szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Proszę powiedzcie jesli cos wiecie..


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
malwa
2006-03-16
Email
Proszę powiedzcie coś jesli coś wiecie na temat podwyższonego poziomu fosfatazy zasadowej we krwi.. Nie wiem co o tym mysleć... Jakie są prawidłowe wyniki dla 7 miesięczniaka????
malwa
2006-03-16
19:48:13
Email
Nic????? Buuuuu....
Migotka
2006-03-16
20:13:52
Email
No niestety Malwa tak specjalistyczne słownictwo nic mi nie mówi i nie umiem Ci pomóc,ale jeżeli Cię to niepokoi to zadzwoń,lub spotkaj sie ze swoim lekarzem,on na pewno Ci odpowie:)Pozdrawiam serdecznie.
andzia_01
2006-03-17
07:38:49
Email
Fosfataza zasadowa występuje w kościach, wątrobie, nerkach, ścianie jelita, łożysku i gruczole sutkowym w okresie laktacji. U ludzi zdrowych aktywnośc wynosi 60-170j.m./l (w "Pediatrii" podają wartości norm 21-100j.m/l). Znacznie większa aktywnosc utrzymuje się u dzieci do okresu pokwitania. U osób dorosłych w surowicy przeważają izoenzymy /czyli jedne z postaci tej fosfatazy/ watrobowe, u dzieci natomiast znaczny udział w całkowitej aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy ma fosfataza pochodząca z tkanki kostnej. Oznaczanie aktywności fosfatazy zasadowej ma głównie znaczenie w diagnostyce chorób wątroby i kości. Wzrost aktywności występuje w przypadkach zastoju żółci, w zapaleniach wirusowych wątroby, w ostrych i przewlekłych uszkodzeniach toksycznych wątroby, w przerzutach nowotworowych do watroby, w żółtaczce mechanicznej i w chorobach dróg żółciowych. Zwiększoną aktywnośc fosfatazy pochodzenia kostnego obserwuje się w krzywicy, osteomalacji, chorobie Pageta, nadczynności przytarczyc z wtórnym uszkodzeniem tkanki kostnej oraz w przerzutach nowotworowych do kości. Choroby przebiegajace z zahamowaniem wzrostu kości mogą się charakteryzowac zmniejszoną aktywnością fosfatazy zasadowej. Fizjologiczny wzrost poziomu fosfatazy zasadowej mozna spotkac u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży ze względu na wzrost stężenia izoenzymu łożyskowego. To tyle z takich ogólnych informacji na temat fosfatazy zasadowej. Nie wpadaj w panikę, ale po prostu idź z dzieckiem do lekarza. Pozdrawiam!
Magdalenka
2006-03-18
02:23:15
Email
kurcze, zaluje ze jednak nie poszlam na medycyne, durna pala ze mnie. andziu, podziwiam cie i zazdroszcze (ale bez zawisci, absolutnie!!!). pozdrawiam, magda
andzia_01
2006-03-18
06:51:32
Email
Dziekuje Madziu za miłe słowa, pozdrawiam Cie cieplutko z na razie zimnej Polski /bo chyba mieszkasz w USA w Nowym Jorku?/pa:)))
Magdalenka
2006-03-18
14:00:34
Email
ja rowniez pozdrawiam! u nas bardzo slonecznie ostatnio, ale dosc zimno i wieje na 102! papa!

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum