szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - poród w czasie trwania L4


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
karol_ina
2006-01-02
Email
Dziewczyny, niedawno dowiedziałam sie dziwnej (dla mnie) rzeczy: jesli poród wypadnie w czasie trwania L4 wystawionego przez lekarza to ZUS ma prawo jakby anulowac to L4 i naliczyc urlop macierzynski od początku tego L4 (przykładowo: jestem na L4 od 01.01, urodzę 09.01 i wg Zusu mam macierzynski od 01.01. wiecie cos blizej na ten temat? czy jest to prawda?
Eryka
2006-01-02
15:03:59
Email
To rzeczywiście dziwne. Ja miałam być na L4 do 9 października. Urodziłam 3 października i od tego czasu naliczyli mi macierzyński. Anulowali tylko dni pomiedzy 3 a 9.
karol_ina
2006-01-02
15:06:16
Email
no to jest sensowne. nie wiem na ile przypadek przeze mnie opisany jest prawda, dlatego pytam.
karol_ina
2006-01-03
15:31:23
Email
Hello Brzucholki, zamieszczam wypowiedz zusu w poruszonej przeze mnie sprawie. jesli kogos interesuje.... Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym, którego udziela pracodawca na zasadach określonych przepisami kodeksu pracy. Zgodnie z art. 180 k.p., pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 16, 18 lub 26 tygodni. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop niewykorzystany przed porodem. Przepis umożliwiający skorzystanie z urlopu macierzyńskiego przed porodem jest uprawnieniem i przywilejem pracownicy, która z powodu bliskiej daty porodu nie może świadczyć pracy. Nie wynika z niego obowiązek korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego przed porodem. Tak też przepis ten jest interpretowany przez ZUS. Zasiłek macierzyński jest wypłacany za okres, na który pracodawca udzielił urlopu macierzyńskiego. Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, pracodawca potwierdza zaświadczeniem okres tego urlopu i to jest podstawą ustalenia przez Zakład okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Odrębnym świadczeniem przysługującym pracownicy jest zasiłek chorobowy. Zasiłek ten, zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267), przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest niezdolna do wykonywania pracy z powodu choroby. Niezdolność do pracy z powodu choroby jest orzekana przez lekarza, a czas jej trwania jest określany przez niego w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na druku ZUS ZLA. Zatem to lekarz leczący, kierując się stanem zdrowia ubezpieczonej, decyduje o tym, na jaki okres powinna być orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby. Jeżeli lekarz leczący nie stwierdzi niezdolności do pracy z powodu choroby i nie wyda w tej sprawie odpowiedniego zaświadczenia, to pracownicy nie przysługuje zasiłek chorobowy. ZUS stosuje zasady określone powołanymi wyżej przepisami. Zakład nigdy nie polecał oddziałom ZUS odmawiania prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby na 2 tygodnie przed porodem i podejmowania z urzędu już przed porodem wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Taka praktyka nie powinna być stosowana ani w odniesieniu do pracownic, ani w stosunku do innych ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Dotychczas do Zakładu nie wpłynęła żadna interwencja wskazująca na to, że oddziały Zakładu z urzędu zaliczają ostatnie dni orzeczonej niezdolności do pracy przypadającej przed porodem na poczet zasiłku macierzyńskiego. Ponadto informuję, że lekarze orzekają o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na zasadach przewidzianych rozporządzeniem w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Zakład nie wydaje lekarzom orzekającym o czasowej niezdolności do pracy poleceń w sprawie niedopuszczalności orzekania o niezdolności do pracy z powodu choroby w ostatnich dniach ciąży.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum