szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - Do Polishgirl


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Eryka
2006-06-29
Email
Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale wczoraj nie mialam dostępu do neta. Ja wróciłam do pracy na początku marca po wykorzystaniu macierzyńskiego i zaległego urlopu wypoczynkowego. Już od połowy lutego zaczęłam wprowadzać nowe pokarmy (mały miał wtedy 4,5 mieiąca. Chcialam go karmić tylko piersia do pół roku, ale nie miałam jak ściągnąć mleka. Utrudnieniem w sprawach mlecznych jest u nas również to, że Kacper ma podejrzenie o skazę białkową, więc kaszki mleczno-ryżowe odpadają. Pediatra powiedziała, że jeśli będę pracować d 4-5 godz dziennie to nie muszę dawać innego mleka, moje wystarczy. Tak więc kazala w czasie mojej nieobecności podawać zupkę (pół słoiczka). Muszę narazie uciakać, bo maly sie obudził. Dokończę później. Buziaki
Eryka
2006-06-29
14:49:26
Email
Jestem ponownie. Jak wyglądał nasz harmonogram dnia? Rano ok. 6.30-7 dawałam malemu pierś. Potem jechałam do pracy. Wracałam ok. 13/14 i znowu pierś już do samego wieczora i w nocy. Oprócz zupki w czasie mojej nieobecności synek dostawał również deserek. Poczatkowo zaczynaliśmy od kilku łyżeczek, potem pół słoiczka, a po niedługim czasie już po całym. Po jakimś miesiącu czy dwóch zaczęlam dawać jeszcze dwa razy dziennie kaszki, ale tylko na wodzie i Sinlac. Oczywiście powoli próbowałam też z owocami tartym jabłuszkiem, bananem. Ważne zeby nie wszystko na raz. Najlepeij nowy pokarm dać do południa i obserwować reakcje, po kilku dniach można dać już cos nowego i dalej obserwować. Jak nie będzie niepokojących objawów np. wysypki, bóli brzuszka to znowu dać coś nowego. Acha po wprowadzeniu nowych pokarmów Kacperek zaczął mieć twarde kupki. Musisz uważać, żeby nie przesadzić z marchewką (zatwardza). Na rozluźnienie stolca dobrze wpływa np. jabłko (np. soczki te nie gęste). Ja dawałam też gruszki gerbera, ale one są chyba od momentu gdy mały skończy 5 miesięcy (musisz sprawdzić na słoiczku). Co jeszcze. dnośnie przerwy na karmienie to przysługują matce karmiącej dwie przerwy po pół godziny. Jak pracodawca się zgodzi to moze to być 1 cała godzina (np. wcześniejsze wyjście z pracy). Ja nie starałam się o to, bo technicznie byłoby to dla mnie nizbyt wygodne (lekcje trawaja po 45 min., mam zajęcia w różnych klasach, problem jak to dzielić, kto ma poprowadzić za mnie, a potem jak mam nadganiać z materialem). Jednak wiem, że koleżanka znajomej z takiego przywileju korzystała. Mogę się popytać jeśli chcesz. Pozdrawiam serdecznie. Całuski dla Maksia:)
polishgirl
2006-06-29
17:04:39
Email
Eryko, bardzo Ci dziękuję za opisanie. Trochę sie uspokoiłam , bo widzę że nie wygląda to tak strasznie jak sobie wyobrażam. Ja mam zamniar od połowy sierpnia wprowadzac nowe pokarmy, może faktycznie zrobie tak jak ty że w czasie mojej nieobecności mały dostanie zupke a jak juz wróce po pracy to pierś. Ja pracuję w świetlicy szkolnej, w różnych godzinach, najpóźniej jest do 16, ale postaram się tak na początku ustawić sobie godziny żeby miec tylko raz do 16 ewentualnie. No zobaczymy. Ja mam tez ferie niewykorzystane i tak zastanawiam sie czy wziąć sobie te dwa tygodnie od początku września, czy może zostawić na jakis inny termin. Trochę mam skrupuły czy wykorzystywac te ferie, no ale jak mi się nalezy to czemu mam ich nie wykorzystać. W kazdym razie chce tez korzystać z tej przerwy na karmienie, tzn. wolałabym wychodzic godzine wcześniej do domu, byłabym wtedy maksymalnie 4 godziny w pracy (bo mam po 5 godzin dziennie , dwa razy w tygodniu 5,5, etat 26 godzin tyg.) Mam nadzieje ze dyrektor się nie bedzie złoscił ;-). Jakbys mogła to zapytaj tej kolezanki przy okazji jak to jest z tymi przerwami na karmienie. Czy to trzeba powiadomic dyrektora i czy trzeba przedstawić jakies zaswiadczenie od lekarza że sie karmi, czy tak na "słowo". Acha a jeśli chodzi o te ferie to trzeba to zgłosic wcześniej u kadrowej?? Dziekuję Ci Eryko z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam i Buziaczki dla Ciebie i syneczka.
basienka25
2006-06-29
17:26:00
Email
Ja slyszalam ze przerwa na karmienie przysluguje jak sie pracuje co najmniej 4 godziny dziennie? To prawda? Ja w na stepnym roku bede miec tylko 18 godz w tygodniu,to znaczy przerwy miec nie bede?
polishgirl
2006-06-29
19:13:53
Email
basienka, z tego co ja sie orientuje , czytałam w Karcie nauczyciela to kazdemu nauczycielowi przysługuje 1 godzinna przerwa. A nauczyciele mają etat - 18 godzin, więc będziesz miała przerwę.
Eryka
2006-06-29
22:44:07
Email
Basieńka - pensum nauczyciela wynosi 40 godz. tygodniowo (z tego 18 godzin w szkole, a pozostałe godziny pracujesz w domu - dokszstałcanie, sprawdziany, opracowanie programów, pomocy itp. - z tego czasu trudno nauczyciela dokładnie rozliczyć. Są tacy co rzeczywiście siedzą do późna w nocy, ale są pewnie i tacy, co się zbytnio nie przykładają). Polish ma rację - na mój gust przysługuje Ci 1 godz. na karmienie. Dla pewności lepiej dopytaj. Polishgirl - odnośnie niewykorzystanego urlpou to ja powiadomiłam dyrektora, jeszcze przed porodem, że chcę przedłużyć macierzyński o urlop wypoczynkowy. Zrobiłam to słownie (o ile dobrze pamiętam) i otrzymałam pismo od dyrektora, że uzyskuję dni wolne od - do. Ja wybrałam zaraz po macierzyński, bo chciałam jak najdluzej karmić tylko piersią i być z małym (a tak musiałabym wrócić do pracy już w styczniu - Kacperek miałby 3,5 miesiaca). Zrób tak, jak będzie Wam wygodniej. Pozdrawiam serdecznie. Przy najbliższej okazji popytam koleżanke o tą przerwę na karmienie.
bela
2006-06-30
18:27:32
Email
hej POLISH.Wcinam sie tu bo to stronka do Ciebie.Masz moze GG??Jesli zechcesz to podaj mi numer.Bedziemy mogly czasem poplotkowac o sprawach zawodowych i nie tylko ;-)))).A moj to 3997385.Pozdrawiam
polishgirl
2006-06-30
18:34:43
Email
bela, pewnie, mój numer to 3116061. Ja już twój sobie zapisałam wiec jak sie pojawisz to zagadam do Ciebie. Pozdrowionka

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum