szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Matki, żony, kochanki (problemy z dziećmi, mężami i niemężami, teściowymi, pracą, plotki, rady, itp)
temat - Wkladki wewnatrzmaciczne-wiecie cos o tym?


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
andzia
2005-07-15
Email
Bylam u gina po 6 tyg od porodu ii rozmowa zeszla na antykonc a ze karmie piersia moge brac Cerazette-strasznie sie po tym czulam zastrzyki (maja ten sam hormon) i wkladke tylko ze ja czytam o tych wkladkach i to nie jest tak oo..!!czy ktoras z was zdecydowala sie?jak sie po tym czujecie? co wiecie na ten temat?musimy z mezem podjac decyzje dos szybko prosze o pomoc
Anula
2005-07-15
22:30:54
Email
No własnie-tez miałam ten temat poruszyć.Obecnie biorę Cerazette ale informacje dotyczące zwiększonego potencjalnego zagrożenia rakiem sutka i inne skutki uboczne o których naczytałam się na ulotce, wystraszyły mnie. Już dawniej słyszałam w mediach o tym, że tabletki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania nowotworu, chociaż długo istniała teoria, że jest wręcz przeciwnie-chronią przed rakiem. Nie wiem tylko czy dot. to tabletek jednofazowych, czy tych normalnych, dwufazowych też. Myślę o spirali ale jakoś mam opory przed noszeniem tego w sobie, poza tym jej działanie antykoncepcyjne słyszałam że polega na działaniu wczesnoporonnym. Macie na ten temat jakies zdanie?
emka
2005-07-15
23:58:45
Email
Za Lek. med. Dariuszem Kłeczekiem
Tabletki jednoskładnikowe (progestagenne) o zmniejszonej zawartości syntetycznych progestagenów (ang. mini-pills) wywierają oprócz działania antykoncepcyjnego działanie wczesnoporonne.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają syntetyczne estrogeny i progestageny w dawkach znacznie przewyższających ilość hormonów naturalnych wytwarzanych w ustroju kobiety. Hormony egzogenne podane w takich dawkach blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka, hamując wytwarzanie gonadotropin LH i FSH, w następstwie wytwarzanie naturalnych hormonów jajnikowych i wszelkie fizjologiczne zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Powoduje to następujące zmiany w narządzie rodnym: • blokadę jajeczkowania - brak wzrostu pęcherzyków Graafa i owulacji, • zmiany w śluzówce macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie, • zwolnienie perystaltyki jajowodów, • zmiany w śluzie szyjkowym - spoisty czop śluzowy.
Po zaprzestaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych występuje krwawienie wskutek odstawienia, co sprawia wrażenie miesiączki i tak jest traktowane przez kobiety. Niekiedy krwawienie po odstawieniu tabletek nie występuje, wtedy zalecane jest, po siedmiodniowej przerwie, zażywanie tabletek z następnego opakowania. Tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj są zażywane od 5 dnia cyklu przez 21 dni.
Mini-pigułka - jednoskładnikowa tabletka progestagenna, ze względu na zmniejszoną zawartość hormonów nie zawsze powoduje zablokowanie jajeczkowania. Wywiera ona wpływ na śluz szyjkowy, który staje się mniej przepuszczalny dla penetrujących plemników. Jeżeli to działanie zawiedzie, wówczas oddziaływuje jej efekt antynidacyjny (wczesnoporonny), który jest następstwem przemian w błonie śluzowej macicy czyniących ją niezdolną do zagnieżdżenia zarodka.
emka
2005-07-15
23:59:24
Email
Sprala jest jak najbardziej wczesnoporonna :(
http://www.npr.prolife.pl/iud.htm
emka
2005-07-16
00:00:46
Email
I jeszcze: wkładaka i spirala to to samo
anika
2005-07-16
23:30:22
Email
" Środek wczesnoporonny W medycynie o ciąży mówimy dopiero od momentu implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy, a nie od chwili połączenia się komórki jajowej z plemnikiem (zapłodnienia). W około 80% fizjologicznych cykli miesiączkowych u zdrowych, dojrzałych kobiet nie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka mimo dokonanego zapłodnienia - jeżeli więc natura tak rozrzutnie obchodzi się z materiałem genetycznym, działania wkładki wewnątrzmacicznej nie można uznać za poronne. Jeżeli czyjaś religia czy też przekonania są inne, nie powinien stosować tej metody antykoncepcji. Zadaniem lekarza jest wyjaśnienie kobiecie zasad działania wkładki, natomiast decyzja co do wyboru metody zapobiegania niepożądanej ciąży należy do kobiety i jej partnera. Zalety i wady wkładki hormonalnie czynnej Tak wysoka skuteczność antykoncepcyjna (jedna na tysiąc kobiet w ciągu roku zajdzie w ciążę) bardzo niski odsetek ciąż ozamacicznych zmniejszanie krwawień miesięcznych, nawet do wtórnego braku krwawienia ustępowanie bólów miesiączkowych prawdopodobnie zmniejszenie odsetka zapaleń przydatków Ale kłopoty z zakładaniem u nieródek z powodu szerokiego aplikatora częstsze plamienia międzymiesiączkowe utrzymujące się nawet przez 6 cykli brak miesiączki u około 10-15% kobiet wchłanianie się do krwiobiegu części hormonu, co może powodować wystąpienie trądziku i nadmiernego owłosienia częstsze o ok. 10-12% występowanie torbieli czynnościowych jajników." To nie są moje słowa, to cyctat z artykułu. Jeśli naprawde chcesz sie czegos konkretnego dowiedziec o spirali (wkładce wewnątrzmacicznej) to nie pytaj na forum (bo jakie wyznanie taka opinia o wkładce...bez urazy emka) tylko powaznie porozmawiaj z lekarzem. Pozdrawiam.
emka
2005-07-17
00:36:19
Email
urazów żadnych nie mam ;) Pozdrawiam
emka
2005-07-17
00:53:54
Email
Hym, znalazłam ten artykuł. Pani go pisząca opisuje również taką sytuację:
W początkowej fazie po założeniu wkładki możliwe jest jej działanie wczesnoporonne, kiedy z powodu niedostatecznego jeszcze wykształcenia opisanych czynników może dojść do zagnieżdżenia zarodka. Wówczas jednak drażniące działanie samej wkładki, będącej ciałem obcym w macicy, jak również zwiększona produkcja prostaglandyn (czynników wywołujących m.in. skurcze) oraz toksyczne działanie jonów miedzi na zapłodnioną komórkę jajową i ciałko żółte, powodują zwiększoną kurczliwość jajowodów i mięśniówki macicy, doprowadzając do wydalenia obumarłego zarodka. Dodatkowym mechanizmem działania wkładki jest działanie "ratunkowe" po stosunku bez zabezpieczenia, którego efektem mogła być ciąża: założenie wkładki do pięciu dni po owulacji, niezależnie od liczby stosunków płciowych w danym cyklu miesiączkowym, powoduje obumarcie zapłodnionej komórki jajowej przed jej zagnieżdżeniem (działanie jonów miedzi) oraz jej wydalenie wskutek silnych skurczów mięśniówki macicy.
link: http://www.resmedica.pl/ffxart11991.html
A to już nie ma nic wspólnego z wyznaniem tylko jest faktem medycznym. Poza tym proponowanie stosowania spirali jako sposób na "ratunek" przed ciażą nie jest zbyt etyczny dla lekarza. Tak mi się wydaje. Ale to każdy sam musi podejmować decyzje:) Pozdrawiam
andzia
2005-07-18
12:01:36
Email
Te artykuly i wypowiedzi przegladalam w internecie sama nie wiem co o tym myslec ktoras z was nosi wkladke?

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum