szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Matki, żony, kochanki (problemy z dziećmi, mężami i niemężami, teściowymi, pracą, plotki, rady, itp)
temat - nietypowa sytuacja


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
filipinka
2008-04-30
Email
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku spraw. Zamierzam rodzić dziecko w innym mieście niz obecnie mieszkam. Przeniosę sie tam tuż przed porodem i będziemy z meżem tam już zameldowani lub nie, to zależy od szybkości kupna tam mieszkania. Gdybyśmy nie zdążyli się zameldować, to gdzie możemy odebrać becikowe? Czy tam, gdzie rodzimy, czy tam, gdzie jesteśmy zameldowani? Jeżeli zameldujemy sie np 2 tyg po porodzie - to czy możemy odebrać becikowe w nowym mieście? To samo dotyczy wypłaty z ubezpieczenia - ja bedę na macierzyńskim, wiec ciagle jestem zatrudniona i ubezpieczona w starym mieście. ALe maż, który chce tam szukać pracy (może uda sie mu znaleźć przed porodem), czy po rezygnacji z dotychczasowej bedzie miał prawo do odebrania pieniędzy z ubezpieczenia? Trzecia kwestia to opieka medyczna nad nowonarodzonym dzieckiem. Jeżeli nie jestem zameldowana i zatrudniona w mieście, w którym urodziłam, ale tam mieszkam, to jak załatwić położną środowiskową czy lekarza? Czy bedę musiała chodzić do prywatnego?
ciekawa
2008-04-30
08:44:48
Email
Co do becikowego to macie mase czasu-zdazysz sie przemeldowac. Choc podejrzewam że mogą sie zastanawiać gdzie wypłacać. W szpitalu podajesz gdzie będziesz przebywać z dzieckiem-o ile sie nie myle adres zamieszkania nie zameldowania. Problem moze być w urzedzie miasta bo zamelduja automatyczne tam gdzie mieszkaliscie-ale tu sie nie martw wszytsko na spokojnie odkręcicie. A do lekarza mozesz chodzic nawet w Olsztynie a byc zameldowana w Warszawie. Musisz tylko sie zapisac do przychodzni z dzieckiem i wyjaśnic tam że macie inny adres pobytu-chwilowo. A jak juz sie zameldujesz w nowym mieście to zmieni ci sie oddział funduszu-to masz 7 dni na podanie nowego adresu w pracy-zmienia w zgłoszeniu zusowskim. Jeśli masz mozliwosc to zamelduj sie czasowo u rodziny-jeśli masz w tym nowym miescie to ułatwi wiele spraw.Tyle ja wiem-ale załoze sie ze urzednicy nieco skompikująsprawy:) Nie martw sie tym nic nie stracisz tylko wszytsko zajmiewiecej czasu. I koniecznie wczesnije wybierz przychodnie dla dziecka-moze tam maja własna połozna. U mnie tak było-choć ja kozystałam z tej z rejonu bo mi bardziej odpowiadała.
emi
2008-05-01
17:33:58
Email
Jesli chodzi o ubezpioeczyciela to jesli mąz zrezygnuje przed porodem ze starego to nie wiem czy dostanie kase, a u nowego to zazwyczaj sa okresy karencji ok 10m-cy, zalezy od ubezpieczyciela. ie wiem czy jesli sie np zwolni ze starego miejsca pracy czy bedzie mogł dalej sam opłacac sobie skladke jako kontynuacje, zeby wam ta kasa nie przepadla. najlepiej pojsc sie zapytac lub zadzwonic do przedstawiciela.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum