szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - polipy nosa u malych dzieci


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
kaprysna
2011-01-08
Email
Podzielcie sie prosze swoimi doswiadczeniami... Otrz: Od jakiegos czasu zauwazylam, ze moja prawie 3,5 latka ma wciaz zatkany nos i oddycha buzia. Byl to czas, kiedy wszyscy wciaz kichalismy, wiec pomyslalm, ze to niekonczace sie wzajemne zarazanie. Ostatnio nie byla nawet przeziebiona a mimo to miala/ma nos zatkany i nie jest w stanie go wydmuchac. Poszlam do laryngologa, ktory stwiedzil polipy nosa (tak na granicy nosa i gardla), ktore podobno co u trzeciego dziecka przerastaja zatykajac kanal nosa lub uszu. U niej akurat uszka sa niby w porzadku, badal jej sluch tez ok, gardlo tez, nie choruje na zapalenie ucha srodkowego (nigdy nie miala), gardlo tez ok, nie miewa angin itp. wlasciwie poza wirusowymi infekcjami nie lapie nic. (dzieki bogu). Lekarz twierdz, ze taki polipy sie usuwa, bo oddychanie ustami sprawia nieodpowiednie ksztaltowanie sie zgryzu (bo jezyk nie spoczywa tylko "wisi") i podniebienia a co za tym idzie problemy z wymowa, zebami itp. (ok, brzmi logicznie). Niestety jest to zabieg pod pelna narkoza, co mnie przeraza, szczegolnie u tak malego dziecka. Inna sprawa, czytalam, ze te polipy moga odrastac, wtedy ponowny zabieg. ?!?Szukam teraz w necie, ale wlasciwie nie znalazlam nic, co wskazywaloby, ze polipy nalezy bezwzglednie usuwac, a juz w ogole jesli nie daja dolegliwosci/nie powoduja infekcji. Znajoma mama 4 latka tez ma podobny problem, z tym, ze u jej syna polip powoduje przytykanie ucha i powtarzajace sie zap. ucha srodkowego. Mimo to byla u 3 laryngologow i tylko jeden doradzal zabieg (pierwszy). MIala juz termin w klinice i na "badaniu kwalifikacyjnym" stwierdzono, ze stan nie jest jakis specjalnie wyostrzony i pomimo nawracajacych infekcji jeszcze zabiegu nie polecaja, wiec ma narazie obserwowac jak sie sprawa rozwija. My narazie mamy terapie na miesiac jakimis kropelkami, ale laryngolog raczej nie dawal mi nadzieji, ze sie to drastycznie zmniejszy. Moze macie swoje doswiadczenia, bylabym wdzieczna za wpisy. Pozdrawiam
Joanna26
2011-01-12
11:26:55
Email
Kaprysna, nie wiem nic o polipach, ale czytalam w publikacjach logopedycznych o otwartych ustach - tak jak piszesz - jest to absolutnie niewskazane. Byc moze dziecko Twojej znajomej ma te polipy w innym miejscu, dzieki czemu oddycha przez nos i dlatego nie ma wskazania do usuniecia?
kaprysna
2011-01-12
11:44:12
Email
Pisze o polipach, ktore powstaja z przerostu blony sluzowej na scianie gardla przy polaczeniu z nosem. To nie sa typowe polipy w nosie, u tak malych dzieci bylyby wskazowka o istniejacym nowotworze. U niektorych dzieci sluzowka ulega przerostowi zatykajac ujscie kanalu nosowego do gardla. Chodzi mi o takie przypadki, czy ktos mial z tym stycznosc i czy bezwzglednie trzeba bylo to zeskrobac (bo na tym polega zabieg). Oczywiscie u jdnego dziecka sluzowka noze przerastac bardziej w kierunku nosa u innych uszu, bo jest to system polaczony, wiec odpowiednio przytyka nos lub uszy. (zakreslilam na foto). NIe wiem co gorsza, niedoslyszenie, czy wada zgryzu (ale nie o to chodzi). Nie znalazlam w necie, zeby sie w Polsce to wlasnie usuwalo, dlatego pytanie do Was, bo moze to wymysl lokalny warto poczekac, bo moze samo sie wchlonie.

kaprysna
2011-01-15
22:04:06
Email
No nie wierze, ze nikt nie mial takiego przypadku...
marta239
2015-02-28
22:10:33
Email
Witam !!! Mam pytanie czy temat nadal aktualny ? ja takze ma coreczke 3.5 letnia ktora ma polity nosowe a takze chroniczne zapalenie oskrzeli.Jak do teraz to zasuszamy jej polipy poniewaz dopiero co miala bronchoskopie pod pelna narkoza (co bylo dla mnie jako matki ciezkie przezycie ) i musieli jej zostawic sonde w nosku ktora biegla do zoladka... musiala to miec 24 h co wykluczalo podczas badania wyciecia polipow. jesli bedzie potrzeba moge pogac super krople do nosa ktore zasuszaja polipy. Pozdrawi i zycze zdrowa :)

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum