szukaj zwrotu:       szukaj w:
wybrano:
dział - Ciąża (zdrowie i samopoczucie w ciąży, przebieg ciąży, wątpliwości, szpitale itp.)
temat - Porady ;)


Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony głównej forum
Napisano: Treść:
Asteria
2005-04-01
Email
Dlugo zastanawialam sie czy dodac ten temat, czy kogos to zainteresuje i czy moze w Polsce lekarze tez popelniaja blad niedoinformowania. Ale dla spokoju sumienia pisze. Jestem w 28 tygodniu ciazy, pisalam juz, o twardnieniu brzuszka. Dzieki drobnej pomocy i uporowi dowiedzialam sie co i jak. Dopytywalam i doczytywalam sie, co moze byc przyczyna takiego stanu. Moj nowy lekarz poinformowal mnie, przyczyny sa rozne. Jedna z nich i o tym chcialabym wspomniec jest sex. A nie dokladnie sam sex, bo ten w ciazy nie jest zly. Otoz, wiaze sie to z seksem bez prezerwatywy. Moj lekarz wyjasnil mi, ze sperma mezczyzny zawiera substancje, ktora moze wplywac na wywolanie przedwczesnych skurczy. Tlumaczyl to dokladniej, ale moj angielski nie obejmuje terminologii medycznej, wiec tyle z tego wyciagnelam. Potem jeszcze uzupelnienie po grecku i wiem, ze z moja druga polowka popelnilismy blad. Wiele kobiet z ktorymi mialam okazje zamienic slowo, nie mialo o tym pojecia. Sex bez prezerwatywy w ciazy, jezeli wiadomo ze jestesmy zdrowi, jest dla wiekszosci czyms naturalnym. Moja pani doktor nawet slowem nie wspomniala o czyms takim. Moze i przez to teraz mam problem. Co prawda jest on pod kontrola i nie w najwiekszym nasileniu. Ale zawsze to kolejny stres i obawa. Do innych przyczyn o ktorych uslyszalam, naleza, stres--> ten ma duzy wplyw, palenie papierosow, powazne infekcje bakteryjne czy virusowe i ponoc zla dieta. Pisze o tym bo mam nadzieje, ze jezeli ktoras z przyszlych mam nie zostala doinformowana, poczyta, dopyta swojego ginekologa i uniknie stresu zwiazanego z przedwczesnymi skurczami. Pozdrawiam goraco wszystkie brzuchatki i ich brzuszki.
Jagoda
2005-04-01
13:09:13
Email
Chodzi o zawartość prostaglandyn w nasieniu. Jak będziecie miały ochotę, napiszę więcej.
Asteria
2005-04-02
12:48:06
Email
Ja mam ochote na wiecej, choc jak to powiedziala moja mama, doszukiwanie sie wszystkich informacji az tak mi nie sluzy ;) Bede wdzieczna za dokladne wyjasnienie...
Jagoda
2005-04-05
09:54:01
Email
Nasienie zawiera prostaglandyny, które powodują rozszerzanie się szyjki macicy i skurcze mięśnia macicy. Taka ilość nie zazwyczaj jest wystarczająca do wywołania silnych skurczy, poronienia bądź porodu - o ile oczywiście ciąża przebiega prawidłowo (nie skraca się szyjka, mama nie plami, nie ma skurczy samoistnych). Dlatego też w prawidłowo przebiegającej ciąży nie zabrania się współżycia aż do jej końca (niektórzy jednak zalecają powstrzymanie się przez 4-6 ostatnich tygodni, argumentując to ryzykiem zakażenia). Jeśli natomiast dzieje się coś złego, współżyć nie wolno. Zakaz zazwyczaj jest czasowy, po unormowaniu się sytuacji lekarz zezwala na seks. Wyjątkiem jest łożysko przodujące - zakaz obowiązuje do rozwiązania. Oprócz prostaglandyn odgrywa także rolę mechaniczne drażnienie szyjki i przekrwienie macicy występujące w czasie podniecenia. Warto dodać, że prostaglandyny używane są (w większych dawkach) do indukcji porodu. Żel podaje się właśnie doszyjkowo. Wniosek jest taki: jeśli lekarz nie zabrania, to współżyć można.
Jagoda
2005-04-05
09:55:54
Email
Drugie zdanie powinno zaczynać się tak: Taka ilość ZAZWYCZAJ NIE JEST WYSTARCZAJĄCA... (Kursor mi się przesunął)

Dodaj nowy wpis      Powrót do wybranego działu      Powrót do strony gwnej forum