szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Matki, żony, kochanki (problemy z dziećmi, mężami i niemężami, teściowymi, pracą, plotki, rady, itp)
temat - Bilirubina bezposrednia


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Maminka Madzia
2006-05-08
Email
Kochane jestem przerażona tydzien temu byłam z małym na badaniach i wyszła mu bardzo wysoka bilirubina bezposrednia 1,34. Lekarz mowi ze to stan alarmowy, dal wit w kroplach i luminal w czopkach i kazal powtorzyc badania za tydzien. Czy wiecie czym to grozi? Dał jeszcze skierowanie na usg brzuszka. BRDZO SIE BOJE!!! Napoiszcie jesli cos wiecie na ten temat
Mapet
2006-05-08
17:11:03
Email
Bilirubina jest żółtym barwnikiem pochodzącym z rozpadu krwinek czerwonych (przemiany grupy hemowej cząsteczki hemoglobiny) i jest to bilirubina wolna. Z osocza krwi bilirubina przedostaje się do wątroby, gdzie zostaje sprzężona estrowo z kwasem glukuronowym i jest ona wtedy określana jako bilirubina bezpośrednia lub sprzężona, a następnie zostaje wydalona do dróg żółciowych, zagęszczona w pęcherzyku żółciowym, nadając żółci jej charakterystyczną barwę. Wartość bilirubiny wolnej i sprzężonej określa się jako bilirubina całkowita. Wzrost wartości stężenia bilirubiny całkowitej może być wywołany następującymi przyczynami: naturalnie podwyższony poziom bilirubiny występuje podczas ciąży oraz u noworodków, żółtaczka, choroba Gilberta, zespół Criglera-Najjara, marskość żółciowa wątroby, stwardniające zapalenie dróg żółciowych, rak dróg żółciowych, kamica przewodowa, trzustki, zatrucie muchomorem sromotnikowym, alkoholowa choroba wątroby. Stężenie bilirubiny w surowicy krwi podwyższa ponadto wiele leków o działaniu uszkadzającym miąższ wątroby takich jak: erytromycyna, nitrofurantoina, fenotiazyna, fenylobutazon, kwas etakrylowy. _____Normy:__ Noworodki 1 dzień: do 4 mg/dl (do 68 µmol/l)______ Noworodki 3 dni: do 10 mg/dl (do 17 µmol/l)_____ Noworodki 1 miesiąc: do 1 mg/dl (do 17,1 µmol/l)
Goga66
2006-05-08
21:26:47
Email
Maminka - trzymaj się. Błędy różne się zdarzają przy badaniach. Odpisałam Ci zresztą w drugim miejscu, gdzie podałaś taki sam topik. Buziaczki dla maluszka :) Jeżeli przybiera prawidłowo na wadze, to nie masz czym się martwić - tak myślę. Informuj, co i jak
orch
2007-06-27
15:46:22
Email
1,34 to o ile sie nie myle na granicy normy. przy czym norma dla noworodka jest wyzsza. wartosci do ok 2 sa praktycznie nieszkodliwe i moga byc wyjatkami osobniczymi. aczkolwiek poziom tego zwiazku warto kontrolowac. mimo to uspokojam ludzie przezywaja poziomy rzedu 300-500 i wiecej - wtedy dopiero mozna sie martwic. sam mojej mamie w 2-3 tyg zafundowalem tzw. zoltaczke mechaniczna z poziomem ok 70 :D zyje i mam sie dobrze :)

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum