szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Przemiana fosforowo - wapniowa


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
agafa
2007-02-20
Email
Dziewczyny, pisze ,bo moze ktoras z Was miala podobny problem...Gusia ma 5,5 m - ca, wedlug neurologa jej glowka ( w zasadzie czaszka) rosnie ciut za wolno! kazala zrobic badanie na kreatynine w moczu, badanie przemainy fosforowo - wapniowej.W obu przypadkach jest ponad norme. Lekarz stwierdzil zeby odstawic wit. D bo ciemiaczko zaszybko sie zrasta, co powoduje wolny wzrost czaszki.Z kolei inny lekarz twierdzi ze wit. D nie ma zwiazku z zarastanie ciemiaczka, a nie podawanie wit. D moze spowodowac krzywice! nie wiem jak sie do tego ustosunkowac i jak postepowac by malej nie zaszkodzic. Ponoc jest dieta ktora ma obnizyc poziom wapnia i fosforu.Ale jak na razie kazali jeszcze czekac do nastwpnego badania. mamy skierowanie do specjalisty w zakresie przemian metabolicznych u dzieci, ale termin dopiero na 08.03.to jeszcze 2 tygodnie, niby nie duzo, ale czasw wciaz plynie i boje sie zeby potem nie bylo za pozno.Poza tym nie bardzo wiem co jest nastepstwem wolno rosnacej glowki, lekarze jakos nie jasno wypowiadaja sie w tej kwestii.Jak mialyscie podobne doswiadczenia podzielcie sie, bede wdzieczna.pozdrawiam!
Goga66
2007-02-21
18:09:33
Email
Zuza miała za małe ciemiączko (0,5x0,5 cm czyli na opuszek palca)i NIGDY nie dostała nawet kropli witaminy D!!! Główka rosła jej bardzo ładnie. Nie ma i nie miała nawet początków krzywicy. Jeżeli dziecku zarasta za szybko ciemiączko na ogół ma bardzo dużo wapnia i nie potrzebuje wit. D. Ja bym odstawiła. Za mała czaszka to może być większy problem niż początki krzywicy! Jeżeli by wystąpiły objawy, to wtedy zaczniesz dawać D.
Goga66
2007-02-21
18:11:35
Email
Zuza nawet nie miała robionych badań - 2 pediatrów i nawet ortopeda opowiedzieli się za niebraniem D. Wystarczyła informacja o b. małym ciemiączku
agafa
2007-02-22
09:13:33
Email
Dzieki goga za informacje :)juz myslalam ze tylko moja mala tak ma z ta witamina :)dobrze ze glowka rozwijala sie ok! moze jeszcze bedziesz miala ochote napisac mi, jesli wiesz, jakie sa nastepstwa wolniej rosnacej czaszki. Teoretycznie to wiem (za takim laikiem nie jestem :))ale moze slyszalas o jakims przypadku?Bo ja szczerze mowiac nie, jedynie o glowce za szybko rosnacej. mecze Cie, ale jakos nikt nie umie mi na to odpowiedziec, choc wiado mo ze jest to powazny problem, lekarze milcza. jedynie zeby obserwowac, mierzyc i za jakis czas badanie usg czaszki.dodam ze pierwsze wyszlo dobrze:)pozdrawiam
Goga66
2007-02-22
11:01:33
Email
Następstwa są fatalne - bo ciśnienie wewnątrzczaszkowe rośnie, mózg może się gorzej rozwijać. Ale to b. rzadkie przypadki. Są natomiast przypadki, kiedy dziecko rodzi się z zarośniętym ciemiączkiem, przez całe życie ma odrobinę mniejszą głowę niż inni i nie powoduje to żadnych problemów zdrowotnych czy intelektualnych. Obecnie dużo dzieci rodzi się z małym ciemiączkiem i nic z tego nie wynika, poza tym, że zazwyczaj jest w organiźmie tak dużo wapnia, że nie należy przyjmować wit. D - chociaż nadal wielu lekarzy ma odmienne zdanie, co do jej brania. Na przykładzie Zuzy jednak mogę powiedzieć, że nie ma złych następstw. Jednak takie niewitamimnowe dzieci wymagają doświetlania swiatłem dziennym więc i długich spacerów, kiedy tylko się da.
agafa
2007-02-22
11:31:41
Email
Goga jestem Ci bardzo wdzieczna! az mi dech zaparlo i nie wiem co pisac, myslec i w ogole...wierze ze bedzie dobrze, w koncu zrobimy wszystko zeby bylo OK!!!!!!!!!!pocieszylas mnie ze takich ptrzypadkow jest nie wiele, Guska jest caly czas pod opieka pediatry i neurologa, wiec MUSI byc dobrze. Co do spacerkow masz racje, chodzimy duzo tylko poki co pogoda ,jak widac, nie sprzyja:( gorace sciskacze dla Ciebie i Zuzy :)
Goga66
2007-02-22
11:53:13
Email
Agafa, będzie dobrze, zapewniam Cię - już byś trafiła z dzidzią do szpitala, gdyby coś takiego groziło. Prawodopodobnie zagrożenie jest niewielkie :)
agafa
2007-02-22
13:44:29
Email
I ja tak mysle,musze myslecpozytywnie, choc wiadomo ze martwimy sie o nasze dzieciaki...Dziekuje za pocieszenie :)
agafa
2007-02-23
08:04:58
Email
Juz nie daje rady: musze to z siebie wyrzucic! Szlag mnie trafia, dopiro wczoraj lekarz mi powiedzial czego mam nie jest kiedy pokazalam ostatnie wyniki wzrostu glowki i klatki piersiowej Guski. Wczwsniej kazali tylko obserwowac i mierzyc. a ja pytalam, co roic...Czuje ze sprawa nie wyglada dobrze!i nna prawde zaczynam sie powaznie marwic!Okazalo sie ze mam nie jesc ryb, platkow owsianych, kaszy, bananow, serkow topionych, i nie pic Zywca zdroj!!!a ja wlasnie to wszystko pozeralam :(:(:( chce mi sie krzyczec, malej rosnie glowka okolo 0,5 cm na miesiac. TO ZA MALO!!!!wyczytalam ze glowka powinna miec tyle samo co klatka piersiowa, badz 1-2 cm mniej, a Gusi glowka teraz jest mniejsza od klatki o 3 cm.Boze jak ja sie o nia boje!POMOCY
ANDZIA76
2007-02-23
09:58:05
Email
Agafa nie zadręczaj się wyrzutami sumieniabo to nic nie da. Musisz myśleć pozytywnie i jak masz dobrego pediatrę i neurologa to im zaufać i słuchać ich poleceń. A skąd Ty jesteś jeśli można wiedzieć? Owszem zdażają sie przypadki że dzieciom wolniej rośnie główka albo że ciemię za szybko zarasta, ale nie ma ich tak dużo. Tak jak pisała Goga powoduję to wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wolniejszy rozwój mózgu, ale na to też są medyczne sposoby. Wiem że łatwo powiedzieć nie martw się jak chodzi o zdrowie kochanego maleństwa, ale naprawdę spróbuj. Widziałam przypadki dzieci ze zbyt wcześnie zarośnietym ciemiączkiem, uwież mi że po odpowiednim leczeniu te dzieci rozwijałay się świetnie. Ale proszę cię nie wybiegaj tak daleko w przyszłość, bo gdyby naprawdę było źle to by skierowali mała na badania do szpitala. Głowa do góry i jesteśmy z Bartusiem myślami z Wami.
hallo
2007-02-23
13:28:56
Email
Agafa Kochana - prawdopodobnie to zrobiłaś już - ale koniecznie odwiedź kilku lekarzy - jak dla mnie to min ze trzech - a chyba jestes z Wawy więc z dostępem do "wypasionych" specjalistów nie masz problemu pewnie... Najgorzej brnąć pesymistycznie w wobrażenia jednego tylko lekarza - może nie mieć doświadczeń w tym temacie i boi sie podjąć decyzji... Ja nie wiem kogo Ci polecić, ale z dośw wiem że prywatnie najlepiej się Wami zajmą oczywiście. Trzymaj się Kochana
agafa
2007-02-23
14:25:50
Email
Andzia jestesmy z Wawy i tak jak pisze hallo, do prywaciaka najlepiej, tylko do tego najprawdziwszego - po fachu mamy termin dopiero 08.03 a ja juz teraz chce by jakis lekarz mnie uspokoil:/ jeszcze raz dziekuje dziewczyny. Dobrze ze moge tak sie pozalic i wyrzucic to z siebie, poza tym cieplej mi sie robi kiedy "Was czytam" bo macie do tego odpowiedni dystans :)dzieki za otuche! w porzasiu z Was kobitki :):):)pozdr.

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum