szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - ciemiączko


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Kalina
2005-11-26
Email
Powiedzcie mi prosze kochane amusie w jakim czasie u Waszych pociech całkowicie zrosło sie ciemiączko?Mój Kacper ma prawie 4 miesiace i nadal Jego ciemiączko jest dość duże.Czytałam,ze może sie ono zrastac nawet do roku,ale nie wiem jak to wygląda naprawde.Ciemiązko mojego Kacpusia jest dość duże i głębokie,wnioskuje to z tego,że czasami wklęsnie do srodka,ale po jakimś czasie wraca do normy.Aha i czesto obserwuję jak rytmicznie pulsuje.Czy tak może być?Powiedzie mi czy ono nie powinno juz sie zrastac,tak bym ogła zauważyć choć minimalne zmiany.Czy może sie zdazyć,ze ciemiączko się nie zrośnie i jakie są tego konsekwencje.I czy fakt,ze ciemiaczko u mojego synka zrasta sie wolniej moze być zwiastunem jakiś dolegliwości?Dziękuje Wszystkim za odpowiedz.
kyja
2005-11-26
14:26:04
Email
Kalina, nie martw sie ciemiączkiem-to normalne,że czasem pulsuje, zarasta przez ok. rok lub dłużej, mój Michu ma skończone 15 m-cy i nadal wyczuwam u niego ciemiączko.Pozdrawiam:-)
Doti
2005-11-26
19:01:42
Email
moja Gretka (22 skończyła 4 m) też ma niezarośnięte, czasami pulsujące ciemiączko. Pozdrawiamy cieplutko
roma
2005-11-26
19:41:57
Email
I mój Patryczek, który 28 listopada skończy 4 miesiące też ma pulsujące ciemiączko.Podczas usg bioderek lekarz powiedział, że różnie to jest z kostnieniem u dzieci i żeby się nie martwić tylko pamiętać o witamince D.
Goga66
2005-11-26
20:22:51
Email
Pulsowanie jest ok. byle nie było wklęsłe, co może świadczyć o odwodnieniu. Moja Zuzia urodziła się z b. małym 0,5x0,5 cm. Nadal na szczęście nie zarosło. Podobno obecnie dużo dzieci ma tak małe :)) Ale przez wielkość nie widzę czy pulsuje czy nie :)
paren1
2005-11-27
14:12:37
Email
Martynka też urodziła się z małym ciemiączkiem, nawet jak byłyśmy na pierwszym szczepieniu to lekarka mnie przestraszyła, bo stwierdziła że ono jest za małe i zastanawiała sie, czy mam jej podawać wit. d. Jednak na moje pytanie czym grozi tak małe ciemiączko stwierdziła, że niektóre dzieci tak mają i już i taki ich urok...no rozbroiła mnie. po powrocie do domu zaczęłam szukać info na ten temat,pytać dzieciatych już koleżanek jak to było z ich dziećmi i okazało się, że nie ma reguły co do wielkości i jego zarastania. Ja nawet początkowo dawałam Małej wit.d co drugi dzień z obawy by jej za szybko nie zarosło, ale potem stwierdziłam, że chyba przesadzam i wróciłam do dziennej dawki. Dziś MArtynka ma 4,5 m-ca i ciemiączko dalej jej się nie zrosło choć jest mniejsze niż było. Mojej koleżanki córce zrosło się podobno po 4 m-cach i Mała dziś 4 letnia panna jest zdrowa, wygadana, radosna a wyobraźnię ma taką, że tylko pozazdrościć....
anika
2005-11-27
23:36:25
Email
Moja córeczka ma prawie 16 miesiecy i nadal niezrośniete ciemiaczko. Jej lekarz powiedział, że nie ma co sie niepokoić bo do 18 miesiąca to zupełna norma. Dostaje wit.d co drugi dzień. Także nie masz co sie niepokoić, szczególnie że dziecinka jest jeszcze malutka.
Goga66
2005-11-28
10:51:09
Email
Wiesz paren 1. A mojej zakazano brania D. Różne są powody małych ciemiączek. Często jest to b. dużo wapnia i wtedy niewskazane jest dawanie D, bo kości i tak są dość twarde. Ortopeda zgodził się z tym, że nie trzeba dawać, zwłaszcza, że słonecznie batrdzo było całe lato i jesień. Teraz muszę się przy okazji spytać, co zimą :)
paren1
2005-11-28
14:37:29
Email
Ja przy nastepnej wizycie lekarskiej też zapytałam czy mam odstawić wit.d , ale lekarka stwierdziła, że nie ma takiej potrzeby. i bądź tu człowieku mądry....
Goga66
2005-11-28
15:28:08
Email
ale widać, że ani u Ciebie ani u mnie nic złego się nie dzieje. Więc może w sumie to nie ma znaczenia :) A może Twoje dziecko ma trochę jednak większe ciemiączko - Zuzia miała na opuszek palca i troszeczkę się zmniejszyło. Ortopeda skwitował to, że w ogóle przy bardzo słonecznych dniach D nie jest konieczna.
paren1
2005-11-28
16:41:50
Email
Martynka urodziła się z ciemiączkiem właśnie wielkości ok.1x1 cm teraz jest mniejsze, ale jest. też słyszałam od koleżanki, że jej położna powiedziała by w słoneczne dni wit.d nie podawać dlatego właśnie też Małej podawałam początkowo co drugi, trzeci dzień wit.d, a Martynka urodziła się w lipcu.
Goga66
2005-11-28
16:46:28
Email
Zuzia urodziła się w połowie czerwca i na dodatek z połowę jeszcze mniejszym ciemiączkiem 0,5x0,5cm
olufal
2006-04-22
02:59:48
Email
a czy ktoras z was ma dzidzie z duzym ciemiaczkiem? amelia urodzila sie z ciemiaczkiem 4cm na 3,5cm i teraz pediara skierowal ja na usg mozgu aby wykluczyc wodoglowie,pediara dodala takze ze niby mala nie ma zadnych dodatkowych obiaw wodoglowia ale na wszelki wypadek lepij zrobic usg...ja nie wiem co o tym myslec...jak na razie jestem przerazona...
ella
2006-04-22
07:48:44
Email
Moja coreczka tez urodzila sie z malym ciemiaczkiem.Teraz ma rok i prawie zarosniete.Pani doktor mimo wszystko kazala podawac mi codziennie witaminke D.Ona nie jest potrzebna dzieciom tylko po to zeby zaroslo im ciemiaczko,ale takze zapobiega krzywicy.
Goga66
2006-04-22
10:44:50
Email
u mnie lekarze twierdzili, że dzieci z małym ciemiączkiem mają na ogół bardzo dużo wapnia więc wit. D jest niepotrzebna a prowadzi do szybszego zarastania. Moja córeczka ma 10 miesięcy i od dwóch prawie zarośnięte ciemiączko

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum