szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Pytanie


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
idak
2008-03-10
Email
Mam 9 miesięczną córeczkę która waży pewnie już ponad 10 kg.czy jest to już nadwaga?
majka_76
2008-03-10
15:17:03
Email
Hej! Wedłu siatki centylowej Twoja córcia powinna ważyć około 8,5kg (norma). Wydaje mi się, że nie można tego (wagi dziecka) jednoznacznie interpretować, bo każde dziecko rozwija się inaczej i trzeba to brać pod uwagę. Myślę, że 10kg to jeszcze nie tak dużo. A ile ma wzrostu? Najlepiej zapytaj lekarza przy najbliższej wizycie. Pozdrawiam
majka_76
2008-03-10
15:20:19
Email
Zapytaj oczywiście o to, czy waga twojego dziecka jest prawidłowa, a nie o wzrost (hehehe). Błednie skonstruwane zdanie. Dla pocieszenia, mój synek wg siatki powinien ważyć ponad 6kg, a waży 5,5. Nie wydaje mi się żeby był zagłodzony. Jeszcze raz pozdrawiam :)
Julia
2008-03-10
16:49:06
Email
Idak na dzieci nie ma takiej miary, że w wieku 10 mies powinno ważyć tyle a w wieku 14 tyle. Każde dziecko rozwija się i przybiera na wadze w indywidualnym tempie, jak pisze Maja. Tak na marginesie Maju skąd wiesz, że Twój syn wg siatki powinien ważyć 5,6 kg? Pytam, bo pierwszy raz słyszę taką interpretację tej siatki i ciekawa jestem, jak to sprawdzasz. Siatka to bardzo duży rozrzut wagi i wzrostu. Zawsze słyszałam i czytałam, że ważniejsze od tego "ile powinno być" jest to, żeby waga i wzrost były na podobnym centylu. Czyli skoro waga jest wysoka i centyl też, a ze wzrostem jest podobnie, to jest jak najbardziej ok. Idak nie wydaje mi się, żeby Twoja córcia miała nadwagę. Ona jest jeszcze w wieku, kiedy dziecko w miarę szybko przybiera, a jak zacznie chodzić, biegać, to na pewno przystopuje. A żebyś się nie martwiła to mój starszy syn w wieku Twojej córci ważył prawie 11 kg, od zawsze jest duży i bardzo wysoki, wzrost wychodzi nawet poza siatkę centylową. Wiec nie martw się, bo na pewno wszystko jest ok.
majka_76
2008-03-10
18:32:09
Email
Masa ciała chłopców między 10 a 75 centylem jest w normie. Mój Fifi jest trochę poniżej (czyli mniej niż 10). Ale tylko trochę. Wzrost podobnie. Ma 60cm. Mieści się w granicy. Ale czytałam gdzieś, że nawet niewielkie odbieganie od górnej czy dolnej granicy nie świadczy o tym, że dziecko ma nadwagę czy niedowagę. Chyba należałoby sprawdzać jeszcze inne czynniki, aby ferować takie wyroki. Interpretuję wyniki jak potrafię. Specjalistką nie jestem, więc mogę się mylić ;)
Julia
2008-03-10
19:17:16
Email
Ok Majka, ja niczego nie sugerowałam, że się nie znasz czy coś, po prostu tak z ciekawości pytałam jak Ty na tą siatkę patrzysz. A z tymi normami to naprawdę różnie bywa. Niby norma jak piszesz jest do 75 centyla. A mój Bartek wagę ma pomiędzy 90 a 97 centylem czyli niby nadwaga, ale on na pewno nie jest gruby, tylko po prostu bardzo wysoki, bo wzrost ma ponad 97 centylem.
majka_76
2008-03-10
21:31:38
Email
No właśnie. Dlatego interpretować należy indywidualnie do każdego dziecka, bo dziecko dziecku nierówne. Pozdrawiam Julia :) i Twoich synków również :)

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum