szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Lutowe niemowlaczki


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Strona 16 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, następna
Napisano: Treść:
emi
2006-02-15
Email
Witam:) Zgodnie z obietnica lutowych brzuchatek zakładamy nowe forum :) Zapraszam wszystkie zainteresowane mamusie do dzielenia sie swoimi obawami i problemami. Mysle ze fajnie jak bedziemy rozmawiac o dizeciach w podobnym wieku:)
Inka
2006-03-10
10:10:26
Email
Ja tez jem banany.A jablek szczerze mowiac to boje sie jesc. Dzisiaj Maly skonczy 2 tyg. i wyrasta juz z rozka :( Ale cos nie chce mu zejsc zoltaczka.Dalej ma zolte oczka :(
JOLA-JOLKA
2006-03-10
10:25:31
Email
Mój od wczoraj marudzi.Wczoraj bałam się, że będzie wymiotował i szybko go podniosłam a tylko mu sie odbiło.Może zacznie mu się odbijać.Ma straszne gazy i płacze.Co robić?
polishgirl
2006-03-10
10:30:57
Email
Widzę , że nie tylko ja mam kłopoty. A juz się martwiłam , że nie moge sobie z tym wszystkim dać radę. Brakuje mi czasu, zeby w domu coś zrobic, bo mały albo ciągle je, albo trzeba go przebrać i znowu je. A jak juz zasnie to nie wiem czy mam odpocząć , czy coś zrobic w domu. Dzisiejsza noc znowu koszmarna, spałam tylko 4 godziny. Ide zaraz spać póki mały śpi, chociaż nie wiem czy zasnę w dzień mi jest ciezko mimo ze jestem zmęczona. Maksiu tez słabo sobie odija, a jak go połoze po karmieniu bez odbicia to , zaraz sie marsczy , napina i rozbudza.
basiar
2006-03-10
11:01:23
Email
Moja Oleńka tez ma gazy, ale podobno to normalne i dobrze że są. Ja się martwilam,że rzadko robi kupkę.A tu mała na dzień kobiet prezencik zrobiła i wczoraj też.Więc wszystko sie zaczyna unormowywać.A co do dzisiejszej nocy...hm,nie uwierzycie.Ola spała od 22 do 4.30, ja w zasadzie nie tak mocno, bo co chwila sie budziłam, sprawdzić czy wszystko w porządku,żal mi było ją budzić, tak smacznie postękiwała i sie przeciągała.Ale w końcu juz nie wytrzymałam, a raczej moje piersi, myślałam,że eksplodują i musiałam obudzić córcię.Teraz śpi, a ja mogę trochę ogarnąć domek, bo dziś znów zapowiadaja sie odwiedziny cioć:)
Inka
2006-03-10
11:02:30
Email
No Polish to witaj w klubie - ja dziesiaj (tak wszystko sumujac) to spalam okolo 5 godzin.I tez nie wiem czy z Malym isc spac czy sie czyms zajac w domu bo... zreszta same wiecie jak to jest w domu....:(
emi
2006-03-10
16:26:21
Email
widze ze wszystkie mamusie maja podobne problemy:)) Ale fajnie wiedziec ze nie jestesmy z tym wszystkim same i ze nie tylko nasz maluszek szaleje:)) Dobra biegne do mojego spiewaka:))
Inka
2006-03-10
18:24:36
Email
Kurcze, padam dzisiaj....strasznie chce mi sie spac a Maly dla odmiany buszuje :( w ogóle to boli mnie glowa i brzuch...Jak dlugo moze pobolewac po porodzie brzuszek?
JOLA-JOLKA
2006-03-10
20:11:54
Email
Ja trochę pospałam teraz z małym.Chyba ze trzy godziny.On zjadł i nadal śpi, a mi się już nie chce.Ciekawe jak będzie w nocy.Ja miałam cc i teraz trochę mnie bolały szwy.Byłam u gin. i podobno to normale.Jeszcze krwawie choć to już prawie trzy tygodnie po porodzie.Gin.powiedziała, że to normalne.Mam przyjść za miesiąc do niej, bo wtedy kończy się okres połogu.Jak bardzo Cię boli brzuch to idź na kontrol.
Inka
2006-03-10
21:40:15
Email
chyba pojde w poniedzialek. Ide sie wykapac, Maly nie spi a ja padam z nog. Oj nocka moze byc ciezka :(
polishgirl
2006-03-11
10:28:34
Email
Kolejna noc cięzka. Mały zje np 20 minut z jednej piersi, zasypia przy tym i musze wyciagac mu pierś, potrzymam go chwilke, żeby mu sie odbiło, ale czasem z marnym skutkiem. Połoze go do łożeczka, polezy chwilkę, ale za chwile zaczyna pojekiwać, wyginać sie, czasem mu się wtedy odbije, i czasem przy tym sie uleje. Zaczyna wiec płakać, biorę go na ręce, a on szuka piersi, daję mu wiec drugą, zje 15 minut czasem 20 - 25. No i wtedy uda mu się zasnąć gdy go połoze do łóżeczka, ale śpi godzinke, może troszke dłuzej i znowu budzi sie do jedzenia. (Ja nawet nie zdąże się przespać) Czyzby mój pokarm był mało sycący?? Sama juz nie wiem.Z kolei w dzień udaje mu sie przespać troche dłuzej, czasem 3 godziny, na początku nawet spał 5 godzin. Tylko ze wtedy mnie nie chce sie spac. Acha... zauważyłam , że maluszek na czółku sie poci, czy to oznacza że go przegrzewam?? Mój mąż z kolei panikuje i podkreca cały czas kaloryfer, w pokoju jest około 24-25 stopni.
Basia 26
2006-03-11
10:38:39
Email
Polish, ja mam w pokoju 20-21,5 stopni. więcej nie daje, bo ponoć wtedy dziecko ma za ciepło, że "piecucha" się choduje :)) co do czółka, hm... nie wiem za bardzo, kiedys słyszałam, ze dziecku brakuje witD3, ale ja mojemu daję tą witaminke i też czasem ma czółko lekko przypocone. w sumie to tylko ja to czuję, jak go przytulam do odbicia... zapomniałam wczoraj o to spytać położnej jak u mnie była... kurde...
polishgirl
2006-03-11
10:43:42
Email
No właśnie Basia, też wyczytałam że jak poci sie główka to brakuje witaminy D3, ale mysle ze jeszcze za wcześnie na podanie mojemu małemu witaminy, ma dopiero 1 tydzień. Myślę ze mogę spodziewać sie połoznej po niedzieli więc ja zapytam.
Basia 26
2006-03-11
10:44:57
Email
aha... wiesz, jak tak się często maluch budzi do karmienia, to dwa razy pod rząd daj mu tę samą pierś. wiem, że może wydawac się już pusta po pierwszym karmieniu, ale uwierz mi, że tam zostało wszystko to, co najlepsze, czyli ten tłusty, sycacy pokarm, po którym dziecko będzie spało. bo jak tylko chwile pocycka to sie w sumie tylko napije, bo na początku to woda leci prawie. a jak takiej wody popije to zaraz znów głodny... no i znów mu dajesz wode, bo z drugiej piersi znów wysysa ten początkowy pokarm. może zasypia przy piersi bo się męczy. dla dziecka takie ssanie to ciężka "praca". możesz też przetrzymac małego, nie dac mu piersi, zabawić, utulić, pohusiać... może smoczkiem zmylić... to potem jak się dossie to całą pierś wydoi. jak dobrze pamiętam to tez miałam taki etap. na początku Miłek jadł godzine dwa cycki na raz, potem po troszku przez co mało spał... a teraz wydoi jednego cyca w 10-15 minut i spi jak zabity przez nawet 5 godzin. ja Miłka smokiem "oszukuję" a potem je bardzo łakomo i wiem, że zjadł tego tłuszczyku i bedzie ładnie spał.
polishgirl
2006-03-11
11:01:36
Email
Basia, dziekuję Ci. JUz obniżyłam temperature w pokoju. I wypróbuje dzisiaj z tym podawaniem piersi jak radzisz. Tez własnie wyczytałam że najpierw leci prawie woda, a potem dopiero "grubszy" pokarm. Ale myślałam że pól godziny wystarczy na wyciagnięcie z piersi tego pokarmu. Najwidoczniej mój maluszek ciągnie bardzo pomału. Właściwie to faktycznie , czasem jak ma pierś w bzui to przysypia i musze pobudzać go delikatnie do ssania.
Basia 26
2006-03-11
11:08:04
Email
polish, na początku to te dzieciaczki sa bardzo leniuszkowate, jedza przez godzine bo ssą nieefektywnie... zobaczysz, i Twój Maks sie wytrenuje i mu lepiej będzie szło:) ja na początku jak Miłek tak zaczął jeść po 15 minut to miałam wrażenie, że się nie najada, no ale pierś pusta, Miłek śpi jak kamień, no i te 15 minut to intensywnie ssa, bez przysypiania... a po 15 minutach fil- śpi:) odbije go i spokój na jakies przynajmniej 3 godz:)
Basia 26
2006-03-11
11:08:39
Email
o do temp to pamiętaj, żeby ją podnieść tak do 22-23 stopnie do kąpieli :)
bela
2006-03-11
13:45:48
Email
POLISH ja mialam tak samo.Juz nerwy tracilam.Ale Zrob tak jak Mowila Basia.Ja tak robilam.Troche pomoglo bo juz myslalam ze mam lelawy pokarm.Jak odciagalam to leciala woda dopiero niedawno widze ze leci mleczko :-).Trzeba tez ten czas przeczekac.Mleczko sie normuje ( u mnie po ok 2,5 tyg).Ja dokarmialam raz dziennie by nie zaglodzic malego i by nie byl nerwowy bo nie moze sie najesc.Tez super pomoglo.Teraz tez dokarmiam.Ale po moim mleku spi tak jaj po butelkowym :-).Cierpliwosci bo poczatki sa trudne.Oj co ja sie naplakalam ze nie mam dobrego mleka, ze maly placze, ze sypia po 15 min.Aha co do odbijania to ja nie podnosze po karmieniu piersia bo mleko matki jest delikatne i niekoniecznie musi sie odbic.Ja nie robilam tak no bo maly sie rozbudzal i pomoglo.Za to obowiazkowo! trzmam do odbicia po butelce.Sprobuj moze Tobie i Maksowi to pomoze.Uloz go tylko na boczku na wszelki wypadek.I jeszce jedno.Gdzie mieszkasz?W ktorej czesci miasta, na jkim osiedlu?Ja dokladnie wcentrum.Moglybysmy chidzic razem na spacerki....
polishgirl
2006-03-11
14:32:25
Email
Dziekuje dziewczyny. Bela, ja mieszkam niedaleko Parku Strzeleckiego, na Wojtarowicza. Tak więc mogłybysmy chodzic na spacerki do parku. Chciaz ja jeszcze kilka tygodni poczekam ze spacerkami, bo za wczesnie, no i nie mam jeszcze wózka niestety. Ale jak najbardziej mozemy sie spotkac na spacerze.
Goga66
2006-03-11
19:16:08
Email
Bela, zawsze najpierw leci mleko wodniste, zeby dzidzia się napiła, potem gęstsze i na końcu gęste - dlatego ważne jest, żeby najpierw dziecko opróżniło jedną pierś a potem dopiero drugą. Inaczej dostaje tylko to wodniste mleczko.A to wodniste ma zdaje się więcej laktozy i dawanie tylko jego - nie dość, że mało jest kaloryczne, to może zwiększać kolki
Goga66
2006-03-11
19:19:45
Email
To potylica się poci przy braku wit. D. A że dziecko w ogóle potrafi się spocić przy jedzeniu, to normalne - większość dzieci się mocno rozgrzewa kiedy ssie i to normalne
emi
2006-03-11
20:38:05
Email
A ja juz sie bałam ze tylko ja mam juz dosc i nie wiem co robic z tym karmieniem. Dzis to juz myslałam ze nie dam rady, bo mały ciagle płakał i niby chciał jesc ale po chwili zaczynał sie szarpac, prezyc, szczypał mnie. Nie wiem czy to kolki czy nic mu juz nie leciało:( On niby wypije cała piers bo juz jak naciskam to raczej nic nie leci a mały juZ nie chce ciagnac tylko zaczyna sie denerwowac, podaje mu druga i znow to samo a pozniej dalej płacze:( i za chwilke znow głodny:(( Moze mam za mało mleka? Chyba musze zaczac go dokarmiac. A mam pytanko czy to mozliwe zeby maluszek po tym ze ja pije duzo kopru włoskiego i miety miał problemy jelitowe, gazy, zaparcia itp?? Bo juz nie wiem co z tym robic. Jak juz płacze na maksa to dajmy mu herbatke z Hippa na trawienie i troszke pomaga. Ktos mi mowil ze zamiast kopru lepiej pic rumianek bo lepiej dziala na dziecko. Słyszalyscie cos o tym?? A mam jeszcze jedno pytanko? Macie juz wózki?? Ja jeszcze nie bo ciagle nie wiem na jaki sie zdecydowac. Moze macie jakies sprawdzone??
Goga66
2006-03-11
21:05:29
Email
rumianek może uczulać a z koprem jest tak, że jest teoria, że nawet pogłębia kolki. Druga teoria jest odwrotna i masz tu babo placek. Emi, nie sądzę żebyś miała mało mleka. Dzidzie czasem lubią jeść często. Są jeszcze słabiutkie i czasem robią sobie przerwy, lubią też po prostu ssać cycka, bo sprawia im to przyjemność i zaspakaja różne potrzeby
emi
2006-03-11
21:20:15
Email
Goga ale moj maluch własnie niby chce ssac ale z drugiej strony wypluwa piers, złosci sie , prezy, ciagnie brodawke a raczkami az szczypie mnie w piersi tak sie szarpie. i to własnie jest najgorsze, bo nie wiem czy jest głodny a mi nic nie leci czy moze ma kolke, zatwardzenie lub cos w tym rodzaju:( Dzis to juz mi sie ryczec chciało. Dobrze ze w domu był moj maz:)
Inka
2006-03-11
21:32:34
Email
No Emi ja tez mam taki dzien. Maly caly czas siedzi na piersi ale w duzej mierze sie bawi. Jak go odstawie to krzyczy strasznie. A piersi strasznie mnie juz bola. Mij Maly robi kupi bardzo czesto a dzisiaj duzo robi baczkow :) - ale to chyba dobrze? Skorzystam z okazji ze spi i mam pare minut to zjem sobie kolacje.....
polishgirl
2006-03-11
22:21:47
Email
Emi, mój maluszek tez czasem tak sie pręzy i denerwuje, chce chwycic pierś i nie moze, zwłaszcza jak pierś jest juz nieźle "napeczniała" od pokarmu. Ale to spowodowane jest tym ze nie moze sobie porządnie chwycic piersi, nie sama brodawke, bo wtedy nie chce jeść i wypluwa, jak juz mu sie uda chwycic piers wraz z otoczką to jest spokojny i je. Trzeba wkładać pierś maluszka głęboko, wraz ze znaczną częścia otoczki, wtedy też mniej bola brodawki. A co do miety , zdaje sie ze ostatnio wyczytałam w czasopismie dla mam, że miety i szałwi nie powinno sie pic jak sie karmi piersią, bo powoduje wzdęcia u niemowląt. Ale zaraz sprawdze to na 100 %.
Doti
2006-03-11
22:27:47
Email
No własnie koper...u nas wcale nie pomagał a wręcz odwrotnie - jeszcze więcej gazów powodował i było jeszcze gorzej. Ja za radą położnych i pediatry zastąpiłam go rumiankiem.
Doti
2006-03-11
22:29:00
Email
Szałwia pomaga w utracie pokarmu!!!
Goga66
2006-03-12
10:00:15
Email
Dziewczyny, co z Olą? Co z uszkiem jej córeczki? Może macie jakieś wieści??? Lecę do szkoły. Buziaki na dzisiejszy dzionek dla Was i maluszków. Acha, jeżeli macie duże problemy, czy wątpliwości co do karmienia - korzystajcie z poradni laktacyjnych. Po to w końcu są. Powinny działać przy szpitalach położniczych. Nie poddawajcie się - naprawdę po pierwszym miesiącu już łatwiej "idzie" a po okresie kolkowym karmienie zaczyna sprawiać dużą przyjemność :)
emi
2006-03-12
15:13:57
Email
Polish ale tan moj maluch moze chycic brodawke dobrze, ale własnie jak ja chwyci to za chwilke wypluwa i zachowuje sie tak jak wczesniej pisałam. wiem ze brodawke trzeba wkładac z otoczka ale jak on ja wypluje i sprawdzam czy leci mleczko to tak cienko. Moze własnie przez to tak sie zachowuje;( Nie mam pojecia. Dzis w nocy znow szalał:( i w dzien dalej. Troche spał ale ogolnie krzyczy bez przyczyny:( Juz nie wiem co robic:( A mozna takie małe dzieci poic normalnym rumiankiem takim z herbatki ekspresowej. oczywiscie nie mocno zaparzonym?
emi
2006-03-12
15:14:44
Email
Aha i czy ktoras z was wie jak sie rozrabia glukoze, i na co sie ja podaje? Pozdrawiam i zycze udanego niedzielnego dzionka;)
polishgirl
2006-03-12
15:20:59
Email
Emi, no własnie tak jak napisała Doti, szałwia powoduje utratę pokarmu, wiec jeśli pijesz jej duzo to może faktycznie masz za mało pokarmu i dlatego dzidzia wypluwa pierś. Nie wiem jak to jest z rumiankiem ale ja wolałabym nic nie podawać do picia, tymbardziej, że wszędzie piszą , że jak karmi sie piersia to pojenie juz jest niepotzrebne. Glukoze podaje sie do picia rozrobiona z woda, ale jak to sie dokładnie rozrabia to nie wiem.
Inka
2006-03-12
15:54:43
Email
Mi polozna mowila ze glukoze rozrabia sie jedna plaska lyzeczke na 100 ml wody. ja kermie piersia ale podaje ja malemu bo ma ciagle zoltaczke :( a poza tym czasami chyba chce mu sie czegos innego dla odmiany napic.
JOLA-JOLKA
2006-03-12
16:22:02
Email
Witam dziewczyny.Jak czytam wasze opowieści, to tak jakbym widziała mojego Mateuszka.Też się czasami pręży i ma wszystkie opisane przez was zachowania.Myślałam, że tylko ja mam takie problemy,ale widać, że to normalne zachowania noworodków.Już kilka razy udało mu się odbić.Może rzeczywiście nauczy się tego.Wczoraj nam koncertował, ale moja mama ma na niego sposób.Nosi go na rękach, opowiada, lula i mały zasypia.Ja któregoś dnia już chciałam płakać i prawie pokłóciłam się z mężem, bo nie wiedzieliśmy jak mu pomóc i co chce.Ale nie ma to jak babcia.One mają jakieś podejście do maluszków.
olufal
2006-03-12
17:50:21
Email
Hej Lutowe mamuski :) Nareszcie mam swojego laptopa! ye ye ye wreszcie bede mogla na bierzaco sprawdzac forum :) Mam tylko maly problem bo klawiatura w laptopie jest francuska- wyglada jak polska tylko z poprzestawianymi literkami-jakby piorun w nia strzelil...no ale jakos daje rade na niej pisac ;) Mamuski jak wam idzie chowanie waszych pociech?przyznajcie sie szczerze czy wasze malnstwa spia w swoich lozeczkach czy z rodzicami? Amelia brzydzi sie swoim lozeczkiem a uwielbia spac pomiedzy rodzicami-ktorzy spia jak na ziarnku grochu...dodatkowo coz mamy problemy z czkaweczka i kolkami.mama musi jutro wynajac laktator bo cykiem-gdybym sie tylko postarala-to czlowieka moglabym zabic taki jest twardy i wielki-tajna bron ;)przed soba mamy jeszcze badanie sluchu-Amelce to przesiewowe badanie sluchu nie wyszlo :( Poza tym coz wszystko sie zmienilo :) najwazniejsza w domu jest kruszynka i tylko ona.A mama teraz chociaz nie bedzie odcieta od internetu-uff. Pozdrawiam Was wszystkie i bardzo sie ciesze ze do Was wrocilam! :)
emi
2006-03-12
20:54:54
Email
polish ja nie pije szałwi. Teraz przestałam na jakis czas pic koper a zaczełam pic rumianek, zobaczymy czy cos sie poprawi u Kubusia:) Dzis w nocy szalał i w dzien niestetty tez, a najgorsze ze nie wiem juz jak mu pomoc:( No ale to chyba wszyscy rodzice musza przejsc:) Olufal nasz maluszek tez nie cierpi swojego łózeczka. Kłade go tam jak juz tak mocno zasnie, ale niestety czasem sie przebudza i jak wyczai ze jest w łóżeczku to rozbudza sie juz na maxa i zaczyna sie opera:( Załuje ze od poczatku nie kładłam go spac do łózeczka;( Ale mam nadzieje ze kiedys sie nauczy tam spac:) Dzis przez to wszystko miałam juz takie nerwy ze pokłociłam sie z mezem. Qurcze zanim wychowamy naszego maluszka to sie chyba jakichs wrzodów zoładka nabawie;))) zeby chociaz pozniej dzieci doceniły to co sie dla nich robi:)
Goga66
2006-03-12
21:15:56
Email
Emi - nie licz na to ;))) Ty tak do końca doceniałaś? Rozumie się to dopiero kiedy samemu zostaje się rodzicem. Przy odrobinie szczęścia, jak uda Ci się dziecko dobrze wychoweać, może przynajmniej będzie szanować Twoją pracę - takie jest życie, hehe. Oddajemy naszym dzieciom dług zaciągnięty u rodziców
Inka
2006-03-12
22:30:43
Email
Kurcze moj Maluch spi od godziny 17 z przerwa na karmienie. os mi sie wydaje ze nocka bedzie nieciekawa bo on bedzie wyspany a ja padam ze zmeczenia :( Ja swojego klade od poczatku do lozeczka ale juz widze ze powoli zaczyna szantazowac mnie zebym wziela go na tapczan ;)Ide bo sie budzi :((
JOLA-JOLKA
2006-03-13
08:18:42
Email
Dziewczyny dziś nocka była w miarę.Przyłapałam się na tym, że jak go w nocy karmię to przysypiam.To chyba nie bezpieczne.Musze coś z tym zrobić, żeby maluchowi nie zrobić krzywdy.Dziś w nocy też tak się prężył jak wyjmowałam go z łóżeczka, że prawie wypadł mi z ręki, ale był w łóżeczku i na szczęście nie wysoko.Naprawdę trzeba na to wszystko uważać, a szczególnie w nocy jak jesteśmy zaspane.Moja gin.mówi, że najlepiej nauczyć malucha jeść o 24 a potem o 6 rano.Tylko jak to zrobić?Wczoraj najkarmiłam go tak jak pisałyście.Wypił całą pierś do końca.Jedna kropelka mi tylko została i spał ze 3 godziny.Potem obudził się na przewijanie.Drugiej (lewej) nie chce pić do końca i tak mnie "pogryzł" w nią,że strasznie bolała.Chyba z tą jest coś nie tak.Siedział przy niej godzinę, a i tak mąż rozrobił mu 30ml butli i wypił i jakby było więcej to też by wypił.Czy to normalne, że 3 tygodniowy maluch je tak często i tak dużo?Muszę go zważyć, bo na mojej wadzę (najpierw waże się z nim, a potem sama) to waży prawie 4 kilo, a wychodząc ze szpitala miał 2960.Gronkowca obserwujemy.Mam nadzieję, że mu szybko zejdzie.Mały usnął idę zrobic śniadanie.Pozdrawiam
Goga66
2006-03-13
08:45:45
Email
Mnie uczono, że noworodek jada co 3 godziny. Zuzia tak jadła do 6 miesiąca. Tylko w czwartym budziła się raz w nocy. Żąłodek maluszka jest tak mały, że mało przyjmuje i szybko spala mleko matki, bo jest mniej kaloryczne niż sztuczne. Ja bym w ogóle sztucznego nie dawała tylko na maxa pierś, kiedy tylko zechce. Jedzenie nawet co 2 godziny jest najnormalniejsze w świecie. Sztucznym, bardziej kalorycznym zapychacie po prostu maluszka. Jest to wygodne, bo wyspać się mozna i chyba tyle dobrego z tego
Inka
2006-03-13
09:07:28
Email
Oj dziewczyny noc byla fatalna. Obudzil sie o drugiej i koniec spania...a ja poszlam spac o 12 bo go jeszcze karmilam. A potem tylko chcial jesc ale tak pil z piersi 5 min ale co polgodziny. I tak do tej pory. Moze teraz sobie przysnie na dluzej to zdrzemnelabym sie troszke. Skad te Maluchy maja tyle energii?
polishgirl
2006-03-13
11:05:06
Email
Czesc Mamuski. Dzisiejsza noc tez byla nawet w miare ok. KUrcze strasznie duzo mam pokarmu i cieknie mi z piersi. Lewa jescze jest w miare, ale prawa bardziej boli i jest nabrzmiala, wyczuwam tez malutkie guzki. Z tej prawej maluszek jakos słabiej mi je, a poza tym to wlasnie pogryzl mi tą brodawkę i boli. Dziewczyny zastanawiam sie czy odciągać troche pokarmu, GOga, jak muyslisz??? Z tymze jak bede odciągac to wiecej go sie bedzie produkowac. Sama juz nie wiem co robic. Dzisiaj strasznie sie mu ulewało, najpierw troche, potem jak juz lezal wiecej i jak bo polozylam na brzuszku to bardzo duzo. Wogóle to myslałam ze przyjdzie dzisiaj połozna , ale niestety nie przyszła.
Goga66
2006-03-13
11:09:54
Email
Polish, jak robią Ci się guzki, to troszkę odciągnij. Mnie też do dziś czasem się leje w nocy, tyle, że piersi już tak nie nabrzmiewają
bela
2006-03-13
12:16:39
Email
POLISh czy sprobowalas karmic bez odbijania??Bo piszesz ze noc byla ok???Moj maly bardziej preferowal prawa niz lewa piers.Prawa byla pogryziona.teraz jest dobrze ale i tak prawa jest dziwna bo sutek jest mniejszy i czesciej zdarza sie ze pobolewa.Ilosc mleczka ustabilizuje sie ale jak czujesz guzki to pomasuj to miejsce i troszke odciagnij by nie bylo zastojow
Basia 26
2006-03-13
12:44:26
Email
Polish, odciągnij ale tylko do momentu ulgi. więcej pokarmu bedzie się produkować jesli będziesz odciągała bardzo dużo pokarmu. jak tak trochę to nic się nie stanie. co do gózków to mnie mówiono żeby nie masowac, bo wtedy ten zator roprowadzisz na sąsiednie-drożne kanaliki. za to położna mi mówiła żeby w tych miejschach przyłożyć kostkę lodu. a odciągnąć musisz w przypadku gózków, bo jak zastój się zrobi to... ho ho... lepiej tego uniknąć
Kajka
2006-03-13
13:12:40
Email
zauwazylam ze moj filipek ma kropki czerwone na twarzy, czy to moze byc alergia?
Goga66
2006-03-13
13:16:01
Email
może być, mogą też być potówki. Sama do dziś nie umiem tego rozróżnić. Może mydełko lub płyn szkodzi albo coś zjadłaś?
polishgirl
2006-03-13
13:46:52
Email
Sama juz nie wiem jak próbowałam karmic , chyba faktycznie bez odbijania, chwilke tylko przytrzymałam pionowao maluszka. Noc była ok, bo od 4 rano spał prawie do 9. A do 4 to tak róznie, po godzince i po dwie. Dziewczyny mam pytanko, czy wam w ciagu dnia miedzy karmieniami leci pokarm z piersi?? Bo mi dzisiaj strasznie leci, zwlaszcza z prawej, chociaz z lewej tez , tyle ze mnie. Do tego prawa jest bardziej boląca. Odciagnęlam troche, i leciało dooość duzżo, ale juz nie chce odciągać i czekam az maluszek sie obudzi. A on akurat spi smacznie od około 10.30 - 11. Czy jak tak pokarm leci z piersi to powinno sie odciagnąć???
emi
2006-03-13
14:02:40
Email
polish nie musisz odciagac, mozesz zastosowac muszle lektacyjne, one zbieraja wypływajace mleczko, ktore pozneij mozna przelac do butelki a dodatkowo wietrza sie brodawki a to jak najbardziej wskazane. Ja tez mam tak ze jedna piers prawa jest berdziej ulubiona:) do tego brodawka na niej jest wieksza i chyba wiecej mleczka sie w niej zbiera niz w lewej. Ja dzis noc miałam taka sobie. Mały zznow sie obudził i płakał. Masowalismy mu brzuszek i poilismy herbatka Hippa (jak co noc) i uspokoił sie dopiero jak udało mu sie oproznic, szkoda tylko ze to tak długo trwało i tyle płaczu było. Czy wasze maluszki tez maja takie problemy przy robieniu kupki???
Kajka
2006-03-13
14:05:18
Email
mi tez leci pokarm sam... bluzka mokra, a czasem leci jak fontanna... ja nie odciagam tylko trzymajac p[ieluszke z flaneli sciskam nia piers by nadmiar zebrac w pieluszke i by dzidzi latwiej bylo jesc... a nei sciagam bo wierze w to ze jak bym zaczela sciagac to dalej bedzi eprodukowany pokarm i to coraz wiecej coraz wiecej i wiecej ... a zgniatajac piers wierze ze tak sie dziac nie bedze
Basia 26
2006-03-13
14:14:05
Email
mi też leci pokarm... kap kap... bez wkładek laktacyjnych byłaby bieda:))
JOLA-JOLKA
2006-03-13
15:57:24
Email
Mi też pokarm leci sam.Zaczynają boleć mnie brodawki.Mojego maluszka też często boli brzuch.Masujemy brzuszek i tyłeczek i jak gazy odejdą to przestaje płakać.Mateuszkowi już zaczęło się odbijać przez dwa dni i dziś znowu mu się nie odbija.Siedzę nad nim i boję się, żeby mu się nie ulało.Czy napewno jak leży na boku to nic mu się nie stanie?Kilka dni temu też leżał na boku i miałam wrażenie, że będzie wymiotował.Podniosłam go gwałtownie do góry, a jemu się odbiło.Czy jakbym go nie podniosła, to czy mogło mu się coś stać? Czy jestem przewrażliwiona na tym punkcie?
bela
2006-03-13
16:19:00
Email
dziewczyny mi tez leci pokarm.Nosze piekluche pod bluzka by sie nie pomoczyc albo odciagam troche i juz mama spokoj.JOLA ja czasem po butelkowym mleku poloze bez odbicia na boczku.O bserwuje go i tez czsem ma mine jakby mial wymiotowac.Albo spokojnie mu sie odbije albo troszke wroci i jest spokoj.Wnoiskuje ze nic by sie nie stalo ale trzeba poobserwowac przez chwile
polishgirl
2006-03-13
17:13:55
Email
Dziewczyny, moze to zabrzmi źle , ale ciesze sie ze nie jestem osamotniona z tymi problemami, choc byłoby pieknie gdyby wogóle nie było tych problemów. Dzisiaj mojemy maluszkowi tak sie ulało , ze az sie wystraszyłam, duzo tego było. Tez nie zawsze mu sie odbije, czasem tak a czasem nie. Teraz nadchodzi wiecór ii ja znowu łapie doła, przygnebienie, że nie moge sobie z tym wszystkim poradzić, ze mnie przerasta, a to bolące piersi, a to pekajace brodawki, ulewanie, ból krocza... o rany ile tego wszystkiego. Siedze teraz znowu i placze ze nie daje sobie z tym rady. Najbardziej boje sie jak sie zbliza wieczór i noc, bo wiem ze wtedy bedzie ciezko, niewyspana i wogóle, a męzulek w najlepsze sobie spi, a ja niestety musze sie meczyc. O rany, myslałam ze to wszystko bedzie łatwiejsze.
olufal
2006-03-13
17:15:08
Email
Widze ze wszystkie mamy maja tn sam problem -mleko i kolki :)Ja wlasnie wynajelam laktator i bede probowala odciagnac troche mleczka bo jak nie to mi cycusie exploduja! Amelia byla dzis na badaniu sluchu-niestety w dalszym ciagu nie slyszy na jedno uszko ;(-wiec jest zmeczona jak nigdy i ogole nie chce jesc ;\... a tak do kolek wracajac to dzis pani pediatra powiedziala mi ze do 28 dnia zycia nic nie moge podawac malej dopiero jak skonczy miesiac to moge dawac herbatke HIPPo itd -czy to prawada?
olufal
2006-03-13
17:22:47
Email
A czy mamuski zakupily juz jakies lezaczki? czy takiego malutkiego brzdaca mozna juz na taki lezaczek klasc?
Inka
2006-03-13
17:27:34
Email
Polish zdecydowaqnie nie jestes osamotniona. Moj maluch dopiero po 15 zasnal a szalal od 2 w nocy z malymi 15 minutowymi drzemkami (najczesciej przy piersi) a mnie jak na zlosc strasznie dzisiaj bola brodawki i plecy pod lopatka. Dzisiaj jade do lekarza i maly poraz pierwszy na tak dlugo zostanie z babcia.Zobaczymy co to bedzie....... A pokarm tez mi sie ulewa ale nosze wkladki laktacyjne i pomagaja.
bela
2006-03-13
17:32:28
Email
POLISH rozumiem Cie doskonale.Mialam identycznie.Balam sie nocy.Wieczorami dostawalam nerwicy brzucha i co 5 min WC.Pocieszyc Cie moge ze to mija...U mnie po ok 2,5 tyg.Mleko sie unormowalo,nocne spanie tez.Dzis juz minal nam miesiac.Straram sie nie narzekac.Maly spi w nocy po ok 2,5-5 godzin-zalezy...Jest grzeczny.Czasem meczy go brzuszek ale...Rozumiem go a i on zaczyna mnie rozpoznawac.Sam sie na mnie uklada i jak go nosze to sie slicznie wtula we mnie.Slodki widok.Czasem tez mu sie uleje ale to chyba normalne zwlaszcza po butelce.Po moim mleku bardzo rzadko i tak jak pisalam nie odbijam mu bo po naszym mleku nie jest to konieczne.
Goga66
2006-03-13
17:45:27
Email
Olu, jakie sugestie, co do uszka? Będą jeszcze robić jakieś badania? Dobrze, że jednym słyszy. Moja mama w dzieciństwie ogłuchła mocno na jedno ucho (po zapaleniu ucha) i jej to nie przeszkadza. A może implant można w to uszko wlożyć?
JOLA-JOLKA
2006-03-13
20:34:14
Email
Po pordzie też przeżywałam podobne uczucie jak ty polishgirl.Też mi się chciało płakać i myślałam, że to depresja, ale to mija.Musisz przez to przejść i nie załamuj się.Mój mężulek też śpi w nocy, chyba, że go kopnę przy karmieniu (żeby coś pomógł) wtedy wie, ile razy w nocy wstawałam i w dzień stara mi sie pomagać.Napewno dasz sobie radę :)
Basia 26
2006-03-14
07:26:51
Email
JOLKA, a tak, żebyś wiedziała, u mnie też jest tak, że jak czegos nie mam pod reką w nocy to kopa daję i mąż wstaje... a co... wolne ma?? kurcze, ja nie będe się dwoiła i troiła a on w najlepsze chrapał, koniec tego... POLISH, oj znam to, ja też miałam serdecznie dość jak nadchodziła noc. po prostu noc mnie przerażała... to wstawanie, karmienie bolącymi piersiami... a jak wstawał nowy dzień to zawsze jakiś optymizm we mnie wchodził, za to wieczorem depresja przed zbliżająca się nocą... ale już mi to minęło. już wpadłam w rytm, Miłek też, kolki trwały tylko kilka dni. za to mam nowy problem.... KATAR.... !!!!!! rany, dziewczyny dziś idę z tym do lekarza. niby do dzieci zdrowych, bo boję się wsadzić Miłka do poczekalni z cherlającymi dziesięciolatkami:(noc wygladała tak, że ja co pół godz się budziłam, bo synkowi w nosie skwierczało, a Miłek tak co 45 minut sie budził bo miał problem z oddychaniem... no i tak: woda fizjologiczna, odciąganie Fridą... ech, co ja bez tej rurki bym zrobiła, gruszka w ogóle nie skutkowała. Miłosz tak był zmęczony tym katarem, że zasypiał w trakcie odciągania, nawet o jedzeniu nie myślał. przystawiłam go dwa razy do piersi :o 1.30 i o 4.50. ale o tej czwartej to tylko kilka razy cmoknął i koniec, za to w końcu o 7 się najadł, ale wcale nie dopraszał się o cycka, sama znów mu wsadziłam. myślę, ze jest tak zmordowany tym katarem, że już marzy tylko o spaniu i w nosie ma jedzenie. no i powiem wam, ze to jest normalny katar, ja mu takie gluty z nosa wyciągam jak kisiel... no normalnie dorosły ma też taki katar jak jest podziębiony... oj, martwię się... a w niedzielę chrzest :((
Basia 26
2006-03-14
07:31:57
Email
aha, jeszcze jedno. jak tak w nocy nie jadł, to wiecie co... wcale mi piersi nie pęczniały WCALE!!! bo ostatnio to już tak było, że co 6 godz mi tak lekko pęczniały (bo już nie tak jak na poczatku ale jednak) a dziś w nocy... nic... wiem, ze piersi się przyzwyczajają, dopasowują itd ale postanowiłam je sprawdzić... skoro Miłek nie jadł,to odciągłam pokarm na popołudnie jak do gina pójdę i mamie Miłka zostawię... no i ściągłam za jednym razem 60 ml... już z tej lekko cyckanej piersi:) więc chyba moge być spokojna, pokarm jest:)) leciał jeszcze dalej, no ale już postanowiłam dłuzej cycka nie... cyckac:)
JOLA-JOLKA
2006-03-14
09:14:35
Email
Dziś w nocy małemu jakby coś "gwizdało" w buzi.Chyba mam zasuche powietrza.Muszę rozejrzeć się za nawilżaczem.Narazie do sklepu nie mogę iść, bo nikt w domu nie chce z nim zostać.Mąż zgodził się, ale jak szybko wrócę, więc po zakupach nici.Boją się.Basia my też chcemy w niedziele go ochrzcić.Najlepiej Mateuszkowi śpi się na naszym łóżku.Szczególnie jak mąż pójdzie do pracy.Życzę spokojnego wtorku.
Inka
2006-03-14
09:38:31
Email
Czesc! A u nas noc minela podobnie jak wczoraj. Od 2 w nocy maly nie spi. Zasnal o 5 i "pospal" do 6. Potem wsatalam ubralam sie, zjadlam sniadanie z Maruda a teraz....SPI OD 7.30 !!!!!!!! :) zmala przerwa na karmienie. Ja tez dospalam godzinke bo w nocy spalam tylko ze 3 godzinki. Dzisiaj przyjdzie polozna i oceni Malego zoltaczke czy trzeba robic jeszcze raz badanie krwi czy nie. Mi sie wydaje ze jest lepiej..... Oj koniec spania powoli. Moze dzisiaj bedzie lepszy dzien? Wczoraj jak pojechalam do gin. to Maly zostal z babcia ale cala moja nieobecnosc smacznie przespal. A moj maz powiedzial ze jesli mam ochote to sobie moge isc na zakupy tylko musze mu zostawic pokarm w butelce. A my na noc na kaloryfer kladziemy mokre pieluszki - przewaznie te z wanienki po kapieli - susza sie a zarazem powietrze jest lepsze do spania.
polishgirl
2006-03-14
12:16:07
Email
A u mnie w nocy , bylo ciezko znowu,piersi mialam napeczniale jak balony i twarde jak kamienie. Maluszek nie mógl zlapac brodawki, denerwowal sie a ja razem z nim, juz nawet sie poplakalam i powiedzialam do meza ze chyba zrezygnuje , z tego karmienia piersia bo tak mnie okropnie bola brodawki. No ale jakos zlapal zjadl i spal smacznie, do 7 rano potem od 7 znowu zjadl i spal do okolo 10. Ja w nocy miedzy karmieniami przykladalam kostki lodu do bolacych piersi, chyba troche pomoglo. Dziewczyny a powiedzcie czym smarujecie brodawki jak was bola, bo ja uzywam Bepanten i nie wiem sama czy pomaga, moze troche tak. A do tego wszystkiego dzisiaj rano zadzwonila moja siostra , ze babcia zmarla, nagle. Strasznie mi sie zrobilo przykro, bo nie bede mogla pojechac na pogrzeb, to 180 km, no i widzialam ja po raz ostatni jeszcze z brzuchem w styczniu, a wczoraj wieczorem mama dzwonila ze wywolala sobie zdjecia Maksia które jej posłalam i dala babci i byla zauroczona. Biedaczka jeszcze wieczorem zdąrzyła go zobaczyc tylko na zdjęciu i rano uamrła, tak nagle. Strasznie mi smutno z tego powodu. Przepraszam dziewczyny ze ja tak o smierci, ale chcialam sie wyzalic.
basiar
2006-03-14
12:33:17
Email
Polishgirl współczuje Ci z powodu Twojej babci.Takie życie jest niestety okrutne czasami,ech... Moja nocka minela nawet dobrze.Tylko godzinka marudzenia.Wiesz Polish, jak tak czytam Twoje wpisy to jakbym widziala siebie, naprawde.Bolące piersi, popekane brodawki.Najpierw placze Olka z glodu, zaraz potem ja z bólu.Jeszcze w dzien jako tako.Ale jak nadchodzi wieczor i noc to...brrr.Jezu, az mi zaczynaj piersi bolec na sama mysl.Ja tez brodawki smaruje Bepanthenem.Dla mnie pomaga, ale strasznie powoli sie goją.Polozna radzila smarowac Linomagiem,ale trzeba myc przed karmieniem sutki.A mama mowi ze maść propolisowa tez jest dobra.Ale ja nie probowalam jeszcze.Po kazdym karmieniu smaruje Bepanthenem.A wiecie ze mi mniej bolą piersi odkąd noszę stanik.Prawie wogóle go nie zdejmuję.Jest bardzo wygodny, taki specjalny do karmienia. Aha, ja tez przeszłam lekką depresyjkę po powrocie do domu.Nic nie mogłam sama zrobić, tak mnie bolała rana.I wkurzało mnie to że mąż sam sie niczego nie domyśli,że zetrzeć kurze trzeba, umyć podłogę.Wszystko musiałam mu mówić.No, ale dzięki Bogu,że on z natury cierpliwy i spokojny.Też zdarzało mi sie przepłakać parę godzin.oj jeszcze przedwczoraj ryczałam jak bóbr, tak mnie bolały brodawki i myślałam, że już nie dam rady więcej karmić.Ale jak patrzę na moją cudowną córeczkę, bezbronną,niewinną...Zniosę i przecierpię ten ból.W końcu minie, co nie?
emi
2006-03-14
15:49:58
Email
czesc dziewczyny. Ja dzis miałam bardzo krótka nocke bo Kubus przed 3 sie obudził i nie spał juz do rana a ja z nim. Jak zrobił kupke to myslałam ze zasnie ale niestety sie przel;iczyłam:(( Ranop zasna przed 8 ale tylko do 9 a pozniej juz tylko tak po pare minut przysypiał. teraz zasna i mam nadzieje ze długo sobie pospi:)) Qurcze tez mam depresje przed noca:(( zauwazyłam ze on moze sie zalatwic tylko tak na siedzaco, opieramy go o noge (ja lub maz, jemu to lepiej wychodzi) i poimy herbatka i wtedy on sie oproznia. Czy od Hippa moze sie uzaleznic?? Ale z drugiej strony boje sie ze jak mu nie damy i nie posadzimy to bedzie płakał jeszcze gorzej i juz wtedy nie wytrzymam:( Qurcze serce mi sie kraje jak słysze jego płacz i nie umiem mu pomoc:( Co do bolacych piersi to mnie tez niestety bola. A na prodawki maz mi wczoraj kupił muszle laktacyjne wentylowane. I wiecie co widze poprawe, bo piersiaczki sie wietrza i nic mi nie podraznia brodawek. Basia moj maluszek tez ma katar, ale tak od samego poczatku, i nic mu nie pomaga:(( Maz kupił mi wczoraj ta Fride ale nia tez nie moge wyciagnac nic z noska, dopiero takie skrecone wałeczki z waty ktore wkreca sie do noska pomagaja, ale to go boli a wyciagam takie smarki długie, taki sluzciagnacy. Wyciagam gdzies az ze srodka. Mam nadzieje ze to nie zatoki:(
polishgirl
2006-03-14
16:12:36
Email
Dziewczyny a jak uzywa sie te muszle laktacyjne, podczas karmienia??? Czy to jest coś takiego jak osłonki na piersi? I ile kosztuja??
21Aneta
2006-03-14
16:26:15
Email
Ja używałam wkładki laktacyjne. Wkłada sie je do stanika na cycki. Ja osobiście byłam zadowolona bo dopóki mi sie laktacja nie unormowała to mi non stop mleko wyciekało. Ja kupowałam wkładki laktacyjne Bella, o ile dobrze pamiętam kosztowały 14 zł za 20 sztuk,ale nie jestem pewna. Teraz już ich nie używam bo nie mam takiej potrzeby - mleczko już nie cieknie chociaż ciągle karmię piersią (6 miesięcy).
21Aneta
2006-03-14
16:27:43
Email
Kurcze.. nie wiem czy Ci o to chodziło :)
emi
2006-03-14
17:12:39
Email
polisch te muszle nosi sie pomiedzy karmieniami. To takie osłonki plastikowo siliconowe. takie pojemniczki anatomiczne z otworkiem na brodawke. Qurcze nie wiem jak ci dokładnie opisac, zobacz sobie na necie, ja mam firmy NUK. kosztuja ok 30zł. Na allegro chyba tez mozna kupic. W nich brodawki nie sa przez nic dotykane ani podrazniane, to tak jakbys chodziła z odsłonietymi piersiami. Mleczko jest zbierane i co jakis czas sie je wylewa do zlewu. co do wkładek laktacyjnych to tez uzywałam, ale jak zakładałam na piers po karmieniu mokra to czesto przyklejały mi sie do brodawki i odklejanie zdeka bolało:(
olufal
2006-03-14
17:15:21
Email
Polish-wyrazy najglebszego spolczucia...wyobrazam sobie jak jest Ci teraz ciezko...kazda z nas z tego co czytam przezywa teraz trudne chwile,polog,depresja poporodowa i zaburzona laktacja to ciezki okres ale nikt nam nie obiecywal ze bedzie latwo...Czytalam dzis w ksiazce ze najgorszy jest pierwszy miesiac a potem to juz powolutku bedzie lepiej-musimy w to wierzyc!Za oknami mamy paskudna pogde z maluszkami jestesmy zamkniete w czterech scinach,pocieszyc czekoladka sie nie wolno bo dzidzia moze dostac kolki,drink tez niewskazany ale ale drogie panie-przyjdzie wiosna,wyjedziemy z wozeczkami na ulice,wrocimy do rozmiarow sprzed porodu,laktacja sie ustatkuje i bedzie dobrze!!!A jezeli juz faktycznie nie dajecie rady to najlepiej jeszcze zwrocic sie z pytankiem do poloznej-nieh przyjdzie do domu zobaczy jak karmicie co jest nie tak,niech rozmasuje piersi- a jak juz to nie pomoze to nie ma co siebie winic i trzeba po prostu przejsc na butelke-dzieki bogu mamy teraz dobrej jakosci mleka modyfikowane-i nie ma sie co winic ze tak sie stalo czy inaczej!
olufal
2006-03-14
17:21:27
Email
GOGA diagnozy lekarz nie wystail poniewaz podobno Amelia jet jeszcze za mala by cokolwiek stwierdzic.Mamy kolejna wizyte 19 kwietnia i wtedy sie dowiemy co i jak.Moze po prostu sa zatkane kanaliki lub sa za waskie lub ma tam wody plodowe...Dobrze ze na jedno ucho slyszy-marne to pocieszenie ale zawsze jakies. Uzbrajamy sie w cierpliwosc i czekamy do kwietnia.A czy ty GOGA mozesz mi cos napisac o lezaczkach?Mala malo sp w dzien wiec jej taki kupilam-rozklada sie prawie na plasko ale jest miekki i wlasnie o ta miekkosc mi chodzi-czy to ne szkodzi na plecki?
olufal
2006-03-14
17:24:59
Email
I jak BASIU Milosz sie czuje? co z tym katarkiem? Amelia ma sapke ale podobno to normale,doktor kazala zakraplac nosek sola fizjologiczna i kupic nawilzacz powietrza- na razie nic nie pomaga ;(
polishgirl
2006-03-14
18:50:52
Email
Dziekuje dziewczyny. Mam jeszcze do was pytanko, czy wy odczuwacie jeszcze przy siadaniu ból krocza w zszyciu. Wydaje mi się ze nie powinno tak bolec po tygodniu, mam wrazenie ze zostalam zle zszyta. Jak długo ból bedzie jeszcze odczuwany? Kurcze sama juz nie wiem, wszystko mnie boli...;-(
Inka
2006-03-14
20:07:34
Email
Polish ja po tygodniu od porodu to w ogole usiasc nie moglam. Karmilam tylko na lezaco. Dopiero jak mi polozna (to bylo prawie 2 tyg. po porodzie) sciagnela szwy to bylo troche lepiej. Teraz juz minal gdzies tydzien od tego czasu - sciagniecia szwow a jeszcze czasem jak zle siade albo siedze za dlugo (zwlaszcza przy karmieniu) to mnie jeszcze boli. A mama, babcia, tesciowa i wszystkie znajome co urodzily "pocieszaja" mnie ze to troche trwa i"ma prawo jeszcze bolec"... Ciekawe jaka noc dzisiaj bedzie? bo ja juz padam.....
Basia 26
2006-03-15
07:31:56
Email
Polish, strasznie mi przykro z powodu babci:(( Olufa....ech, maluch jest przeziębiony... ci goście to czasem katastrofa... ktoś przyniósł wirusa... na dorosłym mógł on nawet wrażenia nie robić, no ale takie maleństwo zaraz złapało:(( ma katarek, lekko gardło zaczerwienione:(( dostał same homeopaty i mamy zgłosić sie w piątek. ech, po prostu serce się kraje:( ale dzisiejsza noc była dobra, budził się co 3 godz a nie do pół godz z katarem do pasa. za leki zapłaciłam na dzień dobry 89 zł... ale zapłaciłabym i dwa razy tyle, byle tylko pomogły:(( boję się żeby kasłac nie zaczął... ech... straszne:((
Basia 26
2006-03-15
07:33:26
Email
dzięki ola za troskę:))
evika
2006-03-15
10:23:43
Email
Pozdrawiam wszystkie mamusie i dzieciaczki, dawno mnie tutaj nie bylo ale ciągle jeszcze choruję po porodzie. Moze teraz zaczne zaglądać częściej. Chcialam Wam pokazać mojego synusia Adasia.

basiar
2006-03-15
10:24:38
Email
No mamusie, zaczęło sie prawdziwe życie co?Kolejne problemy będą spędzać nam sen z powiek.Oby było ich jak najmniej.Wy narzekacie że wasze maluszki nie śpią w nocy, a ja mam odwrotny problem.Muszę sama budzić mego śpiocha na karmienia.Dziś w nocy zaspałam.I Ola jak zasnęła o 20 to ją obudziłam o 1.30.A moje piersi były jak kamienie twarde.ale wydoila obie naraz taka glodna byla.godzinke to trwalo, i dalej w kimono.Dziewczyny, ile razy wasze dzidzie robią kupki?Bo moja Oleńka raz na 3-4 dni i nie wiem czy to nie za rzadko.
Evika
2006-03-15
10:27:02
Email
i jeszcze jedno juz w domku :))

Basia 26
2006-03-15
10:28:40
Email
basiar, mój Miłek to strzela nawet 5 na dzień... w sumie to jak zużywam około 6-7 pieluch dziennie to tylko jedna zmieniana w srodku nocy nie jest z kupką. reszta zawsze... zazłocona... powiedz o tym lekarce przy kontroli, bo moja lekarka się pytała czy robi kilka kupek dziennie...
Basia 26
2006-03-15
10:32:49
Email
evika, piekny chłopak:)) ech, ale mamy na tym forum przystojniaków:)) a powiedz co tak odchorowujesz??
Evika
2006-03-15
10:54:50
Email
Basiu, ponoć uciekłam spod lopaty :(, teraz powoli mam nadzieję dochodzę do siebie.NO coż dowiedziałam s ię po wyjsciu ze szpitala ze chorowalam na zakaznie krwi. cięzko mi o tym jeszcze mówić, kiedys moze opowiem. buziaki
Basia 26
2006-03-15
12:40:34
Email
o kurze, evika wracaj do sdrowia... dobrze, ze wszystko się szczęsliwie skończyło. trzymamy z Miłkiem kciuki za ciebie:) pozdrawiamy
polishgirl
2006-03-15
12:44:29
Email
Basiu, przykro mi z powodu przeziebienia twojego Miłoszka. Mam nadzieje ze szybko wyzdrowieje. Mój Maksiu dzisiaj troszke marudził. Bolał go brzuszek , prezył się i pomogło jak polozyłam go na brzuszku i wtedy mu się odbiło, i dał bączka. Najprawdopodobniej to przez to że na obiad zjadłam sałate pekińską. Tak tez potwierdziła połozna, która była dzisiaj u nas. Tak sobie myslę że praktycznie nie mamy za dużego wyboru do jedzenia. Wszystko może zaszkodzić maleństwu. A wy jak gotujecie, to mezowi osobno i sobie osobno?? Bo przeciez ile maz może jeść to samo co my.
bela
2006-03-15
13:53:34
Email
dziewczyny moj chlopczyk to robo ik7-8 kupek.raz wiecej raz mniej.Ja gotuje mezowi to co sobie.Nie narzeka na to jedzenie.Czasem jak ma ochote na cos bardziej doprawionego to sobie sam robi.Ja juz coraz wiecej produktow wlaczam do diety.POLISH i co odbijasz synkowi po karmieniu czy nie???Jakie efekty???
polishgirl
2006-03-15
14:13:07
Email
Bela, staram się odbijać, trzymam go chwile poziomo, ale niestety nie odbija mu sie , troszke sie prezy, i mam wrazenie ze tak jakby delikatnie mu sie odbilo, ale nie slychac, nie jest tak glosno. A Ty odbijasz czy tez nie??
bela
2006-03-15
14:39:54
Email
ja nie odbijam po swiom mleku.Wcale nie musi sie dziecku odbic dlatego tego nie slyszysz.O tym ze nie trzeba odbijac powiedzieli mi w szpitalu i potwierdzila to nasza DR.To nie szkodzi dziecku bo nasze mleko jest delikatne i latwo przechodzi przez jelita.Wiec moj maly jak sie naje i usnie przenosze go do lozeczka i smacznie sobie spi bez niepotrzebnego wybudzania sie.A ja mam spokoj :-)Natomiast koniecznie nalezy odbijac po butelce.ja dokarmiam 2 razy dziennie i wiem jakie sa klopoty by po odbiciu usnal.Nie ma szans :-(.Dlatego czasem jak zje butelke, odbije mu sie i widze ze jest spiacy ale bez cyca nie usnie to przystawiam go na chwile az usnie i juz nie odbijam drugi raz.Sprobuj tak u siebie.Nie martw sie nic synkowi nie bedzie ale jesli mialoby to pomoc to czemu nie zobaczyc jak Twoj Maksiu sie bedzie zachowywal.
basiar
2006-03-15
15:53:16
Email
Dzis byla u mnie polozna.Powiedziala ze tak moze byc u dzieci karmionych piersią, że rzadko robia kupke.Wazne zeby gazy odchodzily, no i pozwolila klasc malą na brzuszku czasami.oj lece, bo ktos tam placze:)
emi
2006-03-15
16:01:53
Email
polish wspolczucia z powodu babci. Wiecie co moj Kuba to robi teraz kupki tak raz dziennie, a najgorsze to, to ze robi je dopiero jak go połozymy do pozycji polsiedzacej. na lezaco nie chce robic:( A mam pytanie, takie niedyskretne ale w nocy ostatnio sie przestraszyłam, moze ktoras z was miała podobne zdazenie lub cos słyszała na ten temat: w nocy Kuba obudził sie, zacza sie prezyc, płakac tak jakby chciał zrobic siku lub kupke albo jakby miał cos w pieluszce. postanowiłam go przebrac i jakiez było moje zdziwienie kiedy po zdjeciu pieluszki okazalo sie ze moj maluch ma wzwód... przez to pewnie nie mogł zrobic siku. Ale qurcze czy to normalne zeby taki maluszek miał cos takiego??? Ja powiem szczeze przestraszyłam sie dosc mocno.
Basia 26
2006-03-16
08:08:01
Email
Emi:) hihi... jak zmieniam pieluchę i widzę, ze mojemu Miłkowi antenka stoi, to wiem, ze zaraz mnie osika:). juz kilka razy mnie tak załatwił:) więc teraz kłade go nie wyciągając starej pieluch spod pupy i na pyrtusia kłade tą mokrą chusteczke do pupy. zaraz zrobi siku i antenka opada;)
Basia 26
2006-03-16
08:12:13
Email
polish, dzięki, juz mu jest z dnia na dzień lepiej. ale ten nosek... oj, szkoda mi szkraba:( polish dzieciaczki z dnia na dzień jedza z piersi coraz ładniej, nie tak na łapu-capu i dlatego nie łykają powietrza, przez co się nie odbija:) o rety, co ja słyszałam... mój miłek chyba ma w pieluszce teren skażony radioaktywnie.... :)) basiar, no to skoro tak mówiła położna, to możesz być spokojna... mnie to trochę niepokoiło, ale teraz już oki:)) bela, bo nie wiem, czy już cię pytałam, jakim mlekiem dokarmiasz?? bo jak na razie to elegancko ściągam pokarm jak gdzieś chcę wyjsć, no ale jakby coś...
JOLA-JOLKA
2006-03-16
08:32:13
Email
Witam dziewczynki, a raczej mamuśki.Wczoraj zauważyłam,że Mateuszkowi ten gronkowiec jakby zaczął się odklejać od ręki.MAm nadzieję, że będzie dobrze.Wczoraj wyszłam kupić małemu ubranka do chrztu, a on podobno urządził w domu nie zły koncert.Nakarmili go 30 ml mleka sztucznego i mu się nie odbiło.Dziś rano przy karmieniu zaczął kasłać, a jak go podniosłam to kasłał i chyba mu się lekko odbiło.Trochę się przestraszyłam.Czy to możliwe, że po sztucznym mu się nie odbiło?Ja dokarmiam BEBIKO, bo takie polecili mi w szpitalu.Ale podobno może dziecko mieć zaparcia.Polecają mi Babilon na trawienie.Co Wy o tym myślicie?Pozdrawiam
basiar
2006-03-16
09:11:29
Email
Wiecie co dziewczyny, jak tak czytam wasze wpisy to jestem troche zdziwiona.Bo w szpitalu, ktorym ja rodzilam kategorycznie zabrania sie dokarmiania dzieci czymkolwiek.Tylko mleko matki do 6 miesiaca.Karmienie piersia wystarcza dziecku tak mowia,wiec ja nawet nie mysle o jakichkolwiek mieszankach sztucznych.Niektore kobiety mysla ze maja malo pokarmu, ale jakby przystawiac maluszka do piersi czesciej to przeciez wzmaga laktacje i napewno dzidzius sie najada. Nie sądzicie tak??
polishgirl
2006-03-16
10:42:57
Email
Dziewczyny, ja dzisiaj padam ze zmeczenia. kurcze coraz bardziej jestem zmeczona. Maly przy karmieniu nadal meczy sie ze złapaniem brodawki, w nocy jest strasznie boja przysypiam prawie i nie mozemy sobie poradzic. A wogóle to ile te brodawki będa boleć zanim sie przyzwyczaja do karmienia, bo ja juz mam dosyć, bola mnie okropnie i czasami mam ochote zrezygnować z karmienia piersią. Juz sama nie wiem co robić. Dziewczyny a uzywacie lub uzywałyście tych ochronnych nakładek, co o tym sądzicie, mąż pojechał mi je właśnie kupic, bo naprawdę, czuję normalnie lek przed karmieniem. A do tego jeszcze ten szew w kroczu, nadal nie moge siadać. Wczoraj połozna zobaczyła powiedziała że ładnie się goi , ale szwy są dosyć grube i na wierzchu mnie uwierają, o rany juz sama nie wiem co robic, czuje że się rozkleja, dzisiaj od rana płacze.
basiar
2006-03-16
11:59:16
Email
Polish, jak juz pisalam ja tez mam problem z popekanymi brodawkami.I odkrylam ze jak lewą karmie na siedząco to mala lepiej chcwyta brodawke.I zaczelo sie szybciej goic.A prawa karmie na lezaco, ale ibiema dlonmi wkladam jej do buzi sutek.Sprobuj moze karmic w innej pozycji.Nie zalamuj sie,ja tez mialam chwile ze juz zrezygnuje, ale pomysl ze dla twojego synka to jest najlepsze co mozesz dac.Musisz przecierpiec.Ja zaciskam zęby, łzy mi ciekną ale karmię i będę karmić!
bela
2006-03-16
12:51:37
Email
POLISH bolace brodawki- skad to znam.Ja smarowalam linomagiem i troche pomoglo.Moj synek tez mial klopoty z lapaniem.Oj bylo ciezko szczegolnie w nocy bo plakal i plakala ja z nim.Trzeba sie nie poddawac.Potem (ok 2 tyg) juz nie mial problemow.Latwo sie mowi ale wszystkie chyba to przeszlysmy.Wiem jakie to uczucie bolace poranione sutki i doskwierajace krocze.Jesli bardzo Cie boli wez sobie paracetamol.balam sie ale w szpitalu to podawali i mowieli ze nie ma to zlego wplywu na dziecko i mleko.Wiec pomagalam sobie tym w cierpieniu :-).Tez juz chcialam sie poddac.Kupilam sobie te nakladki ale sa beznadziejne bo nawet moj maz mial problemy by cos z nich wyciagnac a co dopiero dziecko ktore nie moze sie zassac.Nie polecam choc moze twojemu synkowi moze sie udac.Jedyna rada to WYTRZYMAC i pomyslec ze juz wkrotce bedzie dobrze jak reka odjal.Nawet sie nie spodziejesz.BASAI uzywam mleka NAN bo jest najbardziej zblizone smakiem do mleka matki - tak mi powiedziala Dr.Sprawdzilam to i uwazam ze miala racje.Smakuje identycznie jak moje!!!!POLECAM!!Inne mleka sa slodkie i dziecko szybko przyzwyczaja sie do takiego smaku dlatego pozniej nie chce piersi.W szpitalu u mnie dokarmiali (slodkim -bo rzadko dzieci jedza)BEBIKo by dzieci nie spadly z wagi.KAzdy szpital, lekarz, polozna mowia cos innego odnosnie karmienia.Mysle ze to zalezy od tego kto co stosowal.Moja rodzinna karmila tylko piersia wiec upiera sie przy piersi.Inna znajoma lekarka dokarmial swoje dziecko wiec poleca dokarmianie gdy cos jest nie tak(np nie przybiera na wadze).I tak kazdy ma swoje teorie , swoje zdanie.A to od nas matek zalezy co zastosujemy.to my jestesmy z dzieckiem na codziem i je obserwujemy.
polishgirl
2006-03-16
14:55:18
Email
Bela, dziekuje za wsparcie ;-), wogóle wszystkim Wam dziekuje. Bela, a dlaczego ty dokarmiasz?? Masz mało pokarmu, czy wtedy jak gdzieś wychodzisz???
bela
2006-03-16
16:27:39
Email
dokarmiam bo mialam bardzo liche mleko sama woda po dociagnieciu a moj bobas nie spal i ciagle plakal.Wiec zaczelam dokarmiac raz o godz 17.I bylo wszystko ok.Juz nie plakal.Potem okazalo sie ze slabo przybiera na wadze wiec dalam butle drugi raz rano 0 9.Dopiero po 3 tyg moje mleko zrobilo sie wreszcie dobre-biale jak mleko ale butle zostaly.W najblizszym czasie wybieram sie na wazenie.Jesli bedzie dobrze wazyl to moze wycofam ta ranna.Poza tym wydaje mi sie ze czasem nie nadazam z produkcja mleczka bo wtedy szarpie mnie i szarpie.Taki sposob doradzila mi inna dr
Inka
2006-03-16
17:54:58
Email
Hej dZiewczyny!!! Ja juz jestem 3 tyg. po porodzie a brodawki tez mnie bola. Nie sa popekane ale strasznie mnie bola i szczypia. Bylo lepiej ale potem znowu sie pogorszylo... Wczoraj maluch mial kolke (pierwsza) oj straszne to bylo. Cala noc nieprzespana a w ciagu dnia tez nie spal tylko soe strasznie prezyl i plakal. A ja plakalam razem z nim. Dopiero na wieczor mu przeszlo. Ja nie dokarmiam ale daje mu glukoze.A jakie herbatki mozna dawac takiemu malcowi (ma trzy tygodnie)?? Co wy dajecie??
Julia
2006-03-16
19:21:21
Email
Polish z tymi nakaładkami to jest różnie, musisz spróbować! Ja miałam straszne problemy z karmieniem, mały nie chciał też dobrze złapać piersi, wyślizgiwała mu się. Męczyliśmy się ok 2-3 tygodni, ryczałam non stop, jedna brodawka tak mi popękała, że krwawiła, przy karmieniu też. A jak zaczęłam stosować nakładki, Bartek od razu załapał, bez jakiegokolwiek wysiłku. Karmiłam przez te nakładki 2 mies, bo długo mi się brodawki goiły. W ogóle długo mnie karmienie bolało. Martwiłam sie, czy mały będzie potrafił ssać potem bez tych nakładek, bo wszyscy straszą, że 2 tyg to góra i powinno się je odstawić. Tymczasem pewnego dnia, po tych 2 mies, po prostu dałam mu bez kapturka i doznałam szoku - pil jakby nigdy nic. W sumie karmiłam 9 mies, a na początku czarno to widziałam i byłam bardzo załamana. Dziewczyny, na pewno Wam też dobrze pójdzie!! Trzymajcie się :o)
setka
2006-03-16
19:42:31
Email
Jak ja sobie przypomne moje poczatki z karmieniem piersia to dostaje dreszczy:( Maialam tak popekene brodawki ze az mi sie strupy porobily. Przyszla polozna i polecila mi wlasnie te wkladki silikowane. Wydawalo mi sie to dziwne ale bylam tak zdesperowana ze sprobowalam. Maly probowal, probowal az sie nauczyl a mi brodawki spokojnie sie wyleczyly. ALE BOLALO JAK CHOLERKA:(( Pozniej postanowilam powoli przejsc na butelke i jak zaczelam to maly nie chcial juz ssac piersi bo za ciezko a o wkladkach silikonowycxh moglam w ogole zapomiec hehehe (w sumie korzystalam z nich z przyzwyczajenia). Karmie na przemian raz piers raz butelka. A moj synek pije z piersi juz bez wkladek:)) Ogladalam taki program gdzie nie polecali tych wkaldek bo malenstwa duzo sily wkladaja w ciagniecie mleka. Ale to chyba babki ktore nie mialy tak naprawde poranionych brodawek!!!! Ciesze sie ze mam to za soba:)) pozdrawiam i zycze powodzenia
emi
2006-03-16
21:17:58
Email
Hej:) my dzisiaj mielismy chyba pierwsza prawdziwa kolke w nocy:(( Najadłam sie wczoraj plackow ziemniaczanych:( Nie wiedziałam ze tak zaszkodza Kubusiowi:( W nocy to mi sie normalnie serce kroiło jak słyszałam ten jego przerazliwy płacz:( a jakie wyrzuty sumienia miałam:((((( Qurcze po tej nocy to miałam ochote na jedzenie tylko chleba i wody, zeby tylko go nie bolało. Wogole juz drugi dzien nie robi kupki i mimo ze wiem ze tak moze sie zdazyc to jakos jestem tym troche przerazona bo widze ze chce zrobic a mu nie wychodzi;( polish na te bolace szwy to polecam robienie tzw przymoczek z rywanolu. Lejesz rywanol na gazik, kładziesz sie gdzies i przykładasz sobie ten gazik na szwy. Trzeba tak lezec przynajmniej z 10min kilka razy dziennie, no i trzeba jeszcze wietrzyc szwy najczesciej jak to mozliwe. qurcze boje sie dzisiejszej nocy po tej wczorejszej. Dajecie maluszkom cos na kolki??
Basia 26
2006-03-17
07:57:54
Email
Polish, ja smarowalam brodawki za wsze po karmieniu maścią PURE LAN 100. nie trzba potem myć sutków przed karmieniem po tej maści. co do nakładek... hm... ja już w szpitalu miałam tak poranione brodawki, ze kazałam meżowi je kupić. no i okazało się, ze boli mnie przy karmieniu tak samo jak i bez nakładek. no i mleko zamiast do buzi Miłka to spływało do tych nakładek i jakoś trudno Miłkowi było się najeść. zaznaczam, ze byłam po cesarce i karmiłam wtedy na leżaco. ale potem nawet jak wstałam to karmiłam juz bez nakładek, bo jakoś nie mogłam się z tym wszystkim pozbierać: tu trzymać główkę, tu te nakładki na piersi, tu sutka dobrze podać.... a zabawa tylko z tym była... zagryzałam zęby i wsadzałam cyca bez nakładki. no i jakoś przetrwałam. ale ważne, zeby te strupki na brodawkach nie przyklejały się do wkładek w biustonoszu. ja te wkładki wyłożyłam... uwaga... tą siateczką z podpaski always.... super sprawa, sutki się wygoiły raz dwa. trzymaj się, musisz to przeżyc, potem już nie będzie maluch tak łapczywie łapał piersi... będzie ssał od samego początku delikatnie i jednostajnie:)
Basia 26
2006-03-17
08:00:28
Email
EMI jak coś takiego "grzesznego" zjesz, to wypij herbatkę PLANTEX- do kupienia w aptece i zielarskim. ja tak robie i mam spokój z kolkami:) INKA ja daję małemu już od trzeciego tyg herbatkę HIPP wspomagającą trawienie. na 50 ml wody płaska łyżeczka. ja natomiast dwa razy dziennie piję z dwóch łyżeczek. maluch czasem wypije 20 ml, czasem 40.
Basia 26
2006-03-17
08:13:26
Email
a ja z Miłkiem ide dziś do lekarza.... znów... na kontrolę co prawda, no ale nie ma jakiś rewelacji... nadal ma katar:(( czasem pokasłuje, nie wiem czy to z ego, że mu katar spływa, czy może już dzieje się coś gorszego i kaszle bo coś ma na oskrzelach albo na płuckach... rety rety, jak mi sie serce kraje... dziewczyny uważajcie na swoje bobaski, choc w sumie nie wiadomo do końca jak ustrzec dzidzię przed tym przeziębieniem. wystarczy że ktoś przyjdzie i wirusa przyniesie... ech, wypadałoby pozamykac drzwi i koniec...
Basia 26
2006-03-17
08:14:11
Email
na szczęście nie goraczkuje, ma 36,6
Inka
2006-03-17
11:04:12
Email
dzieki Basiu!!! Chyba tez siegne po ta herbatke Plantex bo Radek mial wtedy kolke po jakiejs ostrzejszej zupie :( {a taka dobra byla....} Dzisiaj nad ranem tez strasznie plakal i sie prezyl - nawet cycus nie pomogl i dopiero przed chwila usnal. Tez mi sie te wkladki laktacyjne przyklejaja do brodawek i cholernie boli jak je odrywam :( . My bylismy wczoraj u lekarza. No i Malemu zoltaczka jeszcze nie zeszla i bierze teraz tabletki. Jak do tygodnia nie zejdzie to trzeba bedzie robic poziom bilirubiny. Ide sie na chwile polozyc skoro mam pare minut "wolnego"......
polishgirl
2006-03-17
12:05:05
Email
Czesc Dziewczyny. Mój Maksiu nadal wczoraj miał kolkę. Biedaczek, pomoglo mu na chwilke masowanie brzuszka, jak go położyłam na brzuszku to mu się odbiło. Tak około godziny się męczył, potem zasnął przy karmieniu i tak nawet spał od około 1 w nocy do 7 rano. Ja kupiłam te nakładki silikonowe na brodawki i nawet Maksiu ładnie je ciagnie, troche mleka ulewa mu się jak się zbierze w tej nakładce, no i boli jak wkładam mu brodawkę, dopiero jak juz mija chwila i zassie to ból mija, czuję tylko mrowienie. Ale denerwuja mnie te wkładki , bo odklejają sie, musze je przytrzymywac. No ale troche w nich pokarmie i odstawie jak sutki przestana tak boleć. Zastanawiam się kiedy to wszystko minie i karmienie bedzie przyjemnością. Dzisiaj dowiedziałam się od pewnej mamy, żeby wyeliminować ser żółty, biały, mleko, jogurty, jabłka surowe, soki jabłkowe, jeśc tylko chleb z delikatną szynką, dzemem ale nie z truskawek, zupe, rosołek chudy i krupnik, z warzyw marchewkę. Kurcze przeciez to oznacza nie jedzenie prawie niczego. No ale spróbuje, bo faktycznie jadłam jogurty i mleczne przetwory, ser żólty, moze po tym miał tą kolke.
bela
2006-03-17
12:49:14
Email
POLISh calkiem mozliwe ze te produkty mleczne tak nan niego wplynely.Moze jeszcze ich nie toleruje.Mi w szpitalu na zejscie opuchlizny kazali jesc jogurty.Pozwolilo tez drozdzowke.Ojej co si ewtedy dzioalo.Maly robil smierdzace baki i wlasnie mial kolke.Nic nie pomoglo dopiero jak mi inna polozna powiedziala ze to wina jogurtow.Jak odstawilam to wszystko wrocilo do normy.Ja do swojej diety wprowadzam coraz wiecej nowosci i nic (odpukac ) sie nie dzieje.Poczatkowo jadlam chleb z wedlina, gotowane udka, piersi, zupki na wywarze z tego mieska z dodatkiem kaszy(krupnik), ryzu, ziemniaczkow marchewki, pietruszki ,selera.Teraz jest juz parowka , ciasta, nabial i inne....ale dla Ciebie jeszcze za wczesnie :-)).napisz co z tym odbijaniem po karmieniu?????Probowalas nie odbijac???Jak maly to znosi???Moze odbija mu sie w trakcie jedzenia???Mojemu Tomkowi tak si eczasem odbija.To takie jakby westchniecie lub pojedyncza czkawka.Niedlugo i Twoj Maksiu bedzie smacznie spal.Moj konczy 5 tygodni i wobraz sobie ze w nocy po kapieli i karmieniu spi mi (odpukac) 6-7 godzin!Pozdrawiam i glowa do gory jescze troche meczarni :-)) (mysle ze po miesiacu juz zacznie sie wszystko normowac)
Basia 26
2006-03-17
14:03:01
Email
Bela, a niedawno my to przechodziłysmy:)) Polish, troszkę wytrwałości, aha... nie rezygnuj całkowicie z nabiału, skoro nie ma skazy. wypij dziennie pół szklanki mleka... lub zjedz serek homo, ale tylko jedna z tych rzeczy. co do nakładek, to właśnie... na początku boli, a potem nie... no i jak tak samo miałam jak gołą pirs dawałam. dlatego zrezygnowalam, bo tylko zamieszanie z tą nakładką... no i jeszcze własnie odklejała sie, wyginała... ech, rzuciłam je w kąt. własnie wróciłam od fryzjera, zrobiłam sobie kolor i podciełam troszkę. zabuliłam o zgrozo 120 zł. zaraz wychodzę z Miłkiem do lekarza... oj, boję się osłuchiwania płucek i klatki piersiowej...trzymajcie kciuki.
Basia 26
2006-03-17
14:04:37
Email
Polish wyeliminuj ser żółty, miód, czekoladę, migdały, orzechy. ja już tak jak bela bardzo wzbogaciłam swój jadłospis a malutkiemu nic nie jest, także i na ciebie przyjdzie pora:))
Inka
2006-03-17
14:23:59
Email
polish poza tym jak juz jesz np. ser zolty to nie popijaj go np. mlekiem bo za duzo nabialu szkodzi i moze dooprowadzic do skazy bialkowej u dziecka.Tak przynajmniej gdzies slyszalam. A nowe produkty jesli jesz to wprowadzaj je na wszelki wypadek do poludnia zeby ewentualnie ten najwiekszy bol kolkowy przypadl na wczesna godzine - tak mi radzila polozna. I mowila mi jeszcze ze najlepiej jest jesc jedna nowa rzecz zeby bylo wiadomo co powoduje te dolegliwosci a co nie. Z ciastek to moge jesc herbatniki, babki i biszkopty. Z owocow to jem banany ale boje sie zjesc surowe jablko - to robie sobie kompoty.Ja sie wlasnie zastanawiam nad wprowadzeniem jogurtu naturalnego.Ale zjem go jutro rano. BASIA i jak tam Maluszek - zdrowy? Co powiedzial lekarz?
bela
2006-03-17
14:38:20
Email
BASIA wklejaj fote!!!!Czekam na twoj nowy wizerunek.ja wybieram sie przed swietami by miec fryz na swieta.Wtedy tez planuje chrzciny.A Wy kolezanki kiedy chrzcicie dzieciaczki?????
basiar
2006-03-17
14:46:09
Email
No wlasnie ta dieta...U mnie wlasnie zaczely sie wieczory pt. Kolki Olki.Chyba sie rozpedzilam z jedzeniem.Ostatnio pofolgowalam sobie z czekoladą i mysle ze przez to Ole boli brzuszek.Ale jak tu nie jesc jak jej pelno w domu , co rusz ktos przynosi:( Dzis jet troche spokojniejsza, ale poprzednie 2 dni byly straszne.Basia, ty synkowi herbatke Hipp podajesz od 3 tyg.? Ale trzeba konsultowac to z lekarzem czy tak mozna samemu zacząć podawac?Bela. my tez planujemy chrzciny w święta.Oczywiście mamusia musi zadbać o swój wygląd, ale wątpię, że uda mi się zrzucić 7 kilo do tego czasu i powstanie nowy problem pt. nie mam w co sie ubrać:( A kupować w rozmiarze XXXXL???hm...
Inka
2006-03-17
15:06:47
Email
BASIAR ja tez mam problem z ubraniem. W rzeczy z przed ciazy sie nie mieszcze (na biodrach i w pupie no i w pasie oczywiscie) a w ubrania z czasu ciazy sa za duze. My chrzciny bedziemy robic w maju to moze juz dzieki spacerkom jakos uda mi sie zrzucic z 5 kg. Ja ostatnio zjadlam kupne ciseczka kruche z kakao - moze po tym Radek szalal z kolka? Chyba jeszcze za wczesnie na takie eksperymenty. maly ma dopiero 3 tyg. Mi lekarz mowil o herbatce Plantex ze moge juz podawac.
polishgirl
2006-03-17
16:53:28
Email
Bela, my też prawdopodobnie będziemy chrzcić na świeta.Co do odbijania to róznie z tym jest, jesli maluch zasnie głebiej to podniose go tak delikatnie żeby go nie obudzic i wtedy mu sie odbije, ale jak widze ze spi ale niespokojnie to nie podnosze go, tylko ze wydaje mi sie ze jak sobie nie odbije to wtedy prezy sie i tak czy tak sie rozbudzi bo go zaczyna brzuszek bolec. Ja dzisiaj mam ostra diete, wyeliminowałam nabiał, nie jem surowych jabłek i zobaczymy jak bedzie. Własnie ugotowałam sobie zupke z kawalkiem indyka i marchewka oraz ryżem. Nawet smaczna hehe. Dziewczyny a jak jest u Was ze szczepienieami, bo u mnie wlasnie była lekarka w domu i umówiłam sie na szczepienie, zostawiła ulotki odnosnie tych szczepionek skojarzonych. Powiem szczerze ze ceny są niebagatelne. 170 zl, pneumokoty 270 zl. Ufff
bela
2006-03-17
17:03:15
Email
dziewczyny ja tez sie nie mieszcze w stare ciuchy a szafa pelna.A jak nie schudne to trzeba nowe ciuchy tylko gdzie je bede trzymac??No i wlasnie co tu ubrac na chrzest???POLISH co to za szczepionka za 170 zl??????Ja za te skojarzona (Infanrix + hib) bede placic 120 zł
polishgirl
2006-03-17
17:14:46
Email
Tak , to jest 5 w jednej tak jak mówisz 120 zl, a lekarka mi powiedziala ze jest jeszcze 6 w jednej , jakas dodatkowa i kosztuje 175 zl, tylko nie powiedziala mi dokladnie. A mam jeszcze ulotke przed soba na szczepionke Hib za 45 zl,. Czy wy szczepicie na te zalecane a nieobowiazkowe??
olufal
2006-03-17
19:47:45
Email
chodze nieprzytomna...KOLKA-co za koszmar...co zjem to zle...mam do was pytanko-czy wasze pociechy tez sie przejadaja? Amelia raz dziennie wymiotuje i ma dzis trzy tygodnie i jeden dzien a przytyla 1kg-czy to duzo? jak tam wasze maluszki tyja?martwie sie ze Amela za duo je ale jak sie daje cycka to ciezko to przeciez sprawdzic a karmie jak sie domaga...pomocy!!!BASIA a co do tej herbatki na kolke to czy ty dajesz hipp z kopra wloskiego czy jakas inna?
emi
2006-03-17
20:18:54
Email
hej:) Olu 1kg w trzy tygodnie to dosc duzo. Ale 1kg od wagi po schudnieciu po urodzinach czy od wagi urodzeniowej?? Co do szczepionki to tez zastanawiałam sie nad tymi skojazonymi, ale to jest ogromna dawka chorób i jak dziecko sie rozchoruje to nawet nie bedzie wiadomo od ktorej. taki malutki organizm bedzie musiał zwalczyc na jeden raz tyle chorob. ja chyba zrobie te podstawowe i ewentualnie przeciw zapaeniu opon mozgowych dodatkowo. Co do chrzcin to nawet jeszcze nie wiem ,iedy, moze za jakies 2-3 tygodnie:) Mam tez kompleks z tymi ciuchami, bo juz wogole nie mam sie w co ubrac, jak siedze w domu to jeszcze jakos uchodzi ale jak trzeba gdzies wyjsc to juz gorzej:(( Juz marze o wizycie u fryzjera i jakichs poradnych zakupach:) Maz kupił mi dzis ta herbatke plantex (wypiłam na poł z Kubusiem:))), moze bedzie bardziej skuteczna niz te hippa, ale w sumie ona tez jest na bazie kopru:( Ja na kolke podaje jeszcze infacol. Powinno sie podawac przed kazdym jedzeniem ale ja daje szczegolnie jak karmie popołudniu zeby na noc pomogło, chociaz roznie to bywa. Nie trzymam jakiejs szczegolnej diety. jem czasem jogurty i surowe jabłka. Nawet nie wiedziałam ze moga powodowac kolke, myslalam ze jogurty własnie pomagaja. Czasem zjem tez pare ciasteczek i jakas czekoladke;)) Cizeko sie powstrzymac, szczegolnie ze w ciazy jadłam duzo słodkiego:) teraz musze za to płacic rozmiarem xxxL:( ale co tam niedługo zaczne wychodzic na spacerki to moze spale kilka kalorii:)) Najgorsze ze mimo karmienia moja waga staneła w miejscu i nic sie nie obniza:((
emi
2006-03-17
20:22:53
Email
Najlepsza minka mojego synka:))

Kajka
2006-03-18
11:24:25
Email
a ja mam pytanie... co to moze byc, jak dziecko marudzi, placze, malutko je i ule wa mu mu sie w dodatku sie slini... dzidzia ma 5 tygodni i zastanawiam sie co moze mu byc, czy isc do lekarza czy to jest ta tkz. 3 dniowka... i ajkie sa jej objawy?
Basia 26
2006-03-19
10:32:09
Email
a ja się wam pochwalę, ze już 2 tyg po porodzie założyłam swoje dzinsy:))) a tydzień po w takie spodnie na kantkę:)) tkże ja już w swoich ciuszkach chodzę, no ale w garsonke się jeszcze nie mieszczę, a mam zamiar w niej iść za miesiąc na wesele:(( no ale może schundę... w sumie to wagę mam już jak przed ciążą, ale w pasie na plusie mam 10 cm:(( uda, biodra wróciły do normy, no a w brzuchu ta macica... po cesarce ponoć wolniej się kurczy. pije herbatke HIPP WSPAMAGAJĄCĄ TRAWIENIE, podaje po konsultacji z położną. małemu nie zaszkodziło to. tfu tfu... kolek na razie nie ma, a wcinam już na prawdę wszystko poza kapuchą kiszoną;) dziś Miłek ma chrzest, więc potem wkleję foty z imprezki:)), już jestem od 8 rano wyfryzowana i wymalowana, bo potem nie wiadomo jakie larmo może być, hihi. stół przygotowany, jedzonko też... o 14 msza a potem impreza:))
Basia 26
2006-03-19
11:09:49
Email
aha, to myślenie, że tyle bakterii w tej jednej szczepionce itd to jest bardzo błędne!! ja też tak myślałam, ale mi wszystko położna wytłumaczyła. ja szczępie za 110 zł
bela
2006-03-20
13:49:10
Email
jak cisza u nas panuje od wczoraj :-((.Nikt nic nie pisze , Basia nie wkleiła zdjec.Hm.....No tak byl weekend a dzis pewnie wina pogody.Pozdrawiam
polishgirl
2006-03-20
14:00:01
Email
Do mnie przyjchala mama na tydzień, tak wiec moge rzadziej zaglądać. Mama wzięła sie za sprzatnie, mycie okien , pranie . Pomaga mi , bo maz juz wrócił do pracy , po 2 tygodniowym urlopie. U nas nawet całkiem dobrze, chociaż wieczorami maksiu troszke daje popalic, wczoraj pierś jadł z lekkimi przerwami, około 2 godzin. Co go połozyłam , bo myslałam że sie najadł, to wybudzał sie i płakał. A teraz spi juz 5 godzine. W dzień sie wyspi a w nocy harcuje
moni
2006-03-20
14:07:25
Email
Hey!Ja też urodziłam maluszka w lutym.Piotruś ważył 4380.Teraz ma 10 tyg. i ma 6kg!Mieliśmy takie same problemy ze skórą ale Balneum do ciałka i Alantan Plus do buźki pomogły.Polecam.
bela
2006-03-20
14:13:49
Email
Polish rozumiem ze juz sie wszystko u Ciebie normuje???To fajnie nadchodza lepsze dni....:-)))Moj maly spal caly tydzien w nocy po 6-7 godzin a dzis wrocila do wczesniejszego spania po 4 godziny.Ciekawe czy to tak jednorazowo??Aha i wdzien wiecej czasu czuwa a usypianie przy cycu trwa nieco dluzej. :-))))
bela
2006-03-20
14:17:37
Email
Moni witamy lutowa mamusie.Gratulacje.Kiedy dokladnie urodzilas???To Twoj bobasek jest chyba klocuszkiem?Moze zamiescisz zdjecia swojej pociechy w ostatnim dziale???Pochwal sie :-)
moni
2006-03-20
15:02:53
Email
Witaj bela!Ja urodziłam 2 tyg po terminie,tzn 17 lutego.Poród trwał 2 godz 15 min.i jest to moje pierwsze dzieciątko.
Inka
2006-03-20
16:11:12
Email
Hej!!! jak jest weekend to faktycznie forum zamiera. My wyladowalismy z malym u lekarza w weekend. Czyzbysmy mialy nowa forumowiczke? :)
emi
2006-03-20
16:44:40
Email
hej A ja mam dzis doła:(( Bylismy z kubą u kardiologa i okazało sie ze jednak ma wade serca:(( ma dziure miedzy komorami i jesli bedzie sie powiekszac to czeka go operacja:(( Za trzy tygodnie znow idziemy do kontroli. Bradzo sie o niego boje, nawet nie chce myslec ze mogłby miec operacje. Słyszalyscie cos o takich wadach i jakie sa ich skutki??:(
emi
2006-03-20
17:24:24
Email
Basia a co Ci połozna mowiła o tych szczepieniach?? Dlaczego te płatne sa lepsze??
Doti
2006-03-20
19:12:26
Email
Emi te szczepionki to jest kilka w jednym ukłuciu-mniej bólu dla dziecka. Jak będziesz u pediatry to zapytaj albo idż do punktu szczepień.
emi
2006-03-20
21:09:12
Email
ja wiem co to sa za szczepionki. Ale chodzi o to ze dzieci roznie reaguja na rozne szczepionki. Nawet jak dostaja pojedynczo to zle to przechodza. A tutaj dostaja 5 lub 6 chorob na raz.
moni
2006-03-20
21:12:01
Email
Witam!Byliśmy dziś z Piotrusiem u okulisty bo zaraz po szpitalu okropnie ropiało mu oczko.Niedawno mu przeszło ale skontrolować warto choć pani doktor uświadomiła mi że z oczkami przychodzi się dopiero w 5 mies.Ale czy warto tyle czekać?
moni
2006-03-20
21:15:17
Email
Mam jeszcze jeden problem-pleśniawki.Walczę z nimi od 6 dni i nie widać rezultatów.Boję się że dostały się do gardełka i się rozprzestrzeniaja. Używam aphtin ale to nic nie daje.Jutro pewnie pójdziemy do pediatry.Czy ja nie panikuję?
olufal
2006-03-20
22:05:08
Email
kurcze mimo ze mam laptopa w domku to nie mam czasu pisac...z tego co widze to zniknela gdzies GOGA!czy wszystko u cibie OK? Polish jak tam cycuski?nie ma jak babcia w domu-dobrze ze ci mama pomaga!Basia jak tam chrzest sie udal?maluszek wyzdrowial?Emi od ktorego tygodnia mozna podawac infacol?jak po plantexie-pomoglo?Co do serduszka maluszka to moge ci tylko napisac ze corka mojego meza tez miala dziure i po roku wszystko sie pieknie zamknelo!teraz jest zdrowa 15-to latka!Moni witamy w lutowych maluszkach ;)
olufal
2006-03-20
22:21:13
Email
A tak w ogole to czy bierzecie jakies witaminki w tabletkach?ja jeszcze przed ciaza mialam problemy z anemia a teraz diecie i takiej utracie krwi to czuje sie jak ugryziona przez wampira...i czy ktoras z was juz odbierala becikowe?a jezeli tak to czy wie jakie dakumenty trzeba i gdzie sie to odbiera?
basiar
2006-03-20
22:34:09
Email
Olu, becikowe to nie taka prosta sprawa.Do niosku trzeba dolaczyc pesel dziecka na ktory sie czeka miesiac od zarejestrowania w USC.No i wtedy sie dopiera sklada wniosek, formularz mozna wziac w MOPSie.A pieniazki wyplacaja w ciagu miesiaca.Tak jest przynajmniej w moim miescie.
olufal
2006-03-20
22:43:37
Email
Dzieki Basiar! no widzisz tak to niepotrzebnie jechalabym z Krakowa do Sosnoca-tam mam ameldoanie i tam powinnam odebrac becikowe.Buzka
olufal
2006-03-20
23:42:32
Email
Dodalam pare fotek Ameli -w koncu ma juz ponad 3 tygodnie i szybko sie zmienia :)
JOLA-JOLKA
2006-03-21
00:09:29
Email
Witam Mamuśki :) Nie odzywałam się, bo mieliśmy chrzciny i trochę nie miałam czasu.Bąbelek gronkowca odpad z rączki w piątek.Lekarka kazała stosować antybiotyk jeszcze przez dwa dni.Jeśli mały będzie w dobrej "kondycji" to mamy o bąbelku zapomnieć.Teraz znowu obserwacja.Dziś podałam Mateuszkowi na noc 60 ml mleka Bebiko, bo moim pokarmem na noc chyba się nie najada.I mu się nie odbiło.Nosiłam go i nic.Nie ma odbicia.Czy po sztucznym mleku też może się nie odbijać?Gazy mu odeszły, to może on tak reaguje.Teraz siedzę nad nim, bo boję się, że usnę,a mu się uleje.Czy martwić się tym nie odbijaniem.Nie umiem go położyć na brzuszku. Dziewczyny przy dokarmianiu, to ile można max.podawać sztucznego mleka w ciągu dnia.Chyba mam coś z pokarmem nie tak.Czasami opróżni całego cyca i się nie najada.Daję drugiego, a on pozsie i zaczyna się prężyć.Moim mlekiem to chyba nie zawsze się najada.Przeważnie w ciągu dnia to mu starczy moje mleko, ale nocą to płacze.Po butli śpi.Bardzo rzadko mu się odbija.Czy martwić się tym?To podobno niebezpieczne.Co robić?Pozdrawiam i życzę spokojnej i przespanej nocy.
moni
2006-03-21
08:07:31
Email
Jolciu nie martw się tak bardzo.Ja mojego karmię teraz niestety tylko mleczkiem z butli i czasem odbije mu się jak staremu facetowi a czasem tak cichutko że muszę nasłuchiwać.Jeśli go odłożę a on nadal płacze to znak że chce jeszcze do odbicia.Więc biorę go na 5 min i po sprawie.Jeśli chcesz mieć dużo pokarmu przystawiaj dzieciątko jak najczęściej do piersi i odciągaj pokarm laktatorem.Powodzenia!
Basia 26
2006-03-21
08:43:50
Email
ja mam becikowe dostac do końca marca:)) już mi przyszło potwierdzenie, że je otrzymam (taka biurokracja). chrzciny bardzo bardzo sie udały, Miłek przespał całą msze, obudził sie tylko na sam chrzest, ale jak tylko polali mu główkę, to zaraz się uśmiechnął i usnął znów.w domu go obudziłam na jedzonko, ale i tak zjadł bez otwierania oczu, a obudził się na chwilę dosłownie ok 20 jak mu huśtawkę poskładali... ale w niej to poziewał, poziewał i znów usnął. już jest zdrowiutki, chyba to rześkie powietrze go wykurowało:)) a dziś w nocy spał od 22 do 3.35 i od 4 do 8.10:) jeśli chodzi o plantex to u mnie rewelacja. na chrzcunach zjadłam rolady, tort, rybę po grecku i mój Miłek był niewzruszony tym faktem:))
Basia 26
2006-03-21
08:51:04
Email
Olufa, jak twoja Amelka?? zaraz obejrze jej foty, ja dodałam moje z chrzcin. Jolka nie martw się, nie zawsze się odbija, a czasem to tak jak monia pisze-jak dorosłemu, walnie jakby burza szła, hihi. a ulaniem się nie przejmuję, mój miłek jest bardzo silny i z reszta śpi z główkę na bok, jak uleje, to na pieluszkę, nie trzesę się nad nim za bardzo. Jolka nie wiem jak z tym karmieniem, pogadaj z Bela, ona karmi dwa razy, a czasem raz na dzień. a własnie jak wasze piersi>> moje już malinka:) unormowało sie wszystko:) nie sa napiete nawet wtedy jak sa pełne:) jak je dotykam, to czuję, ze są pełne, ale nie bola, no i karmienie to już czysta przyjemność:) co do plesniawek, to tylko o aphinie słyszałam:(
olufal
2006-03-21
10:32:41
Email
BASIA 26 a ten plantex to ty pijesz czy malemu dajesz?Z Amelia jest ok chodz musze przyznac ze nadal sie boje o to jej ucho...JOLKA-JOlka- a pijesz bawarke i herbatke dla matek karmiacych? Ja dokarmialam mala pierwszy tydzien bo nie mialam pokarmu ale mala ssala kazdy cycek 40 minut i sie pokarm pojawil! Teraz cyckami moge wiele jednym ogluszac a drugim zabijac-takie sa wielkie i pelne ;) A codo dokarmiania to jednorazowo maxymalnie 120ml. Buzka
Basia 26
2006-03-21
10:42:41
Email
olu ja piję tą herbatkę. małemu co najwyżej daję Hipp ułatwiającą trawienie, ale ostatnio coś jej nie chce pic, więc dostae tylko cyca. a co do cycków, no cóż, basiar dobrze to ujęła, moje też są większe od głowy Miłka, hihi:). o uszko się nie martw, ja ponoc nie reagowałam na żadne odgłosy do trzeciego miesiąca, rodzice myśleli, ze jestem głucha, lekarze też. a tu nagle jak spałam tata chrzaknął, a ja się zerwałam jakby atom pierdzielnął:) więc głowa do góry:) JOLKA własnie, kup sobie herbatkę HIPP wspomagającą laktację:) ja jakbym takża zaczęła pić, to jeszcze jakieś bliźniaki bym mogła wziąść na dokarmianie, hahaha.
emi
2006-03-21
10:43:12
Email
Moni na plesniawki mam pewien sposób, słyszalam o tym od starszych madrych kobiet, które maja to juz za soba. Otóz jak dzidzia zrobi siusiu to przetrzyj mu plesniawki ta mokra ppielusszka z moczem. Ponoc pomaga rewelacyjnie. W koncu jest odłam medycyny w ktorym leczy sie własnie moczem. Co do becikowego to ja juz dostałam i kupilismy za niego wozeczek:) Olufa becikowego nie musisz odbierac ty moze ojciec dziecka. Dlatego po złozeniu wniosku czeka sie na decyzje bo oni sprawdzaja czy ojciec dziecka nie złozył wniosku gdzie indziej. A Infacol mozna podawac juz po pierwszym m-cu zycia. Qurcze wczoraj przez to serduszko Kubu troche sobie popłakałam:( Teraz wiem co znaczy strach o własne dziecko:( Olu a nie wiesz gdzie córka twojego meza miała dziure?? Moj Kuba ma m-dzy komorami. Ma tez jeszcze jedna m-dzy przedsionkami ale ponoc ta nie jest taka grozna i maja ja nawet kilkuletnie dzieci.
Basia 26
2006-03-21
11:11:59
Email
a własnie, jesli chodzi o witaminy, to ja nadal brałam materne, ale mi sie skonczyła, a ponoc wycofalu ją, to biorę prenatal mi raz dziennie caclcium tabletke musujaca. tak mi połozna radziła.robiłam sbie morfologie, mam 12,4 hemoglobiny, a w ciąży miałam nawet 10.1. poza tym całą resztę mam w normie. bierzcie witaminy, to bardzo wazne po porodzie!!!!!!
olufal
2006-03-21
11:31:37
Email
Basia26 i Emi a czy wy takze musalyscie dolaczyc pesel dziecka?I czy jeszcze z ZUSu cos sie dostaje czy nie?
olufal
2006-03-21
11:33:08
Email
Emi- Melissa miala ta dziure pomiedzy komorami!
bela
2006-03-21
12:11:13
Email
JOLA po tej herbatce moga byc zielone kupki wiec sie nie przestrasz.ja sie martwilam ale po odstawieniu tej herbaty wszystko wrocilo do normy.A czy mi pomogla???Hm...chyba nie.trudno to stwierdzic.Co do becikowego to moj mąż skladal wnoisek do urzedu miasta (chyba)
basiar
2006-03-21
12:19:16
Email
Ja tez biore Prenatal,od polowy ciąży zaczęlam go łykać. juz miesiac mija od porodu a moje piersi nadal mnie bolą.Czy to tak moze być czy moze zle przystawiam mala.Sutki juz wlasciwie sie wygoily i jak Ola ssie to tylko czasem jak zle chwyci to boli.Ale za to po karmieniu strasznie mnie pieką brodawki, mam takie dziwne uczucie jakby mnie cos kłuło albo kręciło w piersiach, hm...
basiar
2006-03-21
12:26:26
Email
Olufal, czy Twojej Amelce odpadł juz pępuszek?Bo mojej Oli jeszcze nie, czekamy i czekamy.A w ogóle dziewczyny kiedy waszym pocieszkom odpadły pępki??
emi
2006-03-21
12:39:06
Email
Olu dzieki wielkie, bardzo mnie pocieszyłas:)) Mam nadzieje ze mojemu Kubusiowi tez sie zrosnie:)) A pesel tez musiałam dołaczyc i jeszcze wypałnia sie tam jakis wniosek. Ja tez biore prenatal. Basia a po co to calcium sie bierze?? Basiar takie krecenie w piersiach i kłucie to normalne. ponoc tak sie mleczko zbiera:))Kubus ma juz 6 tygodni, a ja mam podobne odczucie. Tez tak dziwnie kłuja i bola mnie piersi. Mam nadzieje ze kiedys to mminie i nie beda juz tak bolec. Zapisałam sie z Kubusiem na takie masarze dla niemowląt. POnoc fajnie to wpływa na maluszki:)) Zobaczymy jak Kubie sie spodoba. Ja juz sie ciesze bo to takie wyrwanie sie z domku m-dzy ludzi:))
emi
2006-03-21
12:39:55
Email
basiar mojemu Kubie pepek odpadł chyba po tygodniu bycie w domku:)
moni
2006-03-21
13:00:59
Email
Basior z tym pępuszkiem to my mieliśmy duży problem bo był brzydki i śmierdział.Położna poradziła mi zakraplaćgo samym spirytusem kilka razy na dzień i po 4 dniach odpadł a reszta się ładnie wygoiła.Troszkę się bałam bo to sam spiryt ale jest ok.A tak to nie wiem ile bym się bawiła.
Inka
2006-03-21
13:29:41
Email
Ola ja nie dolaczalam peselu do becikowego.
Basia 26
2006-03-21
13:49:09
Email
emi ja tez sie zapisałam na taki fitness dla niemowlaków, hihi... jak juz zupełnie katar minie to zaczynamy:) calcium na kosci, zęby, no i zeby maluch sie nie uczulał na jedzenie... bo co ja jem to i on. pesel maz dołączał, ale co i jak załatwiał to nie wiem, bo sam to robił
Inka
2006-03-21
14:56:42
Email
Ale mam dzisiaj koszmarny dzien! Od 6 rano do 13 przekladalam Malego z jednej piersi do drugiej. Teraz tak mnie drastycznie bola brodawki ze na sama mysl o przystawieniu Malego to chce mi sie plakac :( Zaczynaja nam sie problemy z jelitkami i kolka. Wczoraj wieczorem to padlam ze zmeczenia. gdyby nie maz to Maluch nie dostalby lekarstwa o 12 w nocy. Teaz sie wam zdarza tak padac z nog? W ogole mam wrazenie ze maly sie nie najada i jest glodny. Ale jak to sprawdzic?
basiar
2006-03-21
15:15:49
Email
Wiesz Inka, ja mam odwrony problem.Tzn tez bolą mnie brodawki i karmienie kojarzy mi sie z bólem a nie z przyjemnością.Ale moja córeczka 'najada' sie blyskawicznie.Czasem 10 min i jej sie nudzi, szarpie ten mój biedny sutek, robi śmieszne miny i jak w nocy to najczesciej zasypia po jednym.A w dzien troche ją ponosze,czzasem sobie beknie i wtedy zabiera sie za druga pierś.Czasem possie dłużej jak jej sie chce.Ale na szczęście nie wisi przy cycku godzinę i mam nadzieje ze nie bedzie.Ale tez sie zastanawiam czy 10 min starcza jej zeby sie najesc.
moni
2006-03-21
15:51:27
Email
Koszmar,mam już serdecznie dość!Jak nie te cholerne pleśniawki z którymi walczę już tydzień to dziś zauważyłam że Piotrusiowi robi się ciemniucha.A tak bałam się żeby nie dostał i smarowałam mu główkę oliwką i 2 razy dziennie czesałam.Kolejny problem do kompletu.Ja już nie wiem dlaczego on to wszystko łapie?Dziewczyny nie używajcie oliwki Bambino.Włoski są po niej strasznie tłuste.
kachna27
2006-03-21
16:55:11
Email
Witam wszystkie lutowe mamusie!!! Długo sie nie odzywałam - ostatni raz z pracy 24 lutego i muszę się pochwalić że 25 lutego urodziłam synka (ważył 3600 i mierzył 54 cm) Na początku przez 3 dni miał wysypkę - okazało się że to uczulenie bo w ciąży jadłam bardzo dużo cytrusów. Teraz wszystko jest ok z wyjątkiem ropnych krostek (czasem bardzo dużych) które robią się na nóżkach lub pod pępuszkiem. Nie wiem od czego. Może któraś z was miała podobny problem. Pozdrowionka :)
bela
2006-03-21
17:49:30
Email
GRATULACJE Kachna!!!!!Czekamy na zdjecia w ostatnim dziale
moni
2006-03-21
18:20:41
Email
Moje gratulejszon!!!!!
olufal
2006-03-21
18:28:01
Email
Basiar- tez mialam troche problemu z tym pepkiem ale polozna mi pomogla-wywalila jalowe gaziki i kazala dokladnie -przy kazdym zmienianiu pieluszki smarowac paleczka do uszu namoczona spirytusem.wiec mala plakala a ja smarowalam dokladnie i po 3 dniach pepowina odpadla :)
olufal
2006-03-21
18:34:47
Email
Kachna -gratulacje!!!
olufal
2006-03-21
18:41:50
Email
INKA- mialam takie problemy jak ty! Mala nie dala mi odejsc na ( cm ciagle by tylko ssala i ssala.Pokarmu mialam duzo- znak taki ze mala po prostu wymiotowala bo za duzo jadla!A cycus no coz pani doktor powiedziala ze maluchy ktore maja kolki lub gorszy dzien i potrzebuja czuc sie bezpiecznie to ssaja.Dala nam tez rozwiazanie- jak dzidzia poje to po jedzonku zamiast cycusia dac smoczek- u nas dziala.
olufal
2006-03-21
18:43:28
Email
dziewczyny a gdzie znalazlyscie te cwiczenia dla niemowlakow?
Inka
2006-03-21
20:32:55
Email
Ola ale moj Maly nie wymiotuje odbija mu sie a ulewa serkiem rzadko. Juz go obserwuje od kilku dni i stad te moje obawy ze jest glodny...Problem zaczyna sie o 3 w nocy gdy biore go do piersi a on je kilka lykow i koniec - zaczyna zabawe. I tak budzi sie co chwila bo jest glodny...i taka zabawa trwa do rana. Potem okolo 9-10 zasypia na godzinke (lub nie) i wisi dalej na piersi do 13-14. Juz sama nie wiem co robic. Teraz tez placze strasznie i szuka piersi a jadl polgodziny temu. Juz sama nie wiem co robic.....
Doti
2006-03-21
20:57:22
Email
Inka, może on jest naprawdę głodny. Spróbuj dać mu butelkę i zobaczysz co się będzie działo. Musisz go wybadać.
Basia 26
2006-03-22
06:56:37
Email
dziewczyny a ja wam mówię- ochrzcijcie dzieci... mój Miłek jak od tygodnia słyszał, że ma być chrzczony, to śpi od 22 do 3.30 (jak z zegarkiem w ręku,przebiore, nakarmię i spi znów od 4 do 8.30) dzis nawet chciał dłużej spac niż do 3.30, ale trochę walczył z noskiem, więc go przebrałam, nakarmiłam, on na kilka sekund oko otworzył i dalej w kimono. puk puk... ale na prawdę zuszek z tego Miłka:)) najczęściej to mi je co dwie godz. częściej o cyca nie woła, a jak zaczyna coś kwękać to smoka dostaje i już się śmieje łobuz mały:) chyba wie, ze go oszukuję, hihihi. OLA te ćwiczenie zaproponowała mi lekarka, czy nie chciałabym skierowania, no to ja na to, że jasne, co mi tam, przynajmniej z małym się przewietrzę codziennie, wyjdziemy z domu, no i on się trochę pogimnastykuje:))aha, dziewczyny zaczynałam ciąże z wagą 67, a już mam 66... te chrzciny, goście dzień w dzień do godz 23 działają jak siłownia, hihi:)) dobra, zmykam na małą drzemkę jeszcze. dzis idziemy na kontrolę do lekarza.... huraaaaa, spacerek:))
Basia 26
2006-03-22
07:01:38
Email
kachna no to długo się nie odzywałaś!!!! prawie miesiąc, czyli już wiesz jak to jest mamą być:) najcięższe początki, potem się wpada w rytm:) no mam nadzieję, bo mojej kuzynce to dzieci pokazały różki dopiro od trzeciego miesiąca...
bela
2006-03-22
10:03:30
Email
Basia moj Tomus to bez chrztu przesypia od 21 do 4.A potem to roznie po 2 godz.Hi hi....
Basia 26
2006-03-22
10:07:05
Email
bela, diablico, niemożliwe, hihihi:))
polishgirl
2006-03-22
10:25:58
Email
Czesc dziewczyny. Troche sie nie odzywam, ale mam mame u siebie. Dzisiaj ide do ginekologa, mama zostanie z Maksiem. Zobaczymy jak to bedzie, bo od dwóch dni wybierałysmy sie do sklepu na zakupy , i mąż z nim miał zostać, to jak na złość jadł po godzinie , dwie, jakby czuł ze chce wyjsc. Zobaczymy jak bedzie dzisiaj, do lekarza jade o 15. najwyzej , mama da butelke i go nakarmi jak bedzie płakał. Chybaze uda mi się ściągnąc pokarm. Dziewczyny mam pytanie , czy moge jeść buraczki ugotowane? Mama koniecznie chce mi je ugotować.
Inka
2006-03-22
10:59:31
Email
Polish ja jadam buraczki i malemu nic nie jest. Sa oczywiscie nie zakwaszane, bez cebulki (wole takie :0), i malo posolone. Poza tym to jem marchewke. Malemu pojawily sie jakies krosteczki na buzce nie-potowki. Poobserwuje go. Polozna mowila ze to moze byc zwiazane z hormonami. Mam nadzieje ze to nie jest jakies uczulenie....
moni
2006-03-22
12:52:05
Email
No mój akurat po marchewce miał wysypkę i brzuszek go bolał.
Inka
2006-03-22
14:29:48
Email
Marchewke jem od samego poczatku i nic Malemu nie bylo. Tak samo buraczki.....
olufal
2006-03-22
15:45:31
Email
Kurcze zaczynam chybawpadac w jakos depresje...pogoda za oknem koszmarna,mala dzis spi po pol godzinki a potem pobudka,cyc i nwy pol godzinki... od miesiaca nie przespalam calej nocki a w dzien ja po prostu nie umiem spac- probowalam i echo!dzien sie kreci wkolo moich cyckow...tak badzo chcialabym gdzies wyjsc a tu mala ma nadal katarek i nie chce ryzykowac.zawsze na depresje pomaga mi dobre jedzenie a tu tez pupa bo noz mala kolki dostanie...a tak ogolnie to jaka wasze malenstwa maja temperature?i co jest u takich malenst uznane za stan podgoraczkowy?
moni
2006-03-22
16:50:35
Email
Prawidłowa temp.ciała to 36,6 ale jak maleństwo ma 36,8 też dobrze.Jeśli jest prawie 38 to musisz koniecznie zbijać temperaturkę.Ja tak przegrzałam Piotrusia w szpitalu bo mieli tam chyba z 30 stopni i zawijali w bet i pieluchy.Pierwsze dziecko więc skąd mogłam wiedzieć.Dostałam opieprz a małemu podali glukozę i wyodkrywali.
basiar
2006-03-23
11:29:23
Email
Oj dziewczyny,co ja wczoraj mialam:( Zatkalo mi sie ujscie w kanaliku na sutku.Piers zrobila sie twarda jak kamien, z jakimis guzkami,bolalo niesamowicie.Nie pomagaly masaze, cieple ani zimne oklady.Nie dalam rady sciagac, a mala tez nie miala zamiaru,traktowala ta piers jak smoczek,od razu zasypiala jak ja przystawialam.Ilez ja sie wyplakalam z bólu, nie wiedzialam po prostu co zrobic.Az w koncu po 2 godz meczarni wpadlam na pomysl zeby przebic igła to zatkane ujscie.I poszlo. a raczej polecialo, jak z fontanny.Tak jak stalam lecialo na podloge, a Olusia nawet ssac nie musiala:)tylko łykała.Uf, jaka ulga mnie ogarnela.Tylko zastanawiam sie dlaczego tak sie zrobilo.Czy ktoras z Was tak miala?
setka
2006-03-23
12:29:19
Email
Ja mialam podobny problem ale to juz bylo jakis czas temu bo moj synek ma juz 4miesiace. Mialam b.poranione brodawki. Az strupy i przy prawej piersi w ogole nie chcialo leciec mleko:( Bol okropny !! bylam wtedy w szpitalu bo mialam zle zrobione lyzeczkowanie. Tam lekaraka kazala podstawiac i samemu odciagac. Maly nawet nie chcial slyszec o tej piersi. Wiec zaczelam sama sciagac. Koszmar!! Na poczatku byla taka ciecz o zabarwieniu ropnym brrr po jakimsa czasie wszystko sie unormowalo. A swoja droga to podziwiam cie ze sie nie balas sama igla. I dokladnie wiedzialas gdzie?? Chyle czola:)
andzianiula
2006-03-23
14:31:04
Email
Witam po raz pierwszy.Właśnie wróciłam z pierwszego szczepienia (sześć tygodni Maciusia). Mały urodził się z wagą 3700, wyszedł ze szpitala 3460 a dziś ważył 6490.Oczywiście karmię go tylko piersią. Czy któraś z was ma takiego grubaska?
basiar
2006-03-23
16:13:06
Email
Zatkane ujscie przewodu mlecznego latwo rozpoznac.Bo na sutku jest taka biala plamka.U mnie ona sie powiekszala, jak probowalam odciagnac pokarm.Dopiero jak ja przebilam, ta plamke,zaczelo leciec mleczko.
olufal
2006-03-23
16:18:18
Email
ania-witaj na forum! moja mala dzis ma rowny miesiac i juz przytyla 1300g mysle ze bylo by tej wagi wiecej gdyby nie to ze mala czesto wcina duzo a potem wymiotuje.
moni
2006-03-23
17:16:44
Email
Cześć Anula!Mój maluszek ma obecnie 6kg ale jest w 3 mies.życia.Po urodzeniu ważył 438o.A ile ma twój maluszek?Bardzo ładnie przybiera na wadze.
Basia 26
2006-03-23
19:20:23
Email
cześć, ja też wczoraj byłam na szczepieniu,zrobiłam to za 110:) maluszek tylko troszkę kwilił, aż się wszyscy dziwili, bo reszta płakała jak bobry:) Miłosz waży 5070 i ma 65 cm:) andzia no faktycznie masz pulpecika:) ja też tylko na cycku chowam, mój się urodził 3800 i z taką wagą wyszedł ze szpitala. nie chodzę teraz na forum za często, bo codziennie z Miłkiem spacerujemy i potem oboje padamy ze zmęczenia i śpimy razem:)
Basia 26
2006-03-23
19:21:23
Email
a teraz was zastrzele wiadomością .................................................................................... MAM OKRES!!!!! .................................................. DZIŚ DOSTAŁAM... 6 TYG I 3 DNI PO PORODZIE...
moni
2006-03-23
19:51:50
Email
Ale Ci fajnie.Ja czekam i czekam i nic.Jajniki mnie bolą i czuję że jusz powinnam dostać.Minęło 10 tyg od porodu.Karmiłam na początku cycem ale od 2 tyg daję butlę(problemy z piersiami miałam okropne).Kiedy ja wreście dostanę?
andzianiula
2006-03-23
22:20:37
Email
dziewczyny co wy mówicie? Tak szybko? Ja po pierwszym synku Pawełku (4,5 roku)okres dostałam po 10 miesiącach
Basia 26
2006-03-24
07:21:07
Email
andzia no ja tez liczyłam na jakies 6 miesiecy:( a ty klapa. karmie tylko piersią i mimo to dastałam okres tak wczesnie. ale moja mam po kazdej z trzech ciązy dostawała okres zaraz po 6 tyg, a tez karmiła piersią, więc juz wiem po kim to mam.
emi
2006-03-24
11:18:10
Email
Czesc dziewczyny:)) My z Kubusiem tez wczoraj bylismy na szczepieniu:)) O dziwo nie płakał bardzo tylko troszke, przechodziło jak go przytuliłam. ja na razie wziełam to szczepienie na kase a nastepne biore juz to 5w jednym. Kubus teraz wazy 5,05kg (po wyjsciu ze szpitala 3,8kg)i mierzy 61cm. Qrcze chyba jakos mało przytył w porównaniu do tych waszych maluszków. Ale cos nie chce mi sie w to wierzyc bo widze np po rozku w ktory na poczatku go zawijałam a teaz w niego juz absolutnie nie wchodzi. Wczoraj wogole zrobilismy sobie pierwszy spacer i to taki na maxa (byłam juz bardzo spragniona powietrza:)) ) Myslałam ze dizs bede miała zakwasy, bo wczoraj juz pod koniec nie mogłam ruszac nogami (dobrze ze kuzynka pchała wózek;)) ), a tu niespodzianka nie bola mnie dzis nozki:)) Dzis chyba tez pojdziemy na spacerek, bo pogoda taka sliczna, słoneczko, cieplutko:) Aha mam cos ponoc bardzo dobrego na kolki i problemy jelitowe: DEBRIDAT. robi sie z tego emulsje i podaje malenstwu. Lekarka powiedziała ze jest juz XXI wiek i maja juz cos na kolki. Nie wiem co o tym myslec. CZy ktoras z Was to stosowała??
moni
2006-03-24
11:26:52
Email
Dzisiaj idziemy z Piotrusiem zbadać bioderka.Okropnie się boję że będzie coś nie tak.Mój mały obecnie ma pleśniawki(których nie możemy się pozbyć),napięcie mięśniowe(dalej jest nieciekawie),problemy z wypróżnieniem(dociskam mu brzuszek za każdym razem a kupsko zielone i twarde) i leciutką ciemniuchę(dobrze że w porę zauważyłam pod tym gąszczem włosów ).No i mam nadzieję że nic nowego nie dojdzie bo wpadam powoli w rozpacz.Żeby było tego mało od środy intensywnie wychodzimy na spacerek i potem Piotruś długo nie może usnąć a jak padnie wszystko mocno przeżywa i wybudza się non stop.Ostatnią dobę udało mu się przespać tylko 6 godz!Moja pediatra twierdzi że to nic złego bo dzieci same sobie regulują.Ale tylko tyle snu?Martwi mnie to wszystko okropnie.Czasem wydaje mi się że jestem taka nieporadna a inne mamy wszystko mają poukładane,spokojniejsze dzieci.
andzianiula
2006-03-24
12:16:57
Email
Co do kolki to ja kupiłam sab simplex, o którym dowiedziałam się na tym forum. Wydaje się, że pomaga Maciusiowi, zwłaszcza przy oddawaniu gazów. Szkoda, że tego leku nie można kupić w aptece.
bela
2006-03-24
13:22:27
Email
ANDZIA gzdies przeczytalam ze sab simplex to polski bobotic.A skad bierzesz ten lek???
Inka
2006-03-24
13:47:47
Email
emi ten lek bardzo polecali mi znajomi jako rewelacyjny na kolki. Zreszta lekarka tez mi perzepisala ale jeszcze go nie uzywalismy. podobno faktycznie skutkuje. Malemu dalam butelke wczoraj i teraz lepiej lapie piers. Chyba faktycznie byl glodny skoro po dwoch piersiach jeszcze wypil butelke.Chyba mu nie smakuje moje mleczko :( Moj Maly tez ma poczatki ciemieniuchy i jakies krosteczki na buzce.... W ogole to jestem wypompowana. Chyba zaczne "werandowac" Malucha. Juz nie moge sie doczekac kiedy bedzie cieplo i pojde na spacer na "swieze" :) powietrze.
Basia 26
2006-03-24
15:17:59
Email
ja z Miłkiem chodzę na powietrze już od drugiego tyg życia:) a od trzeciego już na spacerki wóziem jeździmy. ostatnio to pięć dni z rzedu bylismy na trzygodzinnych spacerkach:) EMI, mój Miłek waży 5,07 i ma 65 cm. ze szpitala wychodził też 3,8 i lekarka jest zachwycona przyrostem wagi, także skoro idą łeb w łeb, to nie masz się co martwić. moim zdaniem to też piękny przyrost wagi:) dziś odebrałam zdjęcia od fotografa z chrztu. dziwczyny, sa obłędne!!!! jestem zachwycona, ten pomysł był wart 300 zł:) mam 5 ujęć w pieknym albumie:)) cóż za pamiątka. i te zdjęcia są takie cieplutkie, zmiękczone... ach.. jak zeskanuje to wam wkleję w ostatnim dziale:))
andzianiula
2006-03-24
15:22:00
Email
sab simplex kupiłam wchodząc na forum, temat :"znowu kolka" . Jest tam osoba, którago sprzedaje. W Polsce jest nieosiągalny, sprowadza go z Czech a jest produkcji niemieckiej. Cena 19 zł plus przesyłka, przyszło błyskawicznie. Dane tej osoby to Michał Liwczak z Cieszyna.
polishgirl
2006-03-24
18:10:15
Email
Basia, a jaki Ty masz wózek. Jak sie jeżdzi i wogóle... Ja dzisiaj byłam z mezem po wózek , ale niestety nie kupilismy nadal, nic nie ma fajnego, wszystkie takie ciezkie że szok. Sama juz nie wiem jaki wybrać, a musze juz zakupic bo tez chce zacząć wychodzic na spacerki.
polishgirl
2006-03-24
18:10:58
Email
Basia, a jaki Ty masz wózek. Jak sie jeżdzi i wogóle... Ja dzisiaj byłam z mezem po wózek , ale niestety nie kupilismy nadal, nic nie ma fajnego, wszystkie takie ciezkie że szok. Sama juz nie wiem jaki wybrać, a musze juz zakupic bo tez chce zacząć wychodzic na spacerki.
moni
2006-03-24
19:28:34
Email
Kup sobie wózek na pompowanch kółkach.Rewelka bo prowadzi się jak powietrze.Pozatym daszek powinien być jak najdłuższy i nie trzaskać przy składaniu bo możesz dzidzia obudzić.No i wygodny jest szeroki i duży kosz od spodu.
Inka
2006-03-24
20:19:30
Email
Emi i stosowalas juz ten Debridad? Moj maluch przytyl w 3 tyg. pol kilo. To chyba w sam raz. Qrcze strasznie mnie boli dzisiaj brzuch- nie wiem z czego...Moze wszystko zaczyna wracac do normy? Jak myslicie? Nie mam temperatury bo sobie sprawdzalam. A wozek tez mam na pompowanych kolkach: po domu jezdzi sie swietnie a po dworze to jeszcze nie probowalam....Budka niestety nie sklada sie dostacznie cicho ale moze sie jeszcze "Wyrobi". Ide karmic Malego bo placze....
polishgirl
2006-03-25
19:48:03
Email
Dziewczyny, jak długo beda mnie bolały brodawki przy karmieniu. Jestesmy juz 3 tygodnie po porodzie, a mnie nadal bolą. Karmie przez osłonki, ale szczerze mówiąc to jak wkładam małemu do buzi i on sie przyssie to i tak boli, moze za chwilke juz jest lepiej. Jak biore prysznic to tez sa takie wrazliwe i odczuwam ból. Kurcze jak długo bedzie boleć...?? A wogóle to mój mały coraz dłużej siedzi przy piersi, je jakies 20 -30 minut zaśnie, położe go do łóżeczka a on za chwilke sie budzi i nadal szuka piersi. I wtedy karmie z drugiej znowu jakies 20 minut. Czy mam słaby pokarm, czy on potzrebuje coraz wiecej???
Inka
2006-03-25
21:54:28
Email
Polish ij dlugo moga bolec...ja jestem po 4 tyg. od porodu a ciagle mnie bola zwlaszcza jak zle zlapie albo za dlugo sie pobawi nimi (co ostatnio zdarzalo sie mu czesto). Moj Maluch ostatnio dostal takiego apetytu ze go musialam (niestety) dokarmic na noc. Ale zauwazylam ze po tym znacznie chetniej lapie piers i je wiecej a jaki jest przy tym zadowolony!!! Az milo popatrzec jak je :)
Goga66
2006-03-25
22:01:05
Email
Polish - w mleku jest hormon, który uspokaja i wycisza dziecko, stąd wiele maluszków usypia nie zdążywszy zjeść do sytu. Jest to na dodatek jednak dla noworodka wysiłek. Dlatego być może się budzi zjeść jeszcze troszkę. A może chce się tylko poprzytulać do cyca? Zuza ciągle by się rzucała poprzytulać a jest stara baba - 9 miesięcy z okładem :)
dorotka
2006-03-25
22:15:52
Email
jakaś ty mądra, Goga, bleeeeeeeeeeee
Basia 26
2006-03-25
23:40:41
Email
GRACO UATRO DELUXE.... Ja mam ten wózek:)) jest świetny, na prawdę. co prawda używam go dopiero miesiąc, ale już go przetrenowałam na lodach, śniagach itd. wózek doskonale się prowadzi na klatkach schodowych, w mieszkaniu, w supermarkecie, gdzie jest potrzebna zwrotność- ma ją dzięki skrętnym przednim kołom. natomiast na prostej trasie, na chodniku itp blokujesz koła i elegancko idziesz do przodu:)) prowadzi się jak marzenie i nie ważne, czy dziury w chodniku, czy nie... idzie jak czołg:) dzidzia jest super opatulona, ładnie osłonieta od wiatru- ja na razie wożę w gondoli:)) kosz na zakupy jest fajnie dopasowany-bardzo pomocne jest to opuszczanie go w dół przy akładaniu i wyciąganiu zakupów. termometr i zegarek to wbrew pozorom bardzo fajna sprawa. ktos może mówić że to niepotrzebny dodatkowy bajer, ale uwierz, świetnie mieć go pod ręką. no i cieszą takie głupotki jak kieszonka w rączce wózka na telefon lub chusteczki:) aha, nie kupuj oryginalnej osłonki przeciwdeszcz. standardowa też idealnie pasuje a jest po 15 zł a nie po 98:) no i co jest ważne, z tego wózka robisz potem elegancką, wygodną spacerówkę:) także i głeboki wózek i spacerówka jest świetnie wykonana. no i ładne teraz są te pokrowce na nóżki, bo kiedyś to były tylko czarne, a teraz są pod kolor wózia:) ja kupiłam wózio od goscia, co na allegro się wystawia. on ma sklep i wystawione wszystkie modele we wszystkich kolorach z graco.http://a.gery.pl/show_item.php?item=86783158 może też jesteś ze śląskiego, to sobie podjedziesz:)) no i ja go kupiłam za 950 zł i jeszcze torbę pod kolor wózka dostałam gratis:)) mam kolor EARTH MOTHER-ten czarno-bezowy. podobał mi się tem błękitno-szary, ale tak dokleili do tego wózka budkę beżową ni z gruszki ni z pietruszki... i to jeszcze z materiału ortalionowego. nie wiem kto nad tym designe'm tam myslał. Mnie nie bardzo do gustu przypadły pompowane kółka, a ten wózek ma kółka w sam raz. nie za małe, jak to w spacerówkach się spotyka, i nie za duże:). no i ma amortyzatory, które wyciszają wstrząsy na wybojach. ogólnie wózek wygląda na bardzo mały i zgrabny, no i waży 13 kg. to w porównaniu z innymi jest duuuużym plusem:) :( pozdrawiam i życzę udanych zakupów:))
moni
2006-03-26
18:25:45
Email
Dziewczyny bardzo proszę o kontakt z osobami których dzieci miały problem z podnoszeniem główki do pozycji siedzącej.Piotruś ma 2 i pół mies.podnosi ładnie główkę na brzuszku,ma asymetrię i napięcie mięśniowe ale jest problem z tą główką do pozycji siedzącej.Ćwiczymy ponad 2 tyg ale ja nie widzę efektów oprócz zmniejszenia asymetri.Bardzo proszę o kontakt.
olufal
2006-03-26
18:42:23
Email
Ja wlasnie wczoraj kupilam wozek :) dopiero sie w sklepie zdecydowalam i kupilismy trojkolowca.dzis wyszlismy z nim pierwszy raz i prowadzil sie niezle.mnie zalezalo na wielkich pompowanych kolach ponieaz czesto jezdze w gory i skaly a tam tereny nie sa za rowne.Myslelismy o Quinny lub Jane i w koncu kupilismy Jane Powertrack z fotelikiem-gondola matrix.A no i przed spacerkiem mama poszla nareszcie do fryzjera :)
MAti
2006-03-26
20:25:01
Email
dziewczyny jak wyglada skaza bialkowa bo moja maa na calej twarzy i glowce ma jakby tradzik ktos powiedzil ze to ciemieniucha ???jutro ide do lekarza ale to dopiero jutro !!!
moni
2006-03-26
21:11:42
Email
Ciemniucha wystepuje na głowce w postaci żółtobiałych łusek,łupieżu a skaza białkowa znajduje się na twarzy,za uszkami,w zgięciach kolan i rączek jako czerwona chropowata plama.Ale nie zawsze chropowata plamka to skaza.Może być to uczelenie na kosmetyki,źle wypłukana bielizna dzieciatka,itd.
MAti
2006-03-26
22:05:32
Email
dzieki moni czerwone i chrotowate to jest ale tylko na glowie na kolanach nie ma no coz jutro juz bede wiedziec a ma tego coraz wiecej ;-(
JOLA-JOLKA
2006-03-26
22:47:11
Email
Witam mamuśki!Dawno tu nie byłam.We wtorek mały zaczął nagle kasłać i kichać.Przestraszyłam się i pobiegłam do lekarza.Skierowali nas do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc.Po zbadaniu wyszło,że wszystko dobrze.Pobrali krew i póścili do domu.Jak wróciłam kasnął może dwa razy.Wydaje mi się, że Mateuszek jest uczulony na pierze.Teraz kupiłam mu kołderkę specjalną dla niemowląt i dzięki Bogu mu przeszło.Cały tydzień zajmowałam się tylko nim i nie miałam czasu nawet poczytać.Uważajcie jak będziecie maluchy brały do swoich łóżek, bo teraz dzieci uczulają się na pierze.Potem z wiekiem to może przejść.Jutro idziemy na kontrol.I zapytam się odrazu, dlaczego z tyłu główki zrobiły mu się czerwone plamki.Czy to może być od leżenia, choć leży na boku?Pozdrawiam.
polishgirl
2006-03-26
22:54:09
Email
A ja własnie skończyłam karmic małego - ponad godzinę -kurcze dziewczyny, mam ochote zrezygnowac z karmienia piersia, odłozyłam dzisiaj osłonke , myslałam ze juz brodawki mi się wyleczyły, ale chyba nie - przez cały czas bolało podczas karmienia okropnie, zwłaszcza jedna brodawka. Przez osłonki karmiłam tydzień. Jak długo te brodawki się bedą przywyczajac do karmienia, czy wogóle przestana bolec????. Przeciez to juz 3 tygodnie. A pozatym to właśnie maluch się przebudził, bo znowu mu sie ulało, dzisiaj cały dzień mu się ulewało. Co zasnął przy karmieniu, połozyłam go do łóżeczka i za jakies pół godziny się budził, bo się pręzył i ulało mu sie. Nie wiem co robić .
bela
2006-03-27
09:27:05
Email
BASIA 26 i inne lutowe kolezanki powiedzcie ile razy na dobe karmicie piersia????????????
Inka
2006-03-27
09:47:19
Email
Bela moj Maluch ma dziwny tryb jedzenia je srednio co 2 godziny ale pomiedzy 11-15 doslownie wisi na piersi. Potem zasypia i znowu co 2 godziny. Ale na noc okolo 23-24 dostaje butelke mleczka i dopiero zaczynamy karmienie okolo 4-5 rano. Czyli wychodzi tego sporo. A twoj maluch ile razy je?
basiar
2006-03-27
12:36:14
Email
Moja Ola zbyt często nie domaga sie piersi.W nocy jak zasnie okolo 23 to sama musze ja budzic na karmienie ok 2 lub 3.Dzis obudzilam sie o 4 a ona spala w najlepsze.U nas wychodzi 10-12 karmien na dobe, w tym 2(no czasem 1) w nocy.Ale w zasadzie staram sie karmic ja srednio co 2 godz, no chyba ze jest wyjatkowo marudna wiec wtedy przystawiam czesciej.Nie dokarmiam butelka,ale po ostatnim karmieniu daje jej herbatke Plantex lub Hipp.Wtedy łatwiej zasypia i nie maltretuje moich brodawek.
MAti
2006-03-27
12:47:27
Email
dzis nie moge isc do lekarza bo czynna jest tylko strona dla dzieci chorych wiec nie bede jej narazac boze co za dzien
Inka
2006-03-27
13:02:17
Email
faktycznie beznadziejny. Moj Maluszek ma chyba? biegunke. W kazdym badz razie zrobil kupke taka zolta (poraz 3) dosyc wodnista i chyba nawet troche spieniona. A wczoraj caly dzien nic nie zrobil dopiero dzisiaj nad ranem..... Moze to po tym Bebiko? Jak myslicie?
Basia 26
2006-03-27
13:02:37
Email
Belu no nie wiem... czekaj, tak licząc... hm...z 6-8 razy, a ty??
bela
2006-03-27
15:53:49
Email
mi wychodzi 6 razy a ponoc dla prawidlowej laktacji potrzeba min 8 dlatego boje sie ze pogarsza mi sie ta laktacja.A maly wisi na niej czesto ponad godzine.Wiec Ty Basia tez nie karmisz wiecej niz 8 ale moze Twoj pokarm jest kaloryczniejszy i malemu to wystarcza??
MAti
2006-03-27
15:57:51
Email
Inka moja malam tez ma kupki w kolorze zlota i purka piana wczoraj znajoma ktorej dziecko mialo skaze bialkowa pytala o kupki powiedziala ze to moze byc to wiec moze warto ograniczyc mleko i nabial,ja juz nic z mlekiem zwiazanego nie zjem !!!
Inka
2006-03-27
18:20:59
Email
Matti ja nie jadam mlecznych rzeczy! Ale te kupki to moze byc reakcja na Bebiko. Musze wyprobowac inne mleczko. No i oczywiscie obserwowac.......
bela
2006-03-27
19:38:59
Email
dzis bylam z maluszkiem na szczepieniu.Poplakal sobie a ukojenia w bólu poszukał w moich ramionach>słodki i kochany był ten widok.Tomuś wazy 4250.Nie widac tego po nim chyba.Poszlo mu chyba w kosci i długosc :-))).Mozecie go zobaczyc w ostatnim dziale
Basia 26
2006-03-27
20:00:33
Email
belu jak mały marudzi, tak jak dzisiaj po południu, to karmię więcej. chyba wieczorami zaczyna mu7 coś po brzuszku biegać. no i wtedy daję go do cyca. dziś to na pewno ok 10, 11 razy karmiłam... licząc całą dobe od dnia wczorajszego. a co do kaloryczności, to jak ściągam pokarm to widać jak potem oddziela się tłuszczyk od tej wody no i tego tłuszczu tu jest dwie trzecie całego mleczka.
Basia 26
2006-03-27
20:01:13
Email
P.s. chyba znów pobijemy rekord w długości wątku, hahaha, tak jak było w lutowych brzuchatkach:)
olufal
2006-03-28
00:11:11
Email
Hm wiecie tak sobie licze i licze i chyba mi wyszlo ze posrod lutowych niemowlamow jest wiecej facetow niz kobietek :) Moja Amelka miala dzis pierwsza kolke- gash co to byla za noc! Ja w ogole chodze nieprzytomna...Nawet nie mialam czasu isc do ZUSu dac papiry do macierzynskiego,becikowe tez czeka.Mam nadzieje ze jutro a raczej dzis mala juz nie bedzie plakac i troszke sie przespie i cos z rana pozalatwiam.A jak wy dajecie sobie rade z praniem,prasowaniem gotowaniem? czy wasze maluchy duzo spia? Amelia w dzien spi tylko dwa rawy po dwie godzinki i robi pare 15-20 minutowych drzemek.
olufal
2006-03-28
00:14:19
Email
andzianiula- i jak tam koleczki? czy ten lek faktycznie dziala?
Basia 26
2006-03-28
07:10:24
Email
hej Ola... a jakoś sobie dajemy radę... powoli, powoli, ale jakoś leci:)) a tak serio to kurde ja nigdy wcześniej nie miałam tak na bierząco posprzątanego mieszkania, hahaha. rano karmię Miłka, potem zaraz włączam pralkę (jak trzeba), idę poprasować to, co wyprałam wcześniej, lub przeprałam wieczorem małemu, potem komputerek:) aha, no i mycie naczyń, jeśli wieczorem nie zmyłam. ja lubię sobie wszystko zrobić z samiutkiego rana, jak tylko mąż do pracy wyjdzie. a garnki to fakt- zmywam choćby o 23, ale żeby ich nie mieć na drugi dzień w zlewie. powiem ci, ze Miłek nie daje popalić, mam czas, zeby się wykąpać jak jestem z nim sama itd. tylko przez ostatnie 3 dni ok godz 19 też chyba łapie go kolka. nie trwa długo, bo jakieś pół godz, potem walnie w pieluchę jak granatnikiem i jest oki. w nocy pięknie śpi. dziś już pobił sam siebie... nie obudził się wcale na jedzenie. jadł o 21, o 4 obudził się bo mu w nosie coś świszczało, przeczyściłam mu nosek, walnął w pieluszę całą serię jak z kałasznikowa, więc ją zmieniłam i on już w trakcie zmiany usnął. i tak śpi do teraz:)) ale to chyba dlatego, ze jak wczoraj go brzusio bolał, to wisiał na sysu i się najadł za wszystkie czasy. potem za jakąś godzinkę, po kąpieli, znów zdoił cyca i się dobił tym na całą noc:)) a co do drzemek w dzień... oj, często śpie razem z nim:)) no i u nas jest tak samo, jakieś dwie drzemki po 2-2,5 godz i kilka po 20-30 minut. w sumie to sama nie wiem ile on by chciał spać, bo non stop go gdzieś ciągnę. weekend spedziliśmy na podróżach. zaciągnęłam go za Kraków do rodzinki, tam był non stop wybudzany, ubierany, rozbierany, bo aż trzy domy odwiedziliśmy. w niedzielę u moich rodziców, piątek też u nich, wróciliśmy po 22... wczoraj u teściów... biedne to moje dziecko ;)
Basia 26
2006-03-28
07:16:23
Email
dziewczyny, a czy wy też obserwujecie takie szybkie zmiany u waszych pociech?? ja dosłownie z dnia na dzień zauważam postępy:)) jest tak może od tygdnia, nagle jakby szybciej zaczął się wszystkiego uczyć:) Miłosz już nie uśmiecha się, on się chichra najnormalniej, można go tak rozśmieszyc, że macha rękami, nogami, śmieje się wydając różne piski, miałczenia:) już można go zająć czymś, wczoraj dałam mu grającego misia, to chwytał go za czapkę, potrząsał. grzechotka go interesuje, na wszystko patrzy już tak bystro, a nie z takim jakimś rozmazaniem, hihi. aha, no i zaczyna się ślinić- puszcza bańki ustami:) i odkrył przy tym, że bardzo smaczne są własne paluszki:) kciuk jest najsmaczniejszy, i nie ma znaczenie, czy włąsnie jest zakryty rękawem, i tak smaczny;)) jak jest z tym u was?? bo Miłosz wypluwa smoka jak zasypia, a jak się obudzi, to tak zaczyna ciumlac tego palucha, że aż mnie potrafi tym zbudzić:)) no ale wtedy daję mu smoka, zeby nie uczył sie ssać paluszków:))
Basia 26
2006-03-28
07:17:14
Email
Moni i jak z twoją pocieszką?? bo bardzo mnie martwią twoje posty, w których opisujesz dolegliwości szkraba...
andzianiula
2006-03-28
09:26:33
Email
sab simplex chyba pomaga, nie podaję 15 kropli przed każdym karmieniem, raczej co drugie-trzecie. Napewno Maciuś lepiej się odgazowuje i nie ma już ostrych napadów kolki (tzn. że płacze i płacze przez godzinę). Ja karmię conajmniej co 2 godziny, także w nocy. Wydaje mi się, że problemy z bolącym brzuszkiem stąd się pojawiają, że Maciuś tak dużo je( przybywa mu 0,5 kg na TYDZIEŃ).Nazywamy go Pękatkiem - taki ma brzuszek. Mam dużo pokarmu, bez wkładek laktacyjnych nie mogę funkcjonować, Maciuś aż się krztusi przy jedzeniu,pokarm tryska kilkoma strumieniami.
emi
2006-03-28
13:06:30
Email
hej:)
emi
2006-03-28
13:20:50
Email
A u Nas wczoraj był ciezki dzien:( Kuba chyba zle reaguje na ten Debridat. Chyba ze cos co zjadłam mu zaszkodziło. Ale nie wiem co:(Od rana był marudny i niespokojny, pozniej tylko robił ciagle siku i az trzy razy kupke. Bardzo duzo tez płakał. Wieczorem nie wiedziąłam juz co robic i nakarmiłam go z butli. Ale zeby zasna i tak musiałam go przystawic do cycusia:)) Chyba dzieki temu przespał ladnie noc budzac sie tylko raz o 3 i pozniej rano jak maz szedł do pracy:)) Udało mi sie dzieki temu wyspac. Ja nawet nie wiem ile razy go karmie, robie to na zadanie i jest bardzo róznie. Czesem jak go przystawie tro je tylko chwilke a pozniej udaje;)) Ale powiem wam ze najbardziej to rozwala mnie jego usmiech:)) Jak sie wyspi to smieje sie sam do siebie:)) i chyba ma tez łaskotki hihihi. W piatek niestety musze isc z nim do okulisty bo jedno oczko cały czas mu łzawi i ropieje:( A za tydzien znow do kardiologa:( Wreszcie kupilismy wózek:)) Co prawda uzywany ale w bardzo dobrym stanie Quinny taki trójkołowy:) Fajny bo odrazu z gondola, spacerówka i fotelikiem:)) Szkoda tylko ze nie ma skretnego koła, ale za to ma duze pompowane i swietnie sie prowadzi:)). Najgorsze jest jednak to ze ma trzy koła a wszystkie wjazdy na schody sa przystosowane do 4 kólek i ja musze przez to na spacerkach robic objazdy. Ale za to spacerek sie wydłuza;))Dobrze ze dali to becikowe bo akurat wystarczło na wózek (prawie)Ten nasz rzad ma czasem dobre pomysły:)) Qurcze lae sie rozpisałam, ale to przez to ze ostatnio nie mogłam sie jakos zalogowacv i wszystkie wpisy mi odzucało:(
polishgirl
2006-03-28
13:43:01
Email
Hej mamuski. Ja tez cos napisze, póki śpi. Dzisiaj noc była ciezka, od godziny 2.30 jadl i co go połozyłam do łozeczka gdy przysnał to się obudził, bo albo mu się ulało, albo prezył się bo nie mógł sobie odbic. I tak do dodziny 6.30, i chyba dostał kolke bo strasznie zacząl płakac jakies pół godzinki. Przystawiłam go do piersi i zasnął. Tak spła do 10 rano , potem przebudził sie na jedzejie i około 12 znowu zasnął i spi do tej pory, chociaz troche się pręzy teraz i mruczy pewnie zaraz sie obudzi. Juz nie moge sie doczekać kiedy wyjdziemy na spacerki, jeszcze z nim nie wychodziłam, w ten piatek skończy 4 tyg. Wczoraj nareszcie zamówiłam wózek Hauck traxx Marlin, ponoc super , zobaczymy. Jutro powinnam go juz miec. Wiec chyba jeszcze dzisiaj jak sie obudzi to go nakarmie i poweranduje z 10 minut zeby go przyzwyczaic i moze juz w czwartek, piatek pójde na spacerek. Faktycznie dobrze że jest to becikowe, dołozyłam sobie z niego do wózka, a 800 zł dostał od dziadka. Ja karmie go jakies 8-10 razy na dobę , w zalezności jak długo je, czasem od godziny 15 do 17 to wisi na cycu dosłownie. I ciagle zle mu się odbija, i jak go położe to po jakims czasie ulewa sie i dostaje czkawki.To link tego wózeczka na allegro http://www.allegro.pl/item92020344_nowy_traxx_hauck_marlin_4_deluxe_gondola_new_.html
moni
2006-03-28
17:25:32
Email
Cześć!Dzięki Basiu za troskę.U nas wszystko już dobrze,tzn.znikła ciemniucha,pleśniawki,bioderka super,zmniejsza się troszkę ten skręt w prawo tylko ta główka zostaje przy siadzie i to mnie dręczy.Ale w piątek idziemy znów do rehabilitantki,może coś wymyśli?Pioruś dopiero teraz na dobre się rozkręca:fika nóżkami(non stop gdzieś biegnie hihi),śmieje się do wszystkich(widać wyraźnie bezzębne dziąsełka),wpycha do ust paluszki,grzechotki,itp.,rozgląda się na około i cieszy się jak zobaczy fotelik na szafie(robię mu w nim chusiuchusiu).Teraz jest naprawdę super.Pozdrawiam!!!!!!!!!!
moni
2006-03-28
21:31:35
Email
Andzianula przed każdym karmieniem ściągnij troszkę pokarmu,wtedy maleństwo będzie lepiej łapać cyca,nie będzie siękrztusić i opróżni pierś do końca.A co do tych kolek to dziewczyny mnie też się wydawało że moje dzeciątko ciągle boli brzuszek.Położna która nas odwiedzała twierdziła że to są bardzo ogromne kolki bo mały ciągle płakał i się prężył.Stosowałam wszystko i nie pomagało(woda koperkowa troszeczkę).Kupiłam mu nawet Bebiko Omneo bo eliminuje takie sprawy i narobiłam sobie tym wszystkim biedy.Okazało się że mój maluszek miał ale znikomą koleczkę(często spotykana u dzieci w pierwszym mies.życia)on po prostu był ciągle głodny.Karmiłam go cycyem i wisiał cały dzień więc nie sądziłam że on sobie ssał dla przyjemności.Gdy był głodny podobnie płakał jak przy kolce.Dopiero teraz rozpoznaje co mu jest a brzuszek czasem go boli ale w porównaniu do kolki to mały pryszcz.
Strona 16 - poprzednia, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, następna

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum