szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - siatki centylowe


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
emcia
2006-06-08
Email
Kobietki mam pytanko.... jak odczytuje się te siatki centylowe? Chciałabym porównać do mojego synka. Pozdrawiam
andzia_01
2006-06-08
16:19:02
Email
Siatki centylowe sa inne dla chłopców i inne dla dziewczynek. Są m. in. siatki centylowe wzrostu i siatki centylowe masy ciała. Przykładowo: masz synka, chcesz sprawdzic gdzie się mieści jego masa ciała na siatce centylowej. Szukasz na linii pionowej jego masy ciała a na linii poziomej jego wieku, znajdujesz punkt wspólny dla tych dwóch wartości. Patrzysz jak ten punkt ma się do wykresów na siatce centylowej. Najbardziej prawidłowo jeśli zmieści się w granicach 75-25 centyla. Nieprawidłowo jest jesli punkt ten znajdziesz poniżej 3-go centyla lub powyżej 97 centyla. I jeszcze jedno: jesli na siatce centylowej wzrostu i na siatce centylowej masy ciała jest wartośc podobna tzn. ze dziecko jest prawidłowej budowy ciała /np. na siatce centylowej wzrostu jest na 95 centylu a na siatce centylowej masy ciała na np. 97 centylu/. Gorzej jesli np. na siatce centylowej wzrostu jest np. na 25 centylu a na siatce centylowej masy ciała jest np. na 95 centylu. Wtedy dziecko ma nadwagę, mimo ze na siatce centylowej masy ciała mieści się jeszcze w tzw. szerokiej normie. Uff, mam nadzieję, ze zrozumiale napisałam??Pozdrówka:)
pinkie
2006-06-08
16:44:41
Email
Chyba jeszcze punktem wyjściowym jest waga i wzrost po urodzeniu i zaznaczanie co miesiac wartości, żeby mieć pełniejszy obraz rozwoju tak?
emcia
2006-06-08
22:13:33
Email
Dzięki!!! Idę po książeczkę i od razu sprawdzam......sprawdziłam, mam nadzieję, że dobrze. Mój synek 10.06 kończy m-c. Dzisiaj był ważony i waży 4900. Masa urodzeniowa 3800. Przebywał w szpitalu na patologii, ponieważ urodził się z wrodzonym zapaleniem płuc. Po kuracji antybiotykowej wyszedł po 14 dniach. Masa z wypisu-3970. Więc myślę, że dobrze przybiera... Jeszcze raz wielkie dzięki!!! Pozdrawiam
andzia_01
2006-06-09
09:05:50
Email
Pinkie-masz rację, pozdrówka:)
kasiula_23
2007-01-20
11:35:46
Email
witam wszystkich na forum i mam pewne pytanko: mój synek ma 31 miesięcy i mierzy 88 cm. Dodam ,że oboje z meżem (a zwłaszcz mąż jesteśmy niscy. Chciałabym wiedzieć jak jego wzrost ma się do przeciętnej w jego wieku ,bo przy każdej wizycie u naszej pani doktor słyszę że jast bardzo mały i zaczynam już sie załamywać
katka
2007-01-20
11:48:02
Email
Kasiula,twój syn jest na 3 centylu,co wydaje mi sie zrozumiałe przy waszym niskim wzroście. Raczej na drągala nie wyrosnie.Sprawdź jeszcze na jakimcentylu jest jego waga,powinna byc zblizona.I nic sie nie martw. Pisze to mama Agnieszki 10,5 miesiąca z 3 centyla
kyja
2007-01-20
19:42:57
Email
hej!mój synek-30 m-cy tez jest na 3 centylu, mówię na niego"Stuart Malutki",jest bardzo drobny, mało waży.Jego dziadek-ojciec męża-w dzieciństwie był bardzo drobniutki-wszyscy się o niego martwili, no i brat męża tez był takim drobiazgiem.Wyrośli na facetów o normalnych gabarytach-już się tym 3 centylem nie martwię;-))aa, no i mój Michas jest jeszcze dodatkowo alergikiem.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum