szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Matki, żony, kochanki (problemy z dziećmi, mężami i niemężami, teściowymi, pracą, plotki, rady, itp)
temat - prawo spadkowe-adresy


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
kyja
2006-04-07
Email
dziewczyny! czy znacie jakieś dobre strony z poradami prawniczymi?Chyba ,że znacie odpowiedź na moje pytanie: babcia darowała mi swoje mieszkanie ( sporządzony notarialnie akt darowizny),dożywotnio w nim mieszka.Czy córkom babci,tj. mojej mamie i 2 ciotkom po smierci babci należy się w tej sytuacji zachówek?jeśli tak, jak to rozwiązać?Będę wdzięczna za pomoc
Goga66
2006-04-07
13:35:07
Email
Kyja - darowizna to nie spadek. Masz mieszkaniejakby w prezencie od babci. Płacisz jakiś podatek chyba. No chyba, że nie masz innego mieszkania (tego nie jestem pewna - bo na pewno nie płacisz jak dostajesz od rodzica i nigdy nie miałaś innego mieszkania). Prawie jestem pewna, że nie płacisz zachowku ani niczego takiego rodzinie, bo nie jest to w masie spadkowej. Dostałaś mieszkanie za życia babci i już. Upewnij się ale wydaje mi się to prawie pewne
Yuta
2006-04-07
15:02:40
Email
Goga ma rację, potwierdzam.
kyja
2006-04-07
18:08:21
Email
dzięki dziewczyny za odpowiedź-będę spać spokojnie, hihi;-)))
Basia 26
2006-04-07
18:52:05
Email
kaja to jest tak, że nikt do tego mieszkania nic nie ma, bo to darowizna, od której nie odprowadzisz podatku jeśli w przeciagu najbliższych pięciu lat ędziesz tam zameldowana:) wiem, bo mówj mąż też tak otrzymał mieszkanie od babci:)
kyja
2006-04-08
07:40:56
Email
jestem zameldowana, mieszkanie babcia mi darowała nim kupiliśmy z mężem nasze obecne mieszkanie.Czyli gdyby babcia zapisała mi je w testamencie, to ciotki i mama musiałyby wyrazic zgode na zrzeknięcie sie praw do niego?
Basia 26
2006-04-08
12:17:51
Email
każdy testament jest do obalenia. po smierci wszystkie ciotki i pociotki mogą rościć prawa do majątku. a akt notarialny jest nie do ruszenia:) mój mąż też dostał mieszkanie babci zanim kupilismy to nasze, w którym obecnie mieszkamy. nasz babcia, podobnie jak twoja, ma wpisane w akcie dożywotnie zamieszkiwanie w tym podarowanym wnukowi mieszkaniu:)
anka74
2006-04-08
14:45:07
Email
Testament to testament wola zmarłego, a jeszcze wtedy zyjącego jeżeli był przy zdrowych zmyslach to raczej trudno będzie go obalić. Jezeli chodzi o darowizne to należy raczej na pewno odprowadzić podatek, kwestia ile z tego co mi sie obiło o uszy to do pewnych kwot jest darowizna zwolniona w zaleznosci od pokrewieństwa od pozostalej kwoty podatek jest odprowadzany do us wartośc mieszkania szacowana jest przez us tzn wartośc rynkowa. Raczej tak jest.
Goga66
2006-04-08
19:30:36
Email
Tak samo od testamentu płaci się podatki. Był okres, że identyczne były jak w przypadku darowizn. Testament nie jest łatwy do obalenia ale niestety ktoś zawsze może blokować możliwość korzystania z przysługujących spadkobiercy rzeczy przez zakładanie spraw sądowych no i jest sprawa zachowku. W przypadku darowizny jest spokój
Klara G.
2006-04-10
10:03:18
Email
podatku nie odprowdzamy od kwoty 13 240zł, jeśli otrzymamy ją od członków rodziny z pierwszej linii pokrewieństwa, np od rodziców, ale także od teściów. i tak można po takiej kwocie dostać od jednego rodzica, jak i od drugiego. może je dostać w tym samym czasie i syn i synowa. tak więc może się uzbierać pokaźna kwota, jeśli i rodzice i teście podarują obojgu określoną kwotę. co do testamentu to jest tak, że jeśli majątek zostane zapisany osobie w drugiej linii pokrewieństwa lub osobie całkowicie niespokrewnionej, wówczas istnieje możliwość obalenia testamentu przez najbliższą rodzinę. pełne władze umysłowe itd nie pomogą osobie obdarowanej w testamencie zachować majątek. prawdą jest natomiast to, iż od darowanego mieszkania nie trzeba odprowadzać podatku związanego z darowizną, jezeli osoba obdarowana zamelduje się w w/w mieszkaniu na okres niekrótszy niż 5 lat. w tym czasie nie może sprzedać tego mieszkania ani się z niego wymeldować nie ponosząc kosztów związanych z pokryciem podatku od darowizny.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum