szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - zastrzyk z immonoglobuliny


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
luiza
2007-05-18
Email
Jestem własnie po porodzie cesarskim z pierwszym dzieckiem i mielismy z mężem konflikt krwi.Lekarze w szpitalu podali mi zastrzyk immunoglobuliny dopiero po7dobie bo brakowalo w szpitalu.A jak mąż pytał w 1 i 2dobie po porodzie czy nie powinnam dostac tego zastrzyku to go spławiali głupimi odpowiedziami.Ze krew dziecka moze sie jeszcze zmienic,ze czekaja na wyniki i ze zastrzyk jest nie potrzebny.Planowalam drugie dziecko ale teraz bede sie strasznie bała!Czy ktos wie jakie mogą byc konsekwencje podania tak póżno tego zastrzyku.Oczywiscie to wina lekarzy ale oni nawet nie zostana za to ukarani,bo co ja im moge teraz zrobic.!!!!!!!!
sylwetkar
2007-05-18
12:40:13
Email
niewiem co prawda jakie są konsekwencje tak póżno otrzymanego zastrzyku ale życze obie i maleństwu żeby wszystko było oki żeby dzidzia rosła duuuża i przedewszystkim zdrowa. Pozdrawiamy
Magdalenka
2007-05-18
13:27:31
Email
z tego co wiem to zastrzyk musi byc podany najpozniej 48h po porodzie. my tez mamy konflikt. pierwszy zastrzyk dostalam w 28 tygodniu, kolejny zaraz po porodzie. istotna jest grupa krwi dziecka, jezli ma "+" (ty minus), tak jak jest wlasnie u nas, to musisz dostac zastrzyk ze wzgledu na prawdopodobienstwo wytwarzania przeciwcial przez ciebie. jezeli natomiast dziecko ma rowniez minus, to nie ma takiego niebezpieczenstwa, a przynajmniej. nie jestem lekarzem, te wiadomosci zdobylam tylko czytajac bo ten temat tez mnie interesuje. mysle ze powinnas zapytac najlepiej lekarza, ale nie z tego samego szpitala w ktorym rodzilas, moze pediatry dziecka?
luiza
2007-05-18
19:37:03
Email
niestety dziecko urodziło sie z grupą krwi + wiec konflikt był napewno.dzięki za porady ale chyba tylko lekarz może mi coś więcej powiedzieć,czy mogę zdecydować sie na druga ciąże.tylko chciała bym żeby ktoś w szpitalu został za to ukarany,ze nie dopilnowali tej sprawy.
Goga66
2007-05-18
20:02:45
Email
Do konfliktu serologicznego może dojść w przypadku istnienia niezgodności serologicznej pomiędzy rodzicami dziecka. Gdy przyszła mama ma grupę krwi Rh ujemną a ojciec dziecka Rh dodatnią to mówi się wówczas o istnieniu tzw. niezgodności serologicznej. Do konfliktu serologicznego dochodzi wówczas, gdy dziecko odziedziczy Rh ojca i jego krwinki w czasie ciąży przenikną do krwioobiegu matki. Dochodzi do tej sytuacji najczęściej podczas porodu lub poronienia. Wówczas organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Do konfliktu bardzo rzadko dochodzi podczas pierwszej ciąży, gdyż organizm matki nie posiada jeszcze tych przeciwciał. W pierwszej ciąży konflikt może pojawić się w sporadycznych przypadkach. Najczęściej przyczyną jest przebyte niezauważone przez kobietę poronienie zarodka o dodatnim czynniku Rh, zabiegi wykonane podczas ciąży tj, amniopunkcja, kordocenteza czy inne, incydenty krwawień podczas ciąży. Wytworzone przeciwciała stają się groźne najczęściej w kolejnej ciąży i mogą doprowadzić do choroby hemolitycznej u noworodka pod warunkiem, iż dziecko ponownie odziedziczyło dodatni czynnik Rh. Konflikt może doprowadzić do silnej niedokrwistości u płodu a w konsekwencji nawet do jego obumarcia. Konflikt serologiczny może dotyczyć nie tylko czynnika Rh, ale również grup głównych czy rzadkich grup krwi. Może pojawić się, gdy matka ma grupę krwi np. 0 a dziecko dziedziczy A lub B. Obecnie coraz częściej prowadzi się profilaktykę konfliktu serologicznego podając ciężarnym około 28 tygodnia ciąży 300 mikrogramów immunoglobuliny anty-D.
Goga66
2007-05-18
20:06:03
Email
Przy pierwszzej ciąży rzadko istnieje problem, nawet jeżeli dziecko ma RH+. Problemem mogą być naastępne ciąże ale nie muszą. Upewniłabym się u lekarzy a nie na forum, kiedy trzeba podawać kolejne zastrzyki matce. Przy następnych ciążach na pewno dostaniesz ich dpowiednio dużo ale lekarzem nie jestem i nie będę tu lekarzy wyręczać. Po prostu skonsultuj sie z kimś spoza szpitala, bo może nie ma powodu do paniki. Ludzie miewali konfliktową krew i szereg zdrowych dzieci bez tych zastrzyków. Teraz jest taka możliwość, także możliwość przetoczenia krwi dziecku po porodzie więc może wcale nie jest tak źle.
Goga66
2007-05-18
20:18:51
Email
I dowiedziałąm się, że w następnej ciąży koniecznie należy wspomnieć ginekologowi o konflikcie serologicznym i dopominać sie o badania coombsa. Nawet jeśli są przeciwciała, t o można zapobiec dalszym problemom

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum