to później niż od razu po skończeniu roku.
Moim zdaniem tu trzeba podejść z rozsądkiem. Każdą ze szczepionek można kupić oddzielnie i nie trzeba wykupywać całych pakietów. Wydzie taniej i z głową.
O ospie wrodzonej na Twoim miejscu już bym zapomniała - mała jest zdrowa i już.
Anula
2005-07-12
23:21:51
Email
Jak zwykle dziekuję Ci Jagodo za odpowiedź.Dziś zaszczepiłam obydwoje.Zapomniałam tylko zapytać pediatry czy po Hib mogę Rafałowi nadal kontynuować kurację LUIVAC-iem (zostało ok.10 tabletek).

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum