szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Jak podnieść morfologie?


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
olenka77
2005-07-21
Email
Witam i proszę o pomoc w tej sprawie.Dziś byłam u ginekologa i powiedzał że mam za niską morfologię (12,2 g/dL),że pewnie mąż mnie nie karmi,bo dziecko jest o 2,5 tygodnia mniejsze niż powinno.A jestem w 33,5 tc.I jeżeli nie nadrobię tego, to urodzi się poniżej 3 kg.Przejęłam się tym bardzo,ponieważ staram się jeść wszystko,może mięsa nie jem aż tak dużo,ale często.Raz w tygodniu wątróbka obowiązkowo.Oprócz tego biorę 2x dziennie żelazo (Sorbifer).Był już czas że miałam morfologii tylko 11,4 g/dL i dziecko rosło normalnie,nawet lekarz się dziwił że ja taka chudziutka a dziecko rośnie ładnie.Dodam że przytyłam do tej pory 15kg (przed ciążą miałam 42kg),a sama urodziłam się drobniutka,bo tylko 2690g.Dlatego pytam się Was co mam jeść,żeby dziecko normalnie rosło?A może dzidzia też będzie takiej drobnej kości jak ja i już jej tak uroda, że urodzi się drobniutka?
Julia
2005-07-22
10:15:04
Email
Olu ja nie jestem wprawdzie lekarzem, ale napiszę, co wiem. Jeśli chodzi o morfologię, to wynik, który masz (jeśli to chodzi o hemoglobinę, domyślam sie, że o nią, jeśli nie to nie bierz pod uwagę tego, co o tym wyniku napiszę) jest jak najbardziej w porządku, tylko że lekarze niestety różnie na to patrzą. Niestety, bo potem człowiek niepotrzebnie się martwi. Jak byłam w ciąży, to trochę się tym interesowałam i czytałam, że norma mieści się między 11 a 14. Poniżej 11 zaczyna sie anemia. Wiem to nie tylko z książek, ale od ginekologa, do którego chodziłam. Zmieniłam w ciąży lekarza, bo ten, do którego poszłam najpierw, powiedział mi że mam anemię przy wyniku 12. Poza tym posłał mnie do szpitala, bo miałam ciśnienie 130/90, mimo że mówiłam mu, że pielęgniarka nie czeka z pomiarem aż odpocznę (przychodziłam na wizyty na piechotę 15 min spacerku, w tym pod górkę, a potem jeszcze do gabinetu po schodach). W szpitalu jak leżałam, to miałam ciśnienie w normie, nawet przy jej dolnych granicach. Poza tym, po prostu mnie tam wyśmiali i tego lekarza też. No ale wracając do tematu... myślę, że wszystko jest ok i nie powinnaś się martwić. A jesli chodzi o wagę dziecka... to przecież część dzieci rodzi się z wagą poniżej 3 kg i to normalne. Tym bardziej, że Ty byłaś drobna po urodzeniu, a to ma duży wpływ. Poza tym, jeśli będziesz więcej jadła, to dziecko raczej od tego nie przytyje, bo ono i tak bierze sobie tyle ile potrzebuje i Ty tego nie zmienisz. Możesz za to sama przytyć i to będzie jedyny efekt. A potem będzie trudniej to zrzucić. Nie martw się więc. I tak na marginesie.. trochę dziwny ten Twój lekarz. Teksty typu "małe to dziecko, mąż chyba pani nie karmi" chyba nie powinny padać z ust lekarza. Najważniejsze, żebyś odżywiała się zdrowo, bo w diecie liczy się jakość, a nie ilość (oczywiscie nie można też jeść za mało, odchudzać się itp.). Jeśli mimo wszystko martwisz się tymi wynikami, może idź jeszcze do innego gina, może zapisze Ci inne żelazo. Wiem, że preparaty żelaza są różne i różnie się wchłaniają. Pozdrawiam i nie martw się :o)
kyja
2005-07-22
11:04:16
Email
podpisujęsię pod tym, co napisała Julia.Co do wagi dziecka to dodam,że ja urodziłam sięw 42 tc z wagą 2700g, jestem raczej drobna, mój mąż urodził się w 43 tc z wagą 3600g, jest wysoki-180cm. Nasz synek urodził sięw 39 tc z wagą 2850g i jak na razie rośnie tak jak tatuś w jego wieku-porównuję wpisy w książeczkach zdrowia;-))Piszesz,że jestes drobna, więc to normalne,jeśli aleństwo urodzi się drobne-a Ty się nie namęczysz;-)))uszy do góry;-))!!
emka
2005-07-22
11:56:24
Email
Kochana Oleńko Moja koleżanka tez jest drobniutka (chociaz waży chyba więcej niz Ty przed ciążą) i w czasie swojej ciązy utyła tylko 16 kg. Dzidzia urodziła się cała i zdrowa ma już ponad rok i pięknie się rozwija. ja jak byłam mała też ważyłam poniżej 300 (dokładnie 2800) i wszystko było ok - 10 punktów dostałam, Maleńka Ala mojej koleżanki również :) Więc sie nie martw. Jeśli bierzesz dodatkowo żelazo w tabletkach to na prawdę nie ma powodu do niepokoju. A dzieciaczek sobie wagowo nadrobi jak się urodzi :)Poza tym jeśli Ty tez byłaś drobniutka przy urodzeniu to tym bardziej wszystko jest ok. Podpisuję sie pod wypowiedziami dziewczyn wcześniej. Papatki :)
emka
2005-07-22
12:22:49
Email
Morfologia w ciąży
Badanie morfologii jest jednym z istotniejszych jakie wykonujesz w ciąży, ponieważ w ogromnym stopniu informuje o tym jak funkcjonuje cały Twój organizm i czy sprawnie działają jego mechanizmy obronne. Dzięki niej łatwo zauważyć rozpoczynającą się anemię i określić jej przyczynę (czy powstała na skutek niedoboru kwasu foliowego, witamin z grupy B czy żelaza), jak również wykluczyć inne przyczyny dla których jesteś np. senna czy osłabiona (stan taki najczęściej wiąże się z obniżonym stężeniem hemoglobiny, co z kolei wpływa na niedotlenienie i wywołuje powyższy skutek). Poszczególne wyniki morfologii, które byłyby poniżej normy nie muszą od razu oznaczać czegoś nieprawidłowego, gdyż mogą być charakterystyczne dla Twojego organizmu i nie powinnaś się nimi martwić. Lekarz zawsze patrzy na morfologię w ogólnym ujęciu opierając się na wcześniejszych badaniach i etapie ciąży na którym się znajdujesz. Morfologia w normie: HEMOGLOBINA (Hb, HGB) – 11,5-13,5G/DL; gdy wynik jest poniżej normy najprawdopodobniej masz anemię z powodu niedoboru żelaza, HEMATOKRYT, (Ht) – 37-52%; jego wartość zależy od liczby wszystkich elementów morfologicznych krwi; kiedy jest niższa mamy do czynienia z niedokrwistością wyższa zaś informuje o odwodnieniu organizmu, ERYTROCYTY inaczej KRWINKI CZERWONE (E, RBC) – 3,5-4,5 MLN/µL; wynik niższy niż norma może być spowodowany zbyt małą ilością spożywanego kwasu foliowego bądź witamin z grupy B. W związku z fizjologią ciąży rejestruje się czasowe zmniejszenie się ich liczby, LEUKOCYTY inaczej KRWINKI BIAŁE (L, WBC) – 10-15 TYS./µL; w ciąży jest ich zawsze trochę więcej niż normalnie; wartość poniżej normy wiąże się z chorobami hematologicznymi zaś liczba dużo większa niż norma występuje podczas infekcji i uszkodzenia tkanek, TROMBOCYTY inaczej PŁYTKI KRWI (PLT) – 100-300 TYS/µL; odpowiedzialne są za prawidłową krzepliwość krwi, dlatego też ich liczba jest kontrolowana przez cały okres ciąży ŻELAZO CAŁKOWITE – 60-150 µG/DL wynik nie mieszczący się w normie to podstawowy i najczęściej spotykany powód anemii ze względu na to, że żelazo jest kluczowym elementem hemoglobiny GLUKOZA – 70-105 MG%; jej wartość poniżej normy oznacza dietę zbyt ubogą w węglowodany (co może przyczyniać się do senności) zaś zbyt wysoka wiąże się z cukrzycą; przez cały czas ciąży powinna utrzymywać się mniej więcej na stałym poziomie.
ze strony:http://www.9fashion.pl/porady.php#23
Czyli masz hemoglobinę w normie :)
Nusia
2005-07-22
12:35:27
Email
Ja jestem podobnej wielkości co Ty. Przed ciążą ważyłam 42,5 kg. Teraz jestem w 38 tyg. i do tej pory przytyłam 15,5 kg. Mój maluszek wg USG jest w normie wagi dla wieku ciąży. A co do morfologii to też miałam taką hemoglobinę. Była trochę poniżej 12. Lekarka kazała mi pić sok z buraków lub małe ilości czerwonego wina. Zaleceń nie wykonywałam, a teraz w ciągu miesiąca hemoglobina urosła mi do ponad 13. Najwyraźniej maluszek zabiera mi teraz mniej żelaza. Nie przejmuj się, wielokrotnie słyszałam od lekarzy, że kobiety szczupłe rodzą zdrowe dzieci, a to, że Twoje dziecko jest trochę mniejsze to nie powód do zmartwień. Badanie USG też nie jest idealne i zawsze obarczone jest jakimś błędem, zależy też od umiejętności lekarza, który je wykonuje. Pozdrawiam
olenka77
2005-07-25
09:53:42
Email
Serdecznie Wam dziękuję dziewczyny za odpowiedzi.Przestałam się przejmować tym co lekarz powiedział.Najważniejsze żeby dzieciątko urodziło się zdrowe.A tak na marginesie, to dowiedziałąm się przy okazji też,że moja koleżanka która mieszka za granicą ma 4-letnią córeczke,która też urodziła się malutka 2850g i 49cm,a teraz jest taka fajna z niej dziewczyna,zdrowa,wysoka (bo ma wysokich rodziców)i rozwija się jak najbardziej normalnie.Nawet szybko uczy się i zna częściowo już 3 języki(z mamą rozmawia po polsku,z tatą po angielsku, a z dziećmi z podwórka po niemiecku).Więc też mam nadzieję,że urodzi się moje dzieciątko zdrowe,silne,a jak coś to nadgoni wagę potem.Najważniesze żeby było zdrowe.Pozdrawiam Was gorąco.
nerka
2005-07-25
13:28:39
Email
Olenka nie przejmuj się , moja mama urodziła mnie w terminie, zdrową, a wazyłam 2100. Teraz tez jest ze mną wszystko ok.:)Papa

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum