szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Zazdrść o siostrzyczkę


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
kiwi
2006-05-19
Email
Drogie mamuśki, spodziewam się maleństwa we wrześniu, moja 8 letnia córka jest zachwycona! mówi do mojego brzucha głaszcze mnie, przytula się do nienarodzonej Amelki. Ale mam wrażenie że stara się zwrócić na siebie uwagę, przygnębiają ją nawet najmniejsze niepowodzenia, płacze z byle powodu. Staram się okazywać jej więcej uwagi ale nie widze żeby to przynosiło wymierne skutki. Boje się że to zazdrość o nowego członka rodziny i że może sie pogłębić jak mała przyjdzie na świat. Powiedzcie prosze czy miałyście jakiś dobry sposób na przygotowanie starszych dzieci na nowe rodzeństwo? Rozumiem że złoty środek nie istnieje ale podzielcie się swoimi doświadczeniami. pozdrawiam.
Michalina
2006-05-19
12:51:03
Email
Musisz znaleźć trochę czasu dla każdego z nich. Jeżeli starszej czytasz wieczorami książki to ten rytual nie może się zmienić. Mała musi wiedzieć, że nowa siostrzyczka nie zmieni Waszych relacji i ze wciąż jest tak samo kochana przez mame i tatę i tak samo ważna, jak do tej pory. Chociaż będziesz padała na buzię ze zmęczenia musisz wieczorem wygenerować trochę czasu dla starszej na czytanie książek, rozmowę i tylko Wasze sprawy. Nie nakładaj zbyt wielu obowiązków związanych z nowym dzieckiem Małej na głowę, tzn. jezeli widzisz, że dziewczynka niechetnie pomaga przy kapieli siostrzyczki to nie zmuszaj jej do tego. Poczekaj aż Mała sama "dorośnie" do pomocy. Jeżeli córka hałasuje i boisz sie, że obudzi śpiącego niemowlaka, to nie kaz się jej uciszyc ze względu na dziecko tylko powiedz, że np. Ciebie boli głowa i prosisz ją o chwilę ciszy. Córa musi mieć pewność, że wraz z przyjściem nowego rodzeństwa nic sie nie zmieniło "na gorsze" dla niej :) Mów jej często, jak bardzo ją kochasz i że jest Twoją dużą ulubioną córeczką. Acha i staraj się aby słyszała jak ją chwalisz przed innymi. Będzie jeszcze grzeczniejsza. Powodzenia. Dużo cierpliwości i wytrwałości życzę.
Basia.26
2006-05-19
12:52:27
Email
kuzynka męża ma dwie córki. gdy piewsza miała 4 lata, urodziła się druga:) niby wszystko było w porządku. goście zawsze jako pierwszej uwagę poświęcali Martynie-tej młodszej... a my zrobiliśmy inaczej. pierwszą godzinę poświeciliśmy przy odwiedzinach Oli. jej daliśmy prezent, z nią się bawiliśmy. ciesyła się bardzo. potem poszliśmy obejrzeć Martynkę. kiedy byłam sama z dziewczynkami w pokoju, dykutowałam z olą... opowiadała mi o siostrzyczce itd. w końcu tak jakby nigdy nic pyta: cieociu, podoba ci się Martynka?? mówię, że tak... a ona na to tak niby obojętnie" to jeśli byś chciała, to mozesz ją sobie wziąść"... na to ja jej odpowiedziałam, że przecież na pewno bardzo kocha siostrzyczkę i ona też ją kocha, że Martynka to ma wielkie szczęście, że ma taką strasza siostrę, która ją obroni, zawsze się nią zaopiekuje itd... po jakimś czasie moja szwagierka (nie wiedząc o mojej rozmowie z Olą) mówi" taka ładna ta Martynka, ja ją zabiorę ze sobą. a Ola wtedy : ciociu nie możesz jej zabrać, bo ona mnie bardzo kocha i będzie za mną tesknic. ja za nią też. jestem starsza i się o nią troszczę:) ......... i dlatego moja rada jest taka, żeby uczulić dziedków, wójków i innych gości żeby tak podnosili wartość dziecka starszego:) czuje się ono wtedy ważne, docenione:) ja sama miałam 8 lat, a brat 9, jak urodziła nam się siostra:) ale nie byliśmy zazdrosni. za to podobno brat szalał jak ja się uodziłam. miał wtedy 16 miesięcy.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum