szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Niemowlę (pielęgnacja niemowlaczków, karmienie piersią, rozwój, wychowanie, choroby tfu tfu, itp)
temat - centyle


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
weroni
2005-10-21
Email
czy możecie mi pomóć? nie bardzo wiem co oznaczaja wartości podane na siatce centylowej.Po zaznaczeniu wzrostu lub wagi dziecka i miesiąca życia zaznaczone są linie o różnych wartośćiach:97,90 itp. Jak mam interpretować wynik?Kiedy jest prawidłowy?mam nadzieję,że ktoś mi to wyjaśni.Z góry dziękuję.
Michalina
2005-10-21
15:12:14
Email
"Na podstawie badań dużej populacji dzieci opracowano metody obiektywnej oceny prawidłowego rozwoju fizycznego. Do najczęściej stosowanych, należą ocena prawidłowego wzrastania i przyboru masy ciała dziecka w poszczególnych przedziałach wiekowych i z rozróżnieniem na obie płci. Oto jak należy się nimi posługiwać: -na osi poziomej naniesiony jest wiek dziecka w miesiącach lub latach, -na osi pionowej zaznaczona jest waga lub wzrost dziecka. Jeżeli poprowadzimy z tych dwóch punktów linie proste, to przetną się one na jednej z kilku krzywych, przebiegających przez diagram. Te krzywe mają oznaczenia od środkowej (50) w górę i w dół. Linia środkowa jest oznaczeniem 50 centyla i oznacza, że 50% dzieci w tym wieku ma większą masę ciała (lub wzrost) a 50% mniejszą. Za normę przyjmuje się rozpiętość pomiędzy 5 a 95 centylem. Jest w skazane aby odznaczać na siatce wagę i wzrost dziecka w poszczególnych miesiącach. Pozwoli to na ocenę prawidłowego rozwój u fizycznego. Należy poczynić tu pewną uwagę; nie ma powodu do niepokoju, jeżeli dziecko mieści się w niższych przedziałach. Pamiętajmy, że każde jest inne i najważniejsze jest aby zbytnio nie zbaczało ze "swojej" linii rozwoju. Jeżeli tak się dzieje u dziecka dotychczas prawidłowo przybierającego - skontaktuj się z pędiatrą."
weroni
2005-10-21
20:21:54
Email
Wielkie dzięki, Michalina:))))
martusia_tm
2008-11-15
15:46:21
Email
Witajcie:) Michalina, bardzo potrzebne mi jest źródło cytatu, który zamieściłaś wyżej. Chciałabym użyć go w swojej pracy mgr, a nie mogę znaleźć. Będę ogromnie wdzięczna:)
Kasia:)
2008-11-15
20:20:37
Email
wkleiłam kawałek tkstu w google i znalazlam to,może Ci się przyda,pozdrowienia http://ueb-project.home.pl/siatka_centyl_free.html

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum