szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Matki, żony, kochanki (problemy z dziećmi, mężami i niemężami, teściowymi, pracą, plotki, rady, itp)
temat - Dziedziczenie raz jeszcze - do Jagody


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Katecat
2005-10-06
Email
Jagoda, czy ja dobrze pamiętam, ze gen odpowiadający za ciemne włosy jest dominującym nad blond włosami? Bo moi znajomi, oboje b.jaśni blondyni mają czarnowłosą i czarnooką córeczkę - oczy oboje mają błękitne - nic nie rozumiem - bo to akurat pamiętam, że niebieskie są recesywne. Chyba, że jeszcze jej się odmieni...
kyja
2005-10-07
07:11:55
Email
ciekawe jest dziedziczenie cech;-)nasz synek ma błękitne oczy-chyba po którymś z dziadków, my mamy inne-mąż zielono-brązowe, ja szare.W ogóle Misio bardzo przypomina ojca mojego męża-porównujemy zdjęcia teścia z czasów dzieciństwa.Słyszałam ,że najwięcej cech dziedziczy sie po drugim pokoleniu wstecz, czyli po dziadkach.Ja też jestem bardzo podobna do dziadka;-)Jestem ciekawa jak można rozpisać dziedziczenie cech-prawa Mendla już zapomniałam;-))
Jagoda
2005-10-08
08:59:50
Email
Hm... Może któreś z rodziców jest farbowanym blondynem/ką?
Są trzy zasadnicze barwy tęczówki: niebieski, zielony, brązowy. Każdy ma po dwa geny i w zależności od tego, który dominuje, taki wychodzi kolor oczu. Zielony dominuje nad niebieskim, a brązowy nad dwoma pozostałymi.
Przykład: Ja mam oczy zielone (zielony gen po tacie i niebieski po mamie), mąż brązowe (brązowy po tacie, niebieski po mamie). Nasza Zuzia teoretycznie mogłaby mieć każdy kolor oczu - zależy od tego, które geny się spotkały (niebieskie - gdyby dostała geny po obu babciach, zielone, gdyby po mnie miała gen mojego taty a po mężu jego mamy, brązowe - gdyby dostała gen po dziadku ze strony taty). Ma brązowe - jak tata i dziadek - i nie wiadomo, jakiej "barwy" jest drugi gen - zielony czy niebieski. To może ujawnić się dopiero w następnym pokoleniu.
Katecat
2005-10-08
20:37:39
Email
No właśnie nie są farbowani...Stąd moje zdziwienie, rodzina się smieje, że to po dziadku, no ale po dziadku to by mogłobyć odwrotnie - gdyby dziedek był blondyn a oni ciemnowłosi...

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum